Kétmilliárd forintból fejleszt nemzeti oltóanyagot a Debreceni Egyetem és az NNK
2020. december 31. – 14:10
frissítve
Megbízta a kormány a Debreceni Egyetemet és a Nemzeti Népegészségügyi Központot, hogy végezzék el a koronavírus elleni oltóanyag kifejlesztését – jelent meg Magyar Közlönyben kedden.
A fejlesztéshez
- 1,63 milliárd forint többletforrás biztosít a kormány a Debreceni Egyetem javára, és
- 369,97 millió forintot kap a Nemzeti Népegészségügyi Központ az idei költségvetésből.
Májusban írt alá együttműködési megállapodást a két intézmény a vakcina fejlesztésére. Az Emmi májusi közleménye szerint akkor még úgy számoltak, hogy októberben elindulhat a vakcina kisszériás gyártása.
A kutatás első fázisában először kiválasztották azokat a vírustörzseket, amelyeket fel kell használni a fejlesztés során, majd tesztelik azokat a sejtkultúrákat, amelyek a leginkább alkalmasak a vakcina kifejlesztéséhez. Ezután hatékonyságvizsgálatokat végeznek, majd megkezdődtek az állatkísérletek. Az Index cikke szerint jelenleg ebben a fázisban tartanak tartanak, és úgy tudják, hogy a tervek szerint legkésőbb egy éven belül eljuthat a vakcina az előrehozott törzskönyvezésig.
A hvg.hu májusban arról írt, hogy a háttérben már évek óta zajlanak nemzeti oltóanyaggyár előkészületei, és a tesztüzem 2017-ben elindult. A fejlesztésben részt vesz az ország egyetlen vakcinaüzeme, a Fluart Kft., amely már évek óta együttműködik a Debreceni Egyetemmel.