Felnőtt-Disneyland? Az nem lesz. De ötezer munkahelyes agrárközpont még lehet
2021. április 19. – 15:32
Felnőtt-Disneyland? Eurovegas kaszinóváros mellé egy élményvárossal? Ezek már biztosan nem lesznek, s lassan negyedszázada várja a magyar–osztrák–szlovák határ menti Bezenye és Hegyeshalom, hogy megaberuházás épüljön a két falut összekötő út melletti több mint 300 hektáros területre. Két éve egy egymilliárd eurós kertészeti, termelési, logisztikai és élelmiszer-feldolgozó központban gondolkodnak ötezer új munkahellyel, közben a helyben lakók kincstári szkepticizmussal várják, lesz-e végre elég pénz az induláshoz. Lassítja, hogy a túzok miatt megint környezetvédelmi hatástanulmányt kell készíteni.
Hogy mikor indul a kivitelezés? Ősz van? Akkor tavasszal! Tavasz? Akkor ősszel!
2010 környékén szállóige volt ez a párbeszéd Bezenyén. Emiatt aztán a helyiek hiszik, ha látják: húszévnyi hitegetés után már kissé szkeptikusak a megaálmokat ígérőkkel. A nyugati határszélen, a Bezenye és Hegyeshalom közötti Eurovegas kaszinóváros felépültének bedobásakor hallottak ők már Michael Jackson apjáról mint beruházóról, járt itt a világhírű Hard Rock is szeminol indiánokkal, mégis most is üres mezők hevernek parlagon ott, ahol már régen rulettkerekeknek kellene forogniuk szállodákkal, hotelekkel, bevásárlóközpontokkal körülvéve. A kaszinó bedőlése után két éve már Európa legnagyobb kertészeti központját ígérik összesen egymilliárd euróból, s bár a komoly német cég kormányzati hátszéllel tolja előre a projektet, amíg nincs kapavágás, a helyiek többsége csak legyint a beruházás hallatán. Igaz, reménykednek, az ígéret földje egyszer csak eljön hozzájuk, a hármashatárhoz.
A polgármestereket is Las Vegasba reptették
1997. január 23. Ekkor jelent meg az első hír idehaza arról, hogy Bezenyére „a világ nyolcadik csodája költözhet”. A Münchener Merkurban egy német befektető, Wolfgang Sackmann azt nyilatkozta, felnőtt-Disneylandet álmodott ide, római Colosseummal az M15-ös autóút mellett, „közepén mesterséges tóval, alatta 10 ezer férőhelyes diszkóval, kaszinóval, vámmentes vásárvárossal, »sörvárral«️, a másik épület 15 ezer ágyas szálloda, konferenciaközpont és sportcentrum lenne.” A hárommilliárd márkás beruházás finanszírozója a Siemens lett volna, ám miután megismerte az itteni jogszabályokat, eltűnt. Az ötlet azonban, hogy a hármashatár környékén lévő szántó valami nagy dobásra lehet alkalmas, megmaradt.
2001-ben ugyanis jött az amerikai álom, Michael Jackson apjával, Joseph Jacksonnal. Ő ugyanis Hans Asamer osztrák ingatlanbáróval felkereste a Pénzügyminisztériumot, hogy megtudja, hogyan lehet Magyarországon kaszinókoncessziót szerezni – majd az osztrák gazdasági kamara elnöke hatszázmillió dolláros beruházást jelentett be Matolcsy György akkori gazdasági miniszter jelenlétében, „nem kis meglepetést okozva ezzel a szaktárca vezetőjének és a hazai kaszinóüzemeltetőknek”. Ők már invesztáltak is a területek megvásárlására, mintegy 150 millió forintot az akkor még 180 hektárra, s ekkor a beruházás Kristályváros fantázianéven futott. Asamer még sokáig, majd másfél évtizedig állt a projekt mögött, s bár Jackson papa rövid időn belül kiszállt az üzletből, az amerikai szál tovább élt. Innentől indult a nagy befektetőkeresés. 2005-ben még az akkori hegyeshalmi és bezenyei polgármestert is Las Vegasba repítették tanulmányútra, miközben az amerikai üzletemberek a magyar kaszinókoncesszióra hajtottak. Eközben az álomdömping fokozódott, a Lukale Investment & Development AG a kaszinóváros mellett egy élményvárost is épített volna. Mindenki kapkodta a fejét a grandiózus tervek hallatán, ám sok volt a „ha”.
A magyar állam nem állt a tervek útjába, a kaszinókoncessziót is megadta, Eurovegas lehetséges beruházói között 2007-ben feltűnt James Packer ausztrál fontmilliárdos neve, miközben a koncessziót elnyert Euro Vegas Hungary Szórakoztató és Kaszinó Zrt. székhelyeként a bezenyei téesz egyik kis, bérbe adott irodája lett megjelölve.
Még a portás is a pénzére várt
Eközben mindkét érintett falu – megunva a beruházók halogatását – telekadót vezetett be ezekre a területekre, melyből legalább több tízmillió forintos éves bevételük lett. 2009-ben aztán – talán először és utoljára – úgy tűnt, mégiscsak megvalósul a kaszinóváros: a világhírű Hard Rock is beszállt. Budapesten sajtótájékoztatót is tartottak, bemutatták a részleteket, ott volt Veres János leköszönt és Oszkó Péter akkori gazdasági miniszter is. Építési engedély is zsebben lapult, egy konténerközpont állt a területen, ahol a tervezők dolgoztak, miközben kitették az Eurovegas táblát. „Építésre kész állapotban” volt a projekt, csak megint az a fránya kapa, azt nem akarta senki a földbe mélyeszteni. Az államnak már kötbért kellett fizetniük, mert lejárt a kaszinókoncesszió, ám a beruházás nem indult el – nem maradt ugyanis befektető, a Hard Rock kiszállt. A konténerközpontot 2014 tavaszán már csak a portás őrizte, ő is a pénzére várt. Mint kiderült, a projektgazdák jókora hitelt vettek fel korábban, sorban álltak a hitelezők a pénzükért, felszámolási eljárás indult, az Eurovegas-földekre a tulajdoni lapon keretbiztosítéki jelzálogjog volt bejegyezve, melyet érvényesített a Raiffeisen Landesbank Oberösterreich.
A területre ismét beruházót kerestek, elsőre megint egy rövid életű ajánlatba futottak: elektromos kamionokat gyártottak volna itt 10 milliárd eurós beruházás után 20 ezer munkahelyet teremtve. Kivitelezésbe itt sem kezdtek, a projektgazdák hamar eltűntek, miközben a felszámoló a parlagon hevert területek egy részét bérbe adta gazdálkodóknak, legalább műveljék.
A melegágy maradt
Ekkor lépett a képbe egy német cég 2019-ben, akik korábban tárgyaltak már a Külügyminisztériumban is, és a kereslet találkozott a kínálattal: Nagy István agrárminiszternek, a térség országgyűlési képviselőjének kapóra jött a feldolgozóipari beruházó, hisz ő is régóta nyűglődött azon, hogy az egyébként értékes területen tényleg megvalósuljon egy régiót meghatározó fejlesztés. A FAKT AG is grandiózus tervekkel rukkolt elő, egymilliárd euróból (sőt, legutóbb már 450 milliárd forintról volt szó a beruházás teljes költségeként) a térség legnagyobb agrárközpontját álmodta meg Bezenyén, ahol három-ötezer ember dolgozhat. A kertészeti, termelési és logisztikai és élelmiszer-feldolgozó központban üvegházak és szabadföldi termesztés mellett konferencia-központot, szállodát, lakásokat, óvodát és iskolát is építenének. A Lajtania Parkra keresztelt projekt gazdái az Eurovegas felszámolása során 6,3 milliárd forintért vásárolták meg tavaly márciusban a Hegyeshalom és Bezenye között található, 330 hektáros területet. A kormány rögvest nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházássá nyilvánította. A német cég több felajánlást is tett – például, hogy minden megépített lakás után százezer forintot fizet önkormányzatonként (összesen ezer ingatlannal számolnak).
A FAKT AG azóta keresi a partnereket (több tucat céggel tárgyaltak), minden egyes funkciót külön kezelnek, külön projektként visznek: a KÉSZ Csoport, az E.ON és a Landgard már a partnerük. Negyven szándéknyilatkozatot aláírtak, s állítják, a befektetők közül több hazai és nemzetközi befektetőcsoport is érdeklődik, velük is folyamatos az egyeztetés.
A FAKT AG-nál úgy számolnak, a beruházás 60 százalékát hitelből fedezik.
A helyben élők többsége húsz év várakozás után tehát már úgy van vele: hiszi, ha látja. Ezt gondolja a hegyeshalmi Ocskai Károly is. „Annyi mindenről beszéltek itt már az évek során, hogy csak kapkodtuk a fejünket: kaszinók, föld alá süllyesztett vasútvonal, élményváros. Bezenyén még az egyik kocsmát is Lesz Vigasznak keresztelték el: beszédes, hogy azóta bezárt. Jó lenne, de nehéz elképzelni egy egymilliárd eurós beruházást itt a határban ötezer munkahellyel. Az adóbevételből sok mindenre jutna, rendes utakra is. Régen a bevétel nagy részét a határőrség és a fináncok adták – ma már erre nem alapozhatunk. Sokan aggódtak, hogy a kaszinóváros a bűnözés melegágya lesz, most nyugodtabbak, hogy ebből most csak a melegágyak valósulhatnak meg. Már ha. De valahogy úgy néz ki, amit ide terveznek, végül sosem jön össze” – mondta.
Jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok
A Telexnek egy a projektekre rálátó megkérdezett úgy reagált: ő mindig kincstári szkepticizmussal állt a megaálmokhoz. A legoptimistább akkor volt, amikor Asamerék a kaszinókoncessziót is megszerezték, de ezt csupán fellángolások követték. Konténerközpontot építettek a területen a tervezőknek (miért kell helyben a tervezést végezni?), és a földtologatás is inkább a látványnak szólt. „Egy beruházás komolysága nálam a telekadó befizetéséből is lemérhető: amikor már a kaszinóváros projektgazdái csúsztak ezzel, várható volt, hogy nincs mögötte elég pénz. Kérdés, a mostani kertészeti központ mögött van-e, lesz-e.” Ami tény, a kaszinóváros esetében a vége felé már el-elmaradoztak az éves szinten pár tízmillió forintos telekadó-befizetések.
Tavaly a FAKT AG részletfizetést kért Bezenyétől és Hegyeshalomtól: Szőke László hegyeshalmi polgármester a Telexnek elmondta, valóban első alkalommal így történt, ám most márciusban már egyben fizették meg az esedékes féléves telekadórészletet a beruházók. Egy nem várt feltétel azonban megnehezíti most a beruházást: környezetvédelmi hatástanulmányt kell készíteniük a projektgazdáknak, amely hónapokat vehet igénybe. Bár az Eurovegas esetében is szükség volt erre, azt a dokumentációt – lévén, hogy más beruházásról van szó – érthetően nem fogadják el. „Mindez elsősorban a túzok védelme miatt szükséges, amit kissé túlzásnak érzek, hisz a beruházás túlnyomó része a kétszer kétsávos M15-ös autó keleti felén lenne, ahová nagyon ritkán téved túzok. Ez hónapokkal késleltetheti a beruházást, s aggodalmat kelt, nehogy a fejlesztés rovására menjen – ha a hatástanulmány alapján vállalhatatlan feltételeket támasztanak az engedély kiadásához. A fejlesztés ugyanis a település érdekét is szolgálná.”
„Azt gondoltuk, a projekt egy későbbi szakaszában lesz majd csak rá szükség, de a hatóság így döntött, tudomásul vettük, a környezeti hatástanulmányt meg is rendeltük” – jelezte Tóth Károly, a FAKT Hungária Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzátette, ez azt jelenti, hogy őszre számíthatnak a hatástanulmány elkészültére. Közben a háttérben persze folyik a partnerkeresés, egyeztetés, „ám így, kevesebb konkrétummal a hátunk mögött, addig nehezebb lesz tárgyalni”.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.