Szerdán átvették megbízóleveleiket az április 3-i országgyűlési választáson országos listáról mandátumot szerzett képviselők, valamint a nemzetiségi szószólók az Országházban, írja az MTI. A megbízólevelek átadása előtt Téglási András, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnöke kiemelte: az NVB a törvényes határidőnél jóval hamarabb, április 14-re megállapította a választás eredményét, ez két nappal később, a Kúria döntése nyomán jogerőre is emelkedett.
Nagy Attila, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy habár a koronavírus-világjárvány és az orosz–ukrán háború miatt intenzív idők zajlanak, szerinte rendben zajlott le a választás és az azzal egy időben tartott népszavazás, az adatokat pedig gördülékenyen dolgozták fel az illetékes szervek.
A megbízóleveleket Téglási András és Nagy Attila elsőként a Fidesz–KDNP közös listáját vezető Orbán Viktornak adta át.
Az országgyűlési választás múlt szombaton jogerőre emelkedett hivatalos végeredménye szerint a Fidesz–KDNP pártszövetség 48, a hatpárti (a Demokratikus Koalíció, a Jobbik, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd által alkotott) összefogás 38, míg a Mi Hazánk Mozgalom 6 listás mandátumot szerzett. A Fidesz–KDNP frakciószövetség listáján szereplők közül Gál Kinga (Fidesz) nem vette át mandátumát, Halász János (Fidesz) és Nacsa Lőrinc (KDNP) később veszi át megbízólevelét.
Az ellenzéki összefogás listájáról nem vette fel szerdán mandátumát Márki-Zay Péter (Párbeszéd), Dobrev Klára (DK), Karácsony Gergely (Párbeszéd), Jakab Péter (Jobbik), Gyurcsány Ferenc (DK), valamint a Jobbik további nyolc politikusa: Z. Kárpát Dániel, Brenner Koloman, Lukács László György, Sas Zoltán, Varga Ferenc, Bencze János, Balassa Péter, Szabó Hajnalka. Vadai Ágnes, Gy. Németh Erzsébet, Sebián-Petrovszki László, Varga Zoltán, Gréczi Zsolt, Kálmán Olga, Dávid Ferenc, Kordás László, Komáromi Zoltán (valamennyien DK) jelezte, később veszik át megbízólevelüket. Nem vette át mandátumát a Mi Hazánk listavezetője, Toroczkai László sem az ünnepségen.
Az április választás eredményeként a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata részéről Ritter Imre kedvezményes mandátumra lett jogosult, ő – a 11 nemzetiségi szószólóhoz hasonlóan – átvette az ünnepségen a megbízólevelét.