Már elektronikus aláírás is van a DÁP appban, csak még nem mindenkinek

2025. január 2. – 16:44

Már elektronikus aláírás is van a DÁP appban, csak még nem mindenkinek
Az új elektronikus aláírás elindulását hirdető részlet a Digitális Állampolgárság Program honlapján – Forrás: dap.gov.hu

Másolás

Vágólapra másolva

Tavaly ősszel elindult az online ügyintézés új korszakát ígérő Digitális Állampolgárság Program (DÁP), amely elvileg idén januártól már egy új elektronikus aláírási szolgáltatást is tartalmaz dokumentumok hiteles elektronikus aláírásához. A gyakorlatban azonban sok felhasználó még mindig hiába keresi ezt a DÁP mobilalkalmazásában, miközben az eddigi állami alternatíva már megszűnt. Ezért megkerestük az app fejlesztőjét, és kiderült: az elektronikus aláírási szolgáltatás már valóban elindult, csak még nem mindenkihez érkezett meg.

Már van, csak még nincs

A DÁP a gyakorlatban a Digitális Állampolgár nevű app formájában működik, és első körben az ügyfélkapus bejelentkezés modernebb, biztonságosabb alternatívájaként használható, de az ígéretek szerint fokozatosan egyre több felhasználóbarát szolgáltatás lesz majd elérhető benne. Az egyik ilyen az elektronikus aláírás, amelynek az eredeti tervek szerint már szeptemberben, a Digitális Állampolgár nevű mobilapp élesedésekor el kellett volna indulnia, majd később 2025 elejére ígérték.

A dolog annyiban vált sürgetővé, hogy az eddig elérhető hasonló állami szolgáltatás december 31-ével megszűnt. Ez volt az AVDH, azaz Azonosításra Visszavezetett Dokumentum-hitelesítés, amellyel egyszerű ügyfélkapus belépés után lehetett elektronikus dokumentumokat hitelesíteni, azaz kinyomtatás, kézi aláírás és tanúztatás helyett elektronikusan aláírni úgy, hogy azt állami szervek és piaci szereplők is hitelesnek elfogadják. Ma már csak annyi olvasható az AVDH oldalán, hogy a DÁP-törvény értelmében „2025. január 1-től a magyarorszag.hu portál Dokumentumhitelesítés szolgáltatása megszűnt. Más, a portálba integrált alkalmazások és űrlapok esetén a hitelesítés 2025. október 31-ig használható. Hamarosan érkezik a DÁP eAláírás, ami regisztrált felhasználóknak lesz elérhető a Digitális Állampolgár mobilalkalmazásban”.

Bár itt még cikkünk írásakor is jövő időben fogalmaznak az új elektronikus aláírás érkezéséről, a DÁP honlapján már egy nagy zöld „Már elérhető!” felirat hirdeti, hogy megérkezett. Az alkalmazásboltban is az látható, hogy a mobilapp utoljára december 18-án frissült, de már erről a legutóbbi verzióról is azt írják az újdonságai között: „Mostantól papírmentesen írhatsz alá dokumentumokat közvetlenül az alkalmazásban! Az új funkcióval biztonságosan és gyorsan írhatod alá dokumentumaidat elektronikusan, bárhol és bármikor. Környezetbarát megoldás. Az elektronikus aláírás segítségével nincs szükség nyomtatásra vagy postázásra, így nemcsak időt, hanem erőforrásokat is spórolhatsz.”

De ha a hivatalos felületek szerint már javában üzemel a szolgáltatás, akkor az appban miért nem találkoznak vele a felhasználók? Megkérdeztük a DÁP-ot fejlesztő IdomSoftot, hogy valóban elindult-e az eAláírás, és ha még nem, mikor élesedik.

„A digitális aláírás valóban élesedett a Digitális Állampolgár alkalmazás legutóbbi verziójával, a felhasználók azonban a más hasonló jelentőségű szolgáltatások gyakorlatának megfelelően, fokozatosan kapnak hozzáférést a funkcióhoz”

– írták a válaszukban.

Nagy reformot ígér, sokan szkeptikusak

A DÁP ígérete szerint „felhasználóbarát alapokra helyezi a közigazgatást, és megteremti az egyszerű, kényelmes és hatékony ügyintézés feltételeit. Célunk, hogy megkönnyítsük az állampolgárok életét úgy, hogy 2026-ig online, a mobiltelefonjukkal is elintézhessék szinte minden fontosabb, közigazgatást érintő ügyüket.”

Eddig ebből annyi valósult meg, hogy felhasználónév és jelszó bepötyögése nélkül lehet az alkalmazással bejelentkezni az állami ügyintéző felületekre – és miután január 16. után megszűnik majd a sima ügyfélkapus bejelentkezés, a jelszó mellé kódot is kérő Ügyfélkapu+ mellett ez marad majd a kizárólagos bejelentkezési lehetőség. Emellett rendőri ellenőrzésnél lehet vele személyazonosságot igazolni, egy helyen megtalálhatók benne a legfontosabb személyes adatok és igazolványszámok, erkölcsi bizonyítványt lehet vele igényelni, és időpont foglalható vele kormányablakokba.

Maga a DÁP jóval több lesz ennél, a közigazgatás teljes digitalizációját ígéri, sőt elvileg olyan platformként fog működni, amelyhez piaci szereplők is csatlakozhatnak. Érkezik majd a részeként új állami levelezőszolgáltatás és díjfizetési lehetőség, illetve a fizikai okmányok teljes kiváltásának lehetősége. A piaci szolgáltatókat a terv szerint 2025 közepétől kezdik el beengedni.

Magukkal a DÁP céljaival kevés állampolgár vitatkozna, ha azt kérdeznék tőle, felhasználói élmény terén miben és merre kell fejlődnie az állami ügyintézésnek 2025-ben. A megvalósítás módja már más kérdés, és ezzel kapcsolatban a különféle szakértők és a felhasználók véleménye is megoszlik. Bár még javában zajlik a részletek kidolgozása és megvalósítása, a Rogán Antal kabinetminiszter nevével fémjelzett program sok kritikát kapott, amiért egy DÁP-azonosító létrehozásával és az eddig elkülönült adatok összekapcsolásával minden korábbinál részletesebb profilt hozna létre az emberekről. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy az ambiciózus program kivitelezése megfelelő színvonalú és biztonságú lesz-e.

A DÁP használata opcionális, tehát továbbra is el lehet intézni mindent nélküle is, egyrészt az Ügyfélkapu+-szal belépve a digitális ügyintézési felületekre, másrészt személyesen a kormányablakokban. Egyes kritikusai azonban attól tartanak, hogy ez idővel változni fog, és csak a DÁP marad majd meg – amire viszont semmi nem utal, sőt mivel uniós előírás, törvényileg garantált, hogy nem tehető kötelezővé.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!