Az emberiség soha ilyen közel nem járt még a Naphoz

2024. december 27. – 12:39

Az emberiség soha ilyen közel nem járt még a Naphoz
Fotó: NASA

Másolás

Vágólapra másolva

December 26-án éjfél előtt, több nap feszült várakozás után a NASA tudósai jelet kaptak a Parker Solar Probe-tól, és ezzel történelmet írtak: a szonda 6,1 millió kilométerre haladt el a Nap felszínétől. Ilyen közel még sosem jutott az emberiség a Naprendszer központi csillagához, írja a BBC.

A Parker Solar Probe karácsony este ért a Nap külső légkörébe, ahol brutális hőmérsékletet és extrém sugárzást kellett „kibírnia”, ezért a NASA munkatársai idegesen várták az eszközből érkező jelet. A szervezet honlapja szerint az űrszonda akár az 692 000 kilométer per órás sebességet is megközelítette, miközben a környezetében nagyjából 980 Celsius-fokos hőmérséklet uralkodott.

„A Nap ilyen közeli tanulmányozása lehetővé teszi, hogy a Parker Solar Probe olyan méréseket végezzen, amelyek segítenek a tudósoknak jobban megérteni, az anyag hogyan melegszik fel ebben a régióban több millió fokra, illetve ezáltal nyomon követhetjük a napszél (a Napból kilépő anyag folyamatos áramlása) eredetét, és megérthetjük, hogyan gyorsulnak fel az energetikai részecskék közel fénysebességre”, írta közleményében a NASA.

Nicola Fox, a szervezet tudományos vezetője korábban a BBC Newsnak úgy fogalmazott:

„Az emberek évszázadok óta tanulmányozzák a Napot, de addig nem tapasztaljuk meg egy hely légkörét, amíg ténylegesen meg nem közelítjük. Nem tapasztalhatjuk meg igazán a Naprendszerünk központi csillagának légkörét, ha nem repülünk át rajta.”

A Parker Solar Probe 2018-ban indult útnak a Naprendszer középpontja felé. Eddig 21 alkalommal suhant el a Nap mellett, egyre közelebb kerülve hozzá, majd idén karácsony este jelentős rekordot döntött.

Bár a 6,1 millió kilométer talán nem hangzik túl közelinek, Nicola Fox szerint érdemes azt megfelelő perspektívába helyezni: „Közel 150 millió kilométerre vagyunk a Naptól, tehát ha a Napot és a Földet arányosan egy méteren helyezem el egymástól, akkor a Parker Solar Probe 4 centire van a Naptól – ez azért elég közel van.”

A szondát egy 11,5 cm vastag szénkompozit pajzs védte az extrém hőtől, és a sebessége is segítette abban, hogy az elektronikája ne sérüljön meg: az eszköz gyorsabban mozgott, mint bármely ember alkotta tárgy, amikor a 692 000 kilométer per órás sebességgel száguldott. Ez annyit jelent, mintha 30 másodperc alatt eljutnánk Londonból New Yorkba.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!