Etikai okokból az összes emberi maradványt eltüntetik az Amerikai Természettudományi múzeumból
2023. október 15. – 23:00
Az összes emberi maradványt eltávolítja gyűjteményéből az Amerikai Természettudományi Múzeum egy, a gyűjtési gyakorlatot érintő felülvizsgálat részeként, derül ki a Guardian cikkéből.
A múzeum birtokában lévő 12 ezer emberi maradvány egy része bennszülöttek sírjaiból, valamint rabszolgák csontvázaiból származik, de olyan New York-iak holttestei is szerepelnek köztük, amelyeket az 1940-es években gyűjtöttek össze. A múzeum igazgatója, Sean Decatur a döntés hátterét a munkatársainak bemutató levelében azt írta, hogy az emberi maradványok összegyűjtését a túlhatalom tette lehetővé.
Mint hozzátette, a 19. és 20. században sok kutató a fehérek felsőbbrendűsége köré épülő mélyen hibás tudományos elméletének bizonyítására használta a gyűjteményeket a fizikai különbségek azonosításán keresztül. Ezekkel a faji hierarchia modelljeit próbálták megerősíteni. Szintén Decatour levelében olvasható, hogy a szóban forgó tárgyak egyike sem olyan lényeges a kiállítás céljaihoz és narratívájához, hogy képes legyen ellensúlyozni felmerülő az etikai dilemmákat. Ezek abból adódnak, hogy az emberi maradványokat bizonyos esetekben a tárgyak mellett, ugyanabban a környezetben állították ki.
Az Egyesült Államok legnagyobb természeti gyűjteménye azt követően döntött a felülvizsgálat mellett, hogy hasonló lépésre kényszerült több orvosi és antropológiai intézmény, köztük a Mütter Múzeum, a Harvard Egyetemhez tartozó Peabody Múzeum, illetve a szintén Philadelphiában található Penn Múzeum, amely bocsánatot kért a fekete és bennszülött koponyákat tartalmazó Morton Cranial gyűjteményéért.
Az Egyesült Államokban harminc éve létező, őslakos amerikai sírok védelméről és hazaszállításáról szóló törvény értelmében a szakgyűjtemények kötelesek visszaszolgáltatni ezeket a maradványokat, de sokszor akadályokba ütköznek a pontos azonosítás során, ami jelentősen lassítja a folyamatot. Ennek tükrében nem meglepő, hogy a Természettudományi Múzeum mintegy ezer indián maradványt szolgáltatott már vissza, de további 2200-at őriz.