Ipsos: 34 ország lakói közül a magyarok szerint a legrosszabb hazájuk egészségügyi ellátása
2022. október 3. – 17:50
frissítve
34, többségében fejlett ország lakói közül a magyarok találják a legrosszabbnak hazájuk egészségügyi ellátását – derül ki az Ipsos friss nemzetközi felméréséből. A kutatás szerint a magyarok 53 százaléka tartja rossznak vagy nagyon rossznak azt az egészségügyi ellátást, amit ő és családja kap, miközben csak 14 százalék tartja azt jónak vagy nagyon jónak.
Az Ipsos 34 ország több mint 23 ezer felnőtt lakóját kérdezett meg július és augusztus között arról, mit gondolnak a hazájuk és a világ egészségügyi helyzetéről. Arra a kérdésre, hogy a válaszadók szerint mik a hazájuk előtt álló legnagyobb egészségügyi kihívások, a következő válaszokat adták:
- 47 százalék szerint a koronavírus;
- 36 százalék szerint a mentális betegségek;
- 34 százalék szerint a rák;
- 26 százalék szerint a stressz;
- 22 százalék szerint pedig az elhízás.
Arra a kérdésre, hogy a válaszadók szerint melyek az országuk egészségügyi rendszerének legnagyobb kihívásai, a következő arányban jelölték meg a lehetőségeket:
- 42 százalék a várakozási időket és a kezeléshez való hozzájutás lehetőségét;
- szintén 42 százalék a létszámhiányt;
- 31 százalék a kezelés árát;
- 25 százalék a bürokráciát;
- 22 százalék pedig a megelőző egészségügyi ellátás hiányát.
A résztvevőket arról is kérdezték, milyennek találják azt az egészségügyi ellátást, amelyet kapnak hazájukban. Itt nagyon jó, jó, közepes, rossz és nagyon rossz válaszokat lehetett adni, az egész világban pedig a válaszadók 50 százaléka jelölte meg a jó vagy nagyon jó lehetőséget, és mindössze 19 százalék a rossz vagy nagyon rossz opciót.
A legelégedettebbek Szaúd-Arábia, utána az Egyesült Arab Emírségek lakói, őket követik az ausztrálok, a belgák és a svájciak. A legelégedetlenebbek a magyarok, utánuk következnek a dobogón a lengyelek és a románok, majd egy sor latin-amerikai ország, mint Peru, Brazília és Mexikó.
A magyar egészségügyben a strukturális problémákon kívül súlyos emberhiány is jelen van, amelynek létezését nemrég a kormány is elismert az EU-nak, de az egészségügyi szakdolgozók béremelésére ennek ellenére szerintük nincsen pénz.