Kevés itthon az egy főre jutó ATM-ek száma, most bővíteni kell a bankoknak
2023. január 19. – 18:04
Az MNB rendeletben határozta meg, hogy a bankoknak mennyi bankjegykiadó automatát (ATM) kell üzemeltetniük. Az érintett pénzintézeteknek a bankkártyaszámuktól függően legalább 169-et, a legnagyobb bankoknak pedig tízszer ennyit. A jegybank feltételhez köti a bankfióki pénztárak bezárását is – írja a
Bank360.hu.
Kevés az egy főre jutó ATM-ek száma Magyarországon, a készpénzforgalom viszont sokkal nagyobb, mint más országokban.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a hazai hitelintézetekkel egyeztetve hozta létre a jogszabályt, nem minden banknak kell új automatákat telepítenie, és a Revolut is kimaradt a szabályozásból. A jegybank ez idáig maximálisan támogatta a készpénzmentességet és az online banki ügyintézést, ez a jogszabály pedig ennek ellentmondani látszik, bár fogyasztóvédelmi célja nem vitatható.
„A kereskedelmi bankok által üzemeltetett, készpénz ki- és befizetésre alkalmas ATM-
infrastruktúra minimális darabszámának meghatározását több szakmai indok is szükségessé tette. Ezek közül kiemelkedik, hogy
„hazánkban az egy főre jutó ATM-ek darabszáma messze elmarad a hozzánk hasonló méretű nyugat- és közép-európai országokétól, miközben az egy ATM-re jutó készpénzforgalom értéke a legmagasabb Magyarországon az európai országokkal való összevetésben, amely érték folyamatosan növekszik”
– indokolta az MNB a Bank360.hu-nak küldött válaszában.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének új rendelete területi és forgalmi feltételek alapján arra kötelezi a hazai hitelintézeteket, hogy meghatározott számú bankjegykiadó automatát üzemeltessenek. A rendelet minden hitelintézetre vonatkozik, amely a fogyasztók részére fizetési számlát vezet, és a piaci részesedése a készpénzfelvételi kártyák tekintetében – az MNB statisztikája alapján – meghaladja az egy százalékot. Annak a banknak, amelynek a betéti fizetési kártyáinak száma és a hitelkártyáinak 50 százaléka összesen legfeljebb 600 darab, országosan legalább 169 ATM-et kell működtetnie.
A legnagyobb hitelintézeteknek, amelyek egyenként több mint 2,4 millió bankkártyát
bocsátottak ki a fenti számítás alapján, legalább 1686 automatát kell üzemeltetniük. Ebből fővárosi kerületenként minimum 12 darabnak, vármegye székhelyenként 15, a vármegye egyéb településein pedig legalább összesen 60 ATM-nek kell lennie az MNB rendelete szerint. A 600 ezer és 1,2 millió bankkártya közötti hitelintézeteknek a vármegyeszékhelyen kívüli városok legalább 65 százalékában kell automatát üzemeltetni, az ennél több kártyát kibocsátóknak pedig a 80 százalékában. A bankoknak kötelező bővíteniük az ATM-hálózatukat, ha a jelenleg működő automatáik száma nem éri el a rendeletben meghatározott minimális számokat. A bankok át is helyezhetnek automatákat a településtípusok közötti megoszlást figyelembe véve.
A hitelintézeteknek kötelező vizsgálni a területi feltételek után azt is, hogy az ATM-hálózatuk megfelel-e az MNB forgalmi feltételeinek. A készpénz felvételére alkalmas automatára, illetve a befizetési funkcióval rendelkező automatára eső éves átlagos készpénzfelvételi vagy befizetési forgalom nem haladhatja meg az MNB által megállapított referenciaértéket. A referenciaértékekről háromévente tájékoztatják majd a hitelintézeteket.
A rendelet szerint egy bank kizárólag abban az esetben dönthet a fióki pénztárának
megszüntetéséről, működésének korlátozásáról, ha az adott pénztár forgalma – legalább a megelőző 24 hónapban – trendszerűen, folyamatosan csökken, illetve a pénztári készpénzes fizetések egy olyan szűk ügyfélcsoportra korlátozódnak, amely a készpénzes automaták használatára zökkenőmentesen átterelhető. Amennyiben a hitelintézet egy fiókjában megszünteti a pénztárat, köteles legalább két ki- és
befizetést biztosító automatával bővíteni a hálózatát. Ezek közül egyet az adott pénztár nélküli fiókban, a másikat az adott településen vagy fővárosi kerületben infrastrukturális és szolgáltatási csomópontban kell elhelyezni. A fióki pénztár megszüntetéséről a hitelintézetnek legalább a bezárás előtt 3 hónappal tájékoztatni kell az ügyfeleit a fiókban és az internetes honlapján.
Az a bank, amely a fiókhálózata legalább 30 százalékában pénztármentes fiókot működtető hitelintézet – karácsony és újév kivételével – minden naptári napon legalább 7 és 22 óra között telefonon, illetve videochaten közvetlenül elérhető, ügyfeleket támogató szolgáltatást köteles biztosítani a készpénzes automaták használatához.
A Covid-19 járvány átmeneti időszakát leszámítva, Magyarországon az ATM-ekből felvett és azokba befizetett készpénzforgalom értéke folyamatosan emelkedik. A kereskedelmi bankok által üzemeltetett ATM-ekből felvett készpénzmennyiség összesített értéke 2022-ben 12,7 százalékkal, haladta meg az előző év adatait és összesen 8721 milliárd forintot ért el, míg ezeken a berendezéseken keresztül lebonyolított befizetések összege 2553 milliárd forintot tett ki, 28,3 százalékkal felülmúlva az előző év azonos értékét.
Emellett fontos érv az ATM-ek elvárt darabszámának meghatározása mellett az is, hogy a kereskedelmi bankok költségeik enyhítése céljából csökkentették a fiókjaikban működtetett pénztári funkciót is.
Mindezeken felül az MNB lakossági kutatásai is azt támasztják alá, hogy a magyar lakosságnak jelenleg egyszerre van igénye az elektronikus fizetésekre és a készpénzhez való hozzáférésre, azaz a fizetési módok közötti választás lehetőségének biztosítására. Az MNB 2023. január 17-én kibocsátott rendelete a készpénzhez való fair lakossági hozzáférés hosszú távú garanciáit teremti meg a jegybank szerint.
A jogszabály kibocsátását az érintett kereskedelmi bankokkal történt hosszas szakmai előkészítés előzte meg – hangsúlyozta az MNB. Ez alapján számos bank esetén nincs feltétlenül szükség a jelenlegi ATM-hálózat bővítésére, illetve amelyeknél bővítési igény jelentkezik, ott az legtöbb esetben ez összhangban volt a bankok által előzetesen kidolgozott, középtávú stratégiai beruházási tervekkel.
A Bank360.hu kérdésére válaszolva a jegybank közölte: a jogszabály hatálya a Magyarországon működő hitelintézetekre terjed ki, amennyiben az általuk kibocsátott, készpénzfelvételi funkcióval rendelkező fizetési kártyák piaci részesedése eléri az 1 százalékot. Ezért
az olyan fintec-cégeket, mint például a Revolutot, az ATM-ekre vonatkozó rendelet nem érinti, még akkor sem, ha több százezer bankkártyásuk van is az országban.
A Revolut a magyar bankkártyaszáma alapján a rendeletben megfogalmazott ATM
működtetési kötelezettség alá esne, így nagy könnyebbség számára, hogy más okból nem vonatkozik rá a kötelezettség, mert ellenkező esetben az szinte Revolut-gyilkos előírás lenne Magyarországon.