A Heves megyei Nagyréde polgármestere szerint az ellene folyó lejáratókampány képében megérkezett hozzájuk az országos politika. Siposné Fodor Judit a Fideszhez köti az őt támadó névtelen szórólapokat és az álprofilokat. Az egyik lefülelt szórólapozó állítólag be is vallotta, hogy egy Fidesz-aktivistától kapta a lejárató anyagokat. A képviselő-testület is szorongatja a polgármestert, tavaly még fegyelmi eljárást is indítottak ellene. Az egyik képviselő a mostani polgármester elődje, és történetesen a Fideszben politizált évekig. Néhány éve hasonló körülmények között lehetetlenítették el a borsodi Szentistván polgármesterét, aki Tállai Andrásnál húzhatta ki a gyufát.
Nagyréde egy 3300 fős zsákfalu Heves megyében, Gyöngyöstől néhány kilométerre. Alaposan felbolydult a település élete, amióta szórólapokon és kamuprofilokon keresztül támadják a polgármestert, Siposné Fodor Juditot. A postaládákba bedobált szórólapokon többek között azzal vádolták, hogy törvénytelenül rúgta ki a falu jegyzőjét, többször is feljelentette az iskolaigazgatót, ellehetetleníti a képviselő-testület munkáját, és saját céljaira költött a falu pénzéből. A szórólapokat a Nagyréde jövőjéért baráti kör jegyzi. A faluban is csak sejtik, hogy kik állnak emögött, nincs nyoma, hogy lenne ilyen civil szerveződés. A szórólapozás tavaly novemberben indult be, négy egymást követő éjszaka szórták tele a postaládákat. A Facebookon egy Nagy István nevű álprofil aktív, a Nagyréde ügyeivel foglalkozó közéleti csoportban rendszeresen arról posztol, hogy a polgármester hazudozik, gátolja a testület munkáját, megfigyeli és lehallgatja az önkormányzat dolgozóit, és megcsalja a férjét.
A polgármester úgy gondolja, hogy ugyanazok állhatnak a szórólapok és az álprofil mögött, mivel nagyon hasonló stílusban íródtak a bejegyzések és a szórólapok. Az is furcsa, hogy ez a Nagy István folyamatosan olyan információkat oszt meg, amiket csak bizonyos önkormányzati képviselők tudhatnak. Siposné Fodor Judit szerint lejárató kampány folyik ellene, tipikus karaktergyilkosságnak tartja a történteket. Tanácstalan, hogyan lehetne védekezni ez ellen, ezért fordult a sajtóhoz.
„Halljuk a tévében, hogy gyűlöletkampány folyik, de amikor ideér egy ekkora településre, az döbbenetes. Megjött Nagyrédére az országos politika.”
Eközben egy másik profilon hasonló stílusban kampányolnak a polgármester mellett. Itt viszont pontosan lehet tudni, hogy ki áll a posztok mögött: a polgármester férje. Siposné Fodor Judit a férje stílusával sem ért egyet, volt is ebből vitájuk. „Nem mentség, de ha az ember családját hónapokon keresztül támadják, van az a szint, amikor elszakad a cérna.”
Hasonló módszerekkel üldöztek el egy másik polgármestert
Nagyréde esete azért is érdekes, mert jól mutatja, hogy a politikai villongások hogyan tudják akadályozni egy ilyen méretű település működését. Másrészt néhány éve kísértetiesen hasonló dolgok történtek a Borsod megyei Szentistván polgármesterével.(Erről még arégi Indexen írtunk.) Pusztai-Csató Adriennt 2014-ben választották meg polgármesternek a fideszes jelölttel szemben, akit Tállai András akkori NAV-elnök támogatott. Nem sokkal ezután lejáratókampány indult ellene, a Fidesz által jegyzett szórólapokon korrupcióval vádolták, megkérdőjelezték alkalmasságát, a falu minden fejlesztéstől elesett, majd pedig fegyelmi eljárást indítottak ellene a képviselők. Nemcsak őt vegzálták, egyik rokona NAV-ellenőrzést kapott a nyakába. Közben lemondott a testület, és ezért időközi választást kellett kiírni, amit elvesztett Pusztai-Csató. A történtek miatt megromlott az egészsége, családjával kénytelen volt elköltözni a faluból.
Többek között ezért is gondolja úgy Siposné Fodor Judit, hogy esetében is a Fidesz ármánykodásáról van szó, még ha nem is tudja egyértelműen bizonyítani, hogy a párt áll a lejárató módszerek mögött. A polgármester és a képviselő-testület viszonya meglehetősen viharos (erre még visszatérünk később), tavaly novemberben például fegyelmi eljárást indítottak ellene. Szerinte a konfliktusok egy része személyes ellentétekből fakad, ugyanakkor jelzésértékűnek tartja, hogy a 2019-es választáskor a fideszes országgyűlési képviselő nem vele, hanem a papíron szintén függetlenként induló másik polgármester-jelölttel fotózkodott.
Vannak azonban ennél egyértelműbb jelek is. Egyik alkalommal sikerült elcsípniük a szórólapozókat, és olyanok is voltak köztük, akik a faluban rendszeresen kampányolnak a Fidesznek, például a Stop Gyurcsány, stop Karácsony aláírásgyűjtésben is részt vettek, mondta a polgármester. Egyikük azt is elárulta, hogy egy Fidesz-aktivistától kapták a szórólapokat. A szórólapok és az álprofil miatt feljelentést tett a polgármester, ismeretlen tettes ellen nyomoz a rendőrség. Úgy tudja, hogy már ki is hallgattak pár szórólapozót.
Siposné Fodor Judit a választókerület fideszes országgyűlési képviselőjének jelezte a történteket. Szabó Zsolt azt mondta, hogy nem tudott ezekről az akciókról, és egyébként is helyteleníti a dolgot.
A Fidesznek még annyi köze van Nagyrédéhez, hogy a képviselő-testületben ül a falu előző polgármestere, Balázs József, aki évekig a párt színeiben politizált. A neve onnan lehet lehet ismerős, hogy egy hangfelvétel szerint 2011-ben a fejlesztési pénzek elvonásával fenyegette meg Gyöngyöspata jobbikos polgármesterét. 2010 és 2014 között volt a Fidesz országgyűlési képviselője, az akkor még aktívan politizáló Vona Gábort legyőzve jutott be a parlamentbe. Még a 90-es években tagja volt a Fidesz országos választmányának, a Heves megyei alapszervezet elnöke volt. 1991-ben választották meg először Nagyréde polgármesterének, huszonhárom év után váltották le, a jelenlegi polgármesterrel szemben maradt alul 2014-ben. Siposné Fodor Judit függetlenként indult, a szavazatok több mint 50 százalékát szerezte meg, míg Balázs József 38 százalékot kapott. 2019-ben újraválasztották Siposnét, még többen szavaztak rá, mint öt éve.
Van a Fidesz, meg van a Siposné
Az országos politikában megszokott jelenségnek számít az ellenfeleket mocskoló, lejárató szórólapok terjesztése vagy azálprofilokműködtetése. Nagyrédén viszont nincsenek hozzászokva az ilyesmihez, nyugodt település az övék, mondta a polgármester. Ha választás van, akkor persze megy az adok-kapok, de a kampány végével mindig lecsengett a felfokozott hangulat, lenyugodtak a kedélyek. Most viszont nem ez a helyzet, a szórólapozás hetekig táma volt a faluban, mindenki erről beszélt, és a fegyelmi eljárás is komoly indulatokat váltott ki. A falu jóhírének is árt, ami náluk megy. Egy család azért nem költözött Nagyrédére, mert elijesztette őket, hogy még a kisboltban is a polgármester és a képviselők harca a beszédtéma.
A polgármester úgy látja, hogy a folyamatos áskálódás miatt megosztott lett a falu, családokat szakít szét a politika. Mivel kimondva-kimondatlanul a Fidesszel azonosítják a vele szemben álló képviselőket, most Nagyrédén úgy áll a helyzet, hogy:
„Van a Fidesz, meg van a Siposné.”
Nagyréde egyébként hagyományosan fideszes településnek számít, a legutóbbi két országgyűlési választáson is a Fidesz jelöltje kapta a legtöbb szavazatot helyben. A Nagyrédén kialakult helyzet Szabó Zsolt kampányának sem használ, pont a megosztottság miatt, vélekedett a polgármester. Ő maga egyik pártnak sem tagja, mindig próbálta magát távol tartani a nagypolitikától. Nyilvánosan sosem szokta kritizálni a kormányt, jó a kapcsolata az országgyűlési képviselővel, köztisztviselőként amúgy is azt vallja, hogy a mindenkori államhatalmat kell szolgálnia. A 2018-as választás alatt is igyekezett semleges maradni az önkormányzat, mindkét oldalnak megadták a lehetőséget, hogy kampányoljon a faluban. Nem is tartja szerencsésnek, ha pártpolitikus a polgármester egy kistelepülésen „Hála a nagypolitikának, már ezeken a helyeken is azt nézik, hogy ki a fideszes és ki az ellenzéki, ami szerintem beteges.”
Megtorpant a falu
Nem egyszerű a politikai helyzet Nagyrédén, a polgármester ugyanis kisebbségben van a hétfős képviselő-testületben. A vele szemben álló négy képviselő között van az előbb említett Balázs József, az iskolaigazgató és két háziorvos. Ők elvben függetlenek, és elég nagy befolyásuk van a faluban. A négyes többség mindig együtt szavaz, és ott akadályozzák a munkáját, ahol csak tudják, állítja Siposné Fodor Judit: több fejlesztési tervét megtorpedózták, de a költségvetés elfogadása és az alpolgármester megválasztása is csak többszöri nekifutásra ment át. Lassan három éve óta tart a háborús hangulat, a négyes tagjai közül többen az előző ciklusban is képviselők voltak, akkor még korrekt volt a viszonyuk, együtt tudtak dolgozni. Ez azután változott meg, hogy Balázs József bekerült a testületbe. Jogosan érzik úgy a helybeliek, hogy megtorpant a falu fejlődése. (Amihez persze az is hozzájárul, hogy a kormányzati elvonások több tízmilliós bevételkiesést okoznak a falunak, és csak ígéret van a kompenzálásukra.) A választók viszont majd a polgármesteren kérik majd számon, hogy hol késnek a várt fejlesztések.
Ilyen előzmények után jött a tavaly novemberben indított fegyelmi eljárás. „Megvolt erre a lehetőségük, de attól még ez nem egy szokványos történet. Nagyobb városok polgármesterei azt mondták, hogy ők még ilyesmiről nem hallottak.” Érdekes módon a fegyelmi eljárásról szóló határozatban nagyon hasonló állításokat fogalmaztak meg a képviselők, mint amik a szórólapokon szerepeltek: a testület nélkül hozott meg fontos döntéseket a polgármester, nem működik együtt a képviselőkkel, nem volt hajlandó találkozni az országgyűlési képviselővel, jutalmat szavazott meg magának, miatta kellett 1,2 millió forintot kifizetnie a falunak.
A polgármester alaptalannak tartja ezeket a vádakat, kényesen figyelt rá, hogy csak olyan ügyekben döntsön egyedül, amelyek a veszélyhelyzethez kapcsolódnak. A jutalmat valóban megszavazta, de azt a testület terjesztette elő számára, és egyébként is úgy gondolja, hogy az elmúlt években végzett munkája alapján megérdemelte a háromhavi pluszjuttatást. Komoly adósságokkal vette át a falu vezetését, ezeket sikerült rendezniük, stabilizálták az önkormányzat gazdálkodását, és mellette még fejlesztéseket is végrehajtottak.
Végül január közepén, mindenféle indoklás nélkül visszavonták az ellene indított fegyelmi eljárásról szóló határozatot. Balázs Józset többször is kerestük, hogy reagáljon a polgármester állításaira, de nem kívánt nekünk nyilatkozni. Megkérdeztük Szabó Zsoltot is, hogy mit gondol a történtekről, van-e köze a Fidesznek a szórólapokhoz. Válaszában tételesen felsorolta, milyen fejlesztések voltak Nagyrédén a polgármesterrel egyeztetve, majd ezzel zárta az emailjét:
A munkanélküliség minimális szinten van, és a családok támogatása maximális. Nagyréde vonzó település, ahová sok fiatal települ be. Ilyen mértékű fejlesztés mellett, remélem, mindenki elégedetten él a
településen.
A lejáratókampányra vonatkozó kérdéseinkre viszont nem válaszolt.
Kétszer is meggondolja, hogy 2024-ben elinduljon
Nem érti a polgármester, hogy miért most, bő két évvel az önkormányzati választások előtt kezdték el támadni. Ha 2024-ben csinálják ugyanezt, akkor pár hónap leforgása alatt ellehetetlenült volna a helyzete, mondta. Talán arra megy ki az egész, hogy nem bírja a nyomást, és idővel magától lemond. Abban az esetben elég lenne új polgármestert választani, a testület változatlan felállás mellett a helyén maradna, ő viszont a szabályok szerint nem indulhatna újra. „Azt gondolják szerintem, hogy velünk, nőkkel könnyebb elbánni, nem tudjuk úgy megvédeni magunkat, mint egy férfi.” Azt is elképzelhetőnek tartja, hogy az a céljuk a lejáratással, hogy még az országgyűlési választások előtt lecseréljék egy fideszes kötődésű polgármesterre. Egy kistelepülésen sokat számít a polgármester szava, nagyban tudja befolyásolni a szavazás kimenetelét, aminek most áprilisban még nagyobb jelentősége lehet, mivel kiélezett küzdelemre lehet számítani.
A családját is megviselik a támadások, egyik ismerőse azt tanácsolta, hogy szálljon ki, mert nem ér ennyit az egész. Az ő fejében is megfordult már, hogy inkább feladja. Amikor megválasztották, nem volt felkészülve ehhez hasonló támadásokra. Az biztos, hogy kétszer is meggondolja majd, hogy elinduljon-e 2024-ben.
„Ha csak rajtam múlna, lehet, hogy nem csinálnám, de 864-en azt mondták, hogy én legyek a polgármester. Ez egy határozott idejű megbízatás, és 2024 októberéig szól.”