Magyarország utolsó a zöldségfogyasztásban az OECD-országok között
2024. november 27. – 10:51
Az OECD-országok közül Magyarországon fogyasztják a legkevesebb zöldséget az emberek, és a gyümölcsfogyasztásban sem állunk sokkal jobban – írta Csupor Dezső szakgyógyszerész a Pirulakalauz.hu oldalon.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kétévente teszi közzé a Health at a glance című összefoglalóját, amelyben a 38 tagország legfontosabb jóléti és egészségügyi mutatóit hasonlítják össze.
A 2024-es OECD-jelentés szerint Magyarország napi zöldségfogyasztásban a legrosszabb, gyümölcsfogyasztás szempontjából pedig hátulról az ötödik, így összesítésben is kiérdemeljük az utolsó helyet.
Összehasonlításként: Olaszországban a lakosság 84 százaléka fogyaszt naponta gyümölcsöt, míg Magyarországon csak 41 százalék ez az arány.
2022-ben az Európai Unióban átlagosan a felnőtt lakosság 60-61 százaléka fogyasztott naponta friss zöldséget és gyümölcsöt. Gyümölcsfogyasztás tekintetében Olaszország és Portugália vezeti a listát, ahol a felnőttek több mint 80 százaléka eszik naponta legalább egyszer friss gyümölcsöt. A rangsor végén Magyarország, Litvánia, Bulgária, Lettország, Montenegró és Románia áll.
A jelentés kiemeli, hogy a gyümölcsök és zöldségek az egészséges táplálkozás alapvető összetevői, mivel vitaminokat, ásványi anyagokat és antioxidánsokat tartalmaznak. A rendszeres fogyasztásuk jelentősen csökkenti az egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát. „Azonban sok uniós polgár pénzügyi korlátok miatt nem jut minőségi ételekhez, köztük gyümölcsökhöz és zöldségekhez” – írták.