Vigyázzon az Ügyfélkapu+ beállításánál: könnyű véletlenül fizetős alkalmazást letölteni

2025. január 13. – 14:51

Másolás

Vágólapra másolva

Napokon belül megszűnik az Ügyfélkapu, ezért január 16-tól már vagy az Ügyfélkapu+ szolgáltatás, vagy a Digitális Állampolgár mobilalkalmazás segítségével tud csak belépni az állami szolgáltatások weboldalán az, aki interneten szeretne ügyeket intézni. Ebben a cikkben összefoglaltuk, miért van erre szükség, és részletesen bemutattuk a két fennmaradó lehetőség használatát is. Érdemes azonban vigyázni: az Ügyfélkapu+ használatához szükség van egy kódgeneráló alkalmazás letöltéséhez, márpedig ha nem figyelünk, könnyen tölthetünk le olyan alkalmazást, amelyben aztán a bankkártyánkat kérik.

Az Ügyfélkapu+ lényege, hogy az eddig a sima Ügyfélkapuban használt felhasználónév–jelszó páros mellé a belépéskor pluszban meg kell adni egy hatjegyű számsort is. De ez nem egy állandó kód, amelyet meg lehet jegyezni, aztán újra és újra beírni, hanem minden bejelentkezéskor egy frissen létrehozott számsort kell megadni. Épp ettől biztonságosabb az Ügyfélkapu+, hiszen nincs mit ellopni, egy ilyen kódot hiába szerez meg egy bűnöző, legközelebb már semmire sem megy vele. Ezeknek a belépőkódoknak a létrehozásához viszont szükség van egy külön alkalmazásra. Ezt kell összekötni az eddigi Ügyfélkapunkkal.

A legegyszerűbb és legbiztonságosabb okostelefonos alkalmazást használni erre. Ha van okostelefonja, számos ilyen közül választhat. Az ügyfélkapus bejelentkezési oldalról elérhető hivatalos ajánlás androidos telefonokra a Google Hitelesítőt vagy a Microsoft Authenticatort javasolja, míg iPhone-okra a Microsoft Authenticatort – félreértésekbe akkor lehet belefutni, ha a telefonunk alkalmazásboltjában rákeresve megpróbáljuk letölteni valamelyiket, ugyanis ilyenkor már a keresett alkalmazás fölött, fizetett hirdetésben megjelenhet egy-egy másik hasonló app, így könnyű úgy járni, hogy véletlenül ezt töltjük le.

Itt látszik például, hogy ha Androidon rákeresünk a Google alkalmazására, milyen egyéb appokat ajánl és helyez a keresett app fölé az alkalmazásbolt:

Forrás: Google Play Store
Forrás: Google Play Store

Az ilyen alkalmazások értékelései között több magyar felhasználó is arról panaszkodott a napokban, hogy pénzt vesztett az alkalmazás letöltése miatt. „Ügyfélkapu hitelesítéséhez szerettem volna használni. Telepítés után egyből egy agresszívan, folyamatosan előugró kamuoldalra irányított, ahol bankkártyaadatokat kérnek, és először egy 500, majd automatikusan 8000 Ft körüli összeget von le. Egy hitelesítésre szolgáló szoftver fejlesztői és üzemeltetői felelősséggel tartoznak, hogy milyen hirdetéseket engedélyeznek az appjukban. Rendkívül felháborító, nem beszélve az idősebb, hiszékeny, könnyen becsapható idősebb korosztály tekintetében!” – írta egyikük, de mások is arra panaszkodnak, hogy véletlenül, például a Google Hitelesítő helyett töltötték le az appot, és nem vették észre, hogy egy hirdetésre keveredtek benne, vagy hogy maga az alkalmazás kért tőlük előfizetést a reklámmentességért.

Meg kell jegyezni, hogy az ilyen hirdetett appok többségénél minden bizonnyal nem adathalászatról vagy szándékos átverésről van szó. Az appok értékelései között pozitívakat is találni szép számmal, magyaroktól is, az Ügyfélkapu-megszűnési láz előttről is. A panaszos értékelésekre is rendre reagálnak a fejlesztők.

Erre a feladatra viszont, amire ezek az appok kellenek, nagy számban találni teljesen ingyenes, reklámmentes és ismert, megbízható fejlesztő által kiadott alkalmazást, ezért semmi szükség ismeretlen, reklámokkal megrakott és/vagy fizetős változatot használni.

Ha biztosra akar menni, ne nyomjon rá automatikusan az első megjelenő alkalmazásra, ami a keresésére feltűnik, mert a fizetett hirdetések miatt nem ott köthet ki, ahol szeretne, érdemes nagy odafigyeléssel kiválasztani, mit tölt le:

  • Ellenőrizze a Telepítés gomb megnyomása előtt is, hogy valóban azt az appot választotta-e ki, amelyiket kereste.
  • Az alkalmazás neve mellett az az alatt található fejlesztőnevet is ellenőrizze, onnan is kiderül, hogy épp valóban a Google vagy a Microsoft által kiadott appot készül-e letölteni.
  • Androidon rögtön ez alatt olvasható a jelzés, ha az adott app hirdetéseket tartalmaz és/vagy alkalmazáson belüli vásárlásokat tartalmaz. Ez önmagában nem gond, de az ilyen kódgenerátoroknál általában fölösleges.

A két ajánlott alkalmazás, a Google és a Microsoft hitelesítője mellett persze számos más ingyenes és megbízható kódgenerátor közül választhat, ilyen például az Authy vagy a Duo Mobile is.

Ha arra kíváncsi, mi szükség megszüntetni az Ügyfélkaput, mi értelme az Ügyfélkapu+-nak, mi az a Digitális Állampolgár, és hogyan lehet ezeket beállítani, használni, itt elmagyarázzuk.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!