A HUN-REN vezetése cáfolja az Akadémiai Dolgozók Fórumának cáfolatát Gulyás Balázs állításairól

2024. november 27. – 11:33

Másolás

Vágólapra másolva

Újabb felvonás a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezetése és az Akadémiai Dolgozók Fóruma között: az ADF legutóbb 15 pontban cáfolta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter és Gulyás Balázs, a hálózat elnökének állításait, most a HUN-REN vezetése cáfolja az ADF fenti állításait egy, a kutatóhálózat weboldalán közzétett cikkben. A vita alapja a HUN-REN finanszírozásának és működésének átalakításáról szóló javaslat, amit a múlt héten, hétfőn este nyújtott be az Országgyűlésnek Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter.

A HUN-REN vezetése továbbra is azt állítja: november 7-én megküldte véleményezésre a törvénytervezetet a kutatóhálózat 19 kutatóközpontja és önálló kutatóintézete vezetőinek azzal a kéréssel, hogy véleményezzék azt a saját központjuk / intézetük munkavállalóinak bevonásával, és összesítve küldjék meg a HUN-REN IT részére a visszajelzést. Erre a vezetőség szerint egy hetük volt, amikor a kutatóközpontok vezetői munkavállalói fórumokat tartottak.

A HUN-REN vezetősége azt is újra cáfolta, hogy a törvénytervezetnek köze lenne a KEKVA-típusú működéshez, azt írták: nincs fenntartó-fenntartott viszony, nincs kuratórium, a kutatóhálózat irányítási struktúrájában továbbra is a többségében a tudomány művelőiből álló Irányító Testület a döntéshozó szerv lesz, amely azonos hatáskörökkel bír a javaslat alapján, mint jelenleg. „A KEKVA szabályokkal való egyezés a vagyon tulajdonba adása, a finanszírozás és az összeférhetetlenségi szabályok területén állnak fent. Azért ezeken a területeken, mert a HUN-REN költségvetési intézményből válik magánjogi, államháztartáson kívüli szervezetté, és ennek a folyamatnak az operatív részletei kerülnek rendezésre. Nincs és nem található egyezés az irányítási struktúrában, a vezetői hatáskörökben, a szervezeti felépítésben” – írták. Hozzátették, hogy az Irányító Testület hatáskörei megegyeznek a KFI tv. szerinti HUN-REN Irányító Testület hatásköreivel, és az Alkotmánybíróság 2022-es döntésében kiemelt hatáskörökkel kapcsolatos döntések meghozatalához az IT tudományos tagjai többségének jóváhagyása szükséges.

Azt is írták, hogy a HUN-REN vezetése nem hatalmi ellenpólust kíván a kormánnyal szemben képezni, épp ellenkezőleg: partnerséget ajánl a kormánynak. A HUN-REN megújítását maga a HUN-REN kezdeményezte egy 10 hónapos nemzetközi átvilágítás eredményei alapján, tették hozzá.

Azt elismerték, hogy a kormányzat részéről valóban gyorsan összeállt az új törvénytervezet, emiatt a kutatóhálózat a megemelt finanszírozáshoz már a jövő évben hozzájuthat, egyébként erre csak 2026-ban lett volna lehetőség.

A HUN-REN vezetőség szerint az Irányító Testület fogja választani az új IT-tagokat, ebbe a kormánynak beleszólása már nem lesz, és a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács a Kormány KFI törvényben rögzített tanácsadó, javaslattevő szervezete, amelyben helyet kapnak az MTA és a HUN-REN vezetői mellett a kutatási ökoszisztéma további szereplői is: az egyetemek és a vállalati szektor.

Azt írták: az alapítói okirat és az SZMSZ kidolgozása a következő hetek feladata, és a kutatási intézmények vezetőinek módosítási javaslatait a minisztérium átvezette a törvénytervezeten.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!