Polt, Kövér és Matolcsy, avagy a három hagyományőr

2022. február 1. – 02:06

Polt, Kövér és Matolcsy, avagy a három hagyományőr
Polt Péter legfőbb ügyész és Kövér László házelnök – Fotó: Kovács Attila / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Polt Péternek csak a rezidencia-költsége nőtt

Gyakorlatilag semmiben sem változott Polt Péter vagyoni helyzete 2021-ben legfrissebb vagyonnyilatkozata szerint. A legfőbb ügyész még 2020 októberében vásárolt egy újabb ingatlant a korábban is meglévő hat mellé: feles tulajdoni hányaddal vett akkor egy 107 négyzetméteres, teraszos lakást a XII. kerületben. Ezzel párhuzamosan csökkentek valamelyest a megtakarításai 2020-ban, csaknem 9 millióval kevesebbje volt így 2021 elején bankszámlán, és nem volt már meg az 5 millió forintnyi kamatozó kincstárjegye sem, viszont visszafizette a feleségével közös, 800 ezer forintos tartozását. Megvolt viszont a régi autója és vitorlása, ahogyan 2022-ben is. A legújabb vagyonnyilatkozata ugyanakkor már kétmillió forintnyi készpénzről, valamint 25,5 millió forintos bankszámláról tanúskodik, tartozása pedig továbbra sincs.

2021-ben Polt Péter a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatójaként 7, 3 millió forintot, az Igazságügyi Minisztérium jogi szakvizsgáztatójaként 17 ezer forintot, szerzői jogdíjból pedig 872 ezer forintot tüntetett fel, a legfőbb ügyészként megkeresett évi 30 millió forint mellett. Az illetmény mellett juttatásként járt neki 2021-ben is, ezúttal valamivel magasabb, már 2,1 millió forintos „rezidencia költség” is, és Polt ezúttal is kitöltött a nyilatkozatában egy, a többség által rendszerint üresen hagyott rubrikát is: bevallott körülbelül 25 ezer forint értékben karácsonyi ajándékot, könyveket, naptárakat, italokat és egyéb szóróajándékokat.

Kövér László végre meg tudott takarítani némi pénzt

Sikerült megtakarítania némi pénzt az Országgyűlés elnökének, a legújabb vagyonnyilatkozata szerint. Kövér László tavalyi bevallásából 2021 januárjára eltűntek az életbiztosításai, hiszen a házelnök 2020-as nyilatkozatában még szerepelt egy 3,76 és egy 1,5 millió forintos életbiztosítás, az tavalyiban azonban ezeket már hiába kerestük. Továbbra is megvolt ugyanakkor a szigetszentmiklósi háza és a Skoda Suberb autója.

Kövér bankszámlája azonban 2020-ban apadt fél millió forinttal; 2019 januárjában még 4 millió forintot tartott a bankban, 2020-ban már csak 3,5 milliót, 2021 januárjában pedig 3 millióról számolt be. Idén viszont a házelnök már ismét 5 millió forintot tüntetett fel.

A 10 milliós hiteltartozásából is törlesztett csaknem egymilliót a szigorú házelnök, akinek bevételeit ugyanakkor csak a neki ajándékozott könyvek, valamint „a diplomáciai kapcsolattartásban szokásos értékű”, egyéb ajándéktárgyak gyarapították.

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke – Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke – Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Matolcsy György még mindig csak lektorál, de máshol

Tavaly okozott némi meglepetést a Magyar Nemzeti Bank elnöke azzal, hogy bevallásában állította: sem megtakarítása, sem értékpapírja nincs. Idén sem változott ez, legfrissebb vagyonnyilatkozata szerint ugyanis Matolcsy Györgynek semmiféle elszámolni valója nincs 150 négyzetméteres balatonakarattyai házán kívül.

A jegybankelnöki jövedelme mellett témavezetésért, oktatási anyagok lektorálásáért és vizsgáztatásért kapott pénzt a jegyban által alapított Budapest Institute of Banking Kft-től: 2021-ben azonban már csak júliusig, összesen 764 ezer forintot, míg 2020-ban még bruttó 2,3 millió forintot. Tavaly július óta azoban Matolcsy már az MNB-Edulab Kft.-nél végzi ugyanezt a tevékenységét, amivel 2021 második felében éppen ugyanannyit, 746 ezer forintot keresett.

Izgalmasnak tűnhet a közpénzből fizetést kapó, és hivatalosan főként ebből élő közjogi tisztségviselők, kormánytagok, vagy éppen a megválasztott parlamenti képviselők vagyoni helyzetét követni, a jelenlegi magyar vagyonnyilatkozati rendszer lényegében értelmetlen, hiszen a képviselők/kormányzati szereplők azt vallanak be, amit akarnak. Az átláthatóságért küzdő civil szervezetek évek óta hiába hívják fel minden egyes alkalommal a figyelmet arra: a vagyonnyilatkozatok jelenlegi rendszere nem képes biztosítani a közhatalmat gyakorlók vagyonosodásának az átláthatóságát, hiszen a képviselők bármikor átírhatják vagyonukat rokonaik nevére, és ezt bizony a nyilvánosság, azaz a hivatalos fizetést adó magyar társadalom nem tudja ellenőrizni. A rokonok vagyonnyilatkozatához ugyanis kizárólag a Mentelmi, Összeférhetetlenségi és Mandátumvizsgáló bizottság tagjai tekinthetnek bele, és ők is csak egy esteleges, képviselő ellen folyó vagyonnyilatkozati eljárás során. Ilyen eljárást elvileg bárki kezdeményezhet – a gyakorlatban viszont kizárólag a gondolatolvasók, hiszen egy titkos vagyonnyilatkozatban kell megjelölni ehhez a kifogásolt sorokat.

De korántsem ez az egyetlen probléma a rendszerrel, hiszen a valós, érdemi ellenőrzés kijátszását kifejezetten segíti, hogy nem kell azonosító adatokat – helyrajzi számot, ingatlan címét, hitel esetén a hitelfelvétel idejét, pontos összegét – megadniuk a honatyáknak. Szintén nem kell nyilatkozni a különböző társadalmi szervezeteknél vagy testületeknél betöltött tagságról. Márpedig ez összeférhetetlenséget eredményezhet a törvényhozási munka során, és noha létezik ilyen különnyilatkozat is, az nem nyilvános, így ellenőrizhetetlen. De mindez eltörpülhet emellett is, hogy a vagyonnyilatkozatok hibás, nem megfelelő kitöltését lényegében lehetetlen büntetni a jelenlegi szabályok szerint. A Mentelmi Bizottságnak ugyanis nincsen lehetősége átfogó vizsgálatot lefolytatni a képviselők vagyonosodásával kapcsolatban.

Összességében tehát a vagyonnyilatkozatok nem minden esetben, a hozzátartozói nyilatkozatok pedig egyáltalán nem nyilvánosak, míg a vagyonnyilatkozatok tartalmának az ellenőrzése puszta formalitás, és a nyilatkozatot szándékosan valótlanul, hamisan kitöltőket sem fenyegeti elrettentő erejű szankció.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!