Nincs olyan pontja az országnak, ahol nem fordulnának elő patkányok és egerek, ugyanakkor az egyes megyék és települések között nagyok a különbségek, derül ki az ország első patkánytérképéről.
A térkép alapjául az a kérdőív szolgált, amit a Sokk a rovar? nevű Facebook-oldalon lehetett kitölteni, és amit négyezren ki is töltöttek.
A nem reprezentatív felmérésben részt vevők válaszai alapján lakosságarányosan a legkevesebb patkánnyal a dunántúli megyékben találkozhatunk, a legtöbbel pedig
- Békésben,
- Borsodban,
- Heves és
- Jász-Nagykun-Szolnok megyében.
A patkányok és egerek előfordulása összességében hasonló képet mutat, azonban a két kártevő elterjedtségében is vannak jelentős különbségek, akár ugyanabban a megyében is. Borsodban például sokkal több egeret észleltek, ami viszont a patkányokat illeti, a megye nincs a legfertőzöttebbek között.
Patkányokból a legkevesebb bejelentés egyértelműen a dunántúli megyékből érkezett, egerek azonban a Nyugat-Dunántúl kivételével itt is szép számmal vannak. A nagyvárosok között is előfordulnak akár többszörös eltérések, de általában ezeknek a településeknek az adatai nagyságrendileg megegyeznek a saját térségükével.
Érdekesség, hogy a nagyobb települések közül a lakosságarányos bejelentések alapján a patkányoknál és az egereknél is
- Sárbogárd,
- Gyomaendrőd és
- Kisújszállás
végzett az első három helyen, csak más sorrendben. A települések észlelési toplistája itt látható. A térképen nem szerepelnek a budapesti adatok, mivel a lakossági bejelentésekről a Fővárosi Önkormányzat folyamatosan gyűjti az információkat, így ezekkel a kérdőíves kutatás számai nem összevethetőek.