A CDC újra megvizsgálja, hogy az oltások okoznak-e autizmust

1073

Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) új kutatást végez az autizmus és a gyerekkori vakcinák közötti lehetséges kapcsolat vizsgálatára, annak ellenére, hogy számos kutatás bizonyítja már azt, hogy nincs összefüggés a két dolog között, írja a Forbes. A szakértők szerint az autizmust a kanyaró, a mumpsz és a rubeola elleni vakcinával összekapcsoló, már megdöntött elméletek újragondolása alááshatja a közvélemény bizalmát, és megerősítheti az oltásellenességet.

A CNN azt írja: a Robert F. Kennedy Jr. vezette Egészségügyi és Szociális Minisztérium (HHS) kérte fel a CDC-t a tanulmány megírására. Az ügynökség a kutatást a Vaccine Safety Datalink segítségével fogja lefolytatni, ami az oltások biztonságosságát figyeli, és a ritka és súlyos nemkívánatos eseményeket vizsgálja – írta a The Washington Post két, a tervet ismerő személyre hivatkozva. A Reuters is beszámolt korábban a tervezett tanulmányról.

Az oltásellenes mozgalom alfája és omegája egy olyan kutatás, amiben egy Andrew Wakefield nevű kutató erősen manipulált kísérleteken keresztül talált összefüggést az MMR-vakcina és az autizmus között. 1998-ban Wakefield és 12 kollégája publikált a rangos Lancetben egy tanulmányt arról, hogy a kanyaró, mumpsz és rózsahimlő elleni kombinált MMR-oltás viselkedési regresszióra és pervazív fejlődési rendellenességre, autizmusra hajlamosíthat gyerekeknél. Annak ellenére, hogy az alanyszám is nagyon alacsony volt (12 esetet vizsgáltak csak), és a kutatás módszertana sem volt megfelelő, ráadásul a konklúzió is spekulatív volt, a tanulmány óriási port kavart.

A Wakefield-féle tanulmányt a 12-ből 10 szerző vissza is vonta (Wakefield nem volt köztük), a visszavonási dokumentum szerint „nem állapítottak meg ok-okozati összefüggést az MMR-oltás és az autizmus között, mivel az adatok nem voltak hozzá elegendőek”. Ehhez társult a Lancet megjegyzése, miszerint Wakefield elmulasztotta felfedni pénzügyi érdekeltségeit (a kutatást olyan ügyvédek finanszírozták, akiket szülők alkalmaztak vakcinagyártó cégek elleni perekben). A Lancet azonban felmentette Wakefieldet és kollégáit az etikai sértések és tudományos visszaélések vádja alól – egy ideig. A folyóirat 2010-ben vonta vissza végleg a tanulmányt, és Wakefieldet és kollégáit ekkor már bűnösnek találta etikai visszaélés (invazív vizsgálatokat végeztek a gyerekeken anélkül, hogy megszerezték volna a szükséges etikai engedélyeket) és tudományos félrevezetés miatt (nem jelentették, hogy mintavételük valójában szelektív volt).

Végül a British Medical Journal egy cikksorozatban foglalkozott a témával, nyilvánosságra hozva, hogy szándékos csalás történt, mivel a kutatók a prekoncepcióiknak megfelelő adatokat választottak ki, sőt, meg is hamisítottak azokat. Végül kiderült, hogy nyerészkedés céljából tettek így.

Azóta számos lektorált tanulmány cáfolta az autizmus és az MMR-vakcina közötti kapcsolatot. A legnagyobb retrospektív elemzés a New England Journal of Medicine-ben jelent meg 2002-ben. Ehhez 537 000 dán gyermeket vontak be, és a kutatás kimutatta, hogy az autizmus diagnózisának kockázata hasonló volt az MMR-oltásban részesülők és azok között, akik nem kaptak ilyen vakcinát. Ezenkívül a Journal of the American Medical Association 2015-ben publikált egy tanulmányt egy kutatásról, amihez több mint 95 000 gyermek egészségügyi nyilvántartásának elemzését végezték el. A tanulmány megerősítette, hogy az MMR-vakcina nem növelte az autizmus spektrumzavar kockázatát.

Persze felvetődik a kérdés, hogy a CDC miért akar most újabb vizsgálatot végezni egy olyan témában, amit számos hiteles tanulmány cáfol már. A kutya valószínűleg Robert F. Kennedy Jr. oltásellenességében keresendő, de a CDC igazgatójelöltje, David Weldon is többször fejtett ki hasonló nézeteket. Az új vizsgálat már csak azért is furcsa, mert Elon Musk és minisztériuma, a kormányzati hatóságokkal foglalkozó DOGE a CDC-ben is megnyirbálta a költségvetést, így pazarlónak tűnhet olyan témát kutatni, amiről már rengeteg tudományos bizonyíték áll rendelkezésre.

A CDC korábban maga is számos tanulmányt publikált, amik az oltások és az oltóanyag-összetevők, valamint az autizmus közötti lehetséges kapcsolatot vizsgálták. Egyik sem talált olyan bizonyítékot, ami arra utalna, hogy a vakcinák növelik az autizmus vagy más idegrendszeri fejlődési rendellenességek kockázatát. A kutatások a Vaccine Data Linket is vizsgálták már.

Szakértők szerint már az új tanulmány is erősítheti az oltásellenességet, az amerikaiak pedig már most a saját bőrükön érezhetik, milyen következményei lehetnek ennek: az alacsony vakcinázottság Texasban hozzájárult a jelenleg zajló kanyarójárvány kitöréséhez.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!