Egy jó okosóra ma már nem elérhetetlen luxus, de aki mélyebbre nyúl a zsebébe, szuper órákat találhat
2024. november 24. – 19:38
Három éve összeraktuk a Telex első nagy okosóratesztjét, amiben a legnépszerűbb gyártók óráit hasonlítottam össze. Mivel a technológiai fejlődés ebben a kategóriában már közel sem olyan gyors, mint mondjuk tíz–tizenöt éve volt, nem nagyon láttuk értelmét annak, hogy minden évben újra és újra megírjuk ezt a cikket, hiszen kis túlzással nagyjából annyi különbség lett volna, hogy egyre gyorsabbak és pontosabbak az érzékelők.
Mostanra viszont talán már kikupálódtak az akkori problémák, és lehet, hogy a sportos funkciók is érdekesebbek, úgyhogy körbenéztem, mi is a helyzet az okosórapiacon. Bár valóban senki nem váltotta meg a világot az elmúlt három évben, közel sem volt olyan idegtépő a teszt, mint legutóbb, és örömmel konstatáltam, hogy ma már az olcsóbb órák között is akad gyöngyszem, és ha valaki hajlandó kicsit mélyebbre nyúlni a pénztárcájába, egészen brutális óraszörnyet vihet haza.
Néhány fontos infó a teszttel és annak módszertanával kapcsolatban:
- Az órák sorrendje nem jelöl semmit. Ahogy jött az ihlet, úgy írtam meg a cikk egyes részeit. Úgyhogy az, hogy az egyik óra előrébb vagy hátrébb van, mint a másik, nem mérvadó.
- A teszt során hasonló megpróbáltatásoknak tettem ki az órákat: mindegyik eltöltött néhány teljes napot a csuklómon, és mindegyikkel többször elmentem futni vagy bringázni. Hobbisportról van szó, de azért mindig egyszerre két órával edzettem, váltogatva a párok tagjait, hogy minél jobban össze tudjam hasonlítani őket.
- Aludni is két órával jártam, és meg kell, hogy mondjam, nem volt kényelmes. Nem ajánlom senkinek.
- Mindegyik órát kölcsönbe kaptuk, és, ahogy az összes hasonló tesztnél, ezeket sem tartjuk meg.
Azon túl, hogy olvasóinknak bemutassam az okosórákat, volt még egy titkos vágyam: ki akartam deríteni, hogy ha én magam most ilyen kiegészítőt vennék, melyiket választanám. Lássuk, sikerült-e!
Honor Watch 5
Kijelző: 1,85 hüvelykes AMOLED, 45,6 mm×39,4 mm×11 mm
Operációs rendszer: MagicOS
Kompatibilitás: Android, iOS
Processzor: Nem derül ki
Memória: Nem derül ki
Tárhely: Nem derül ki
ESIM: Nincs
Mit mér? Pulzus, lépésszám, alvásminőség, stressz, véroxigén, elégetett kalória
Akkumulátor: 480 mAh, közepes használat mellett 10 nap, kicsit több GPS-szel egy hét, viszont nagyjából 2 óra alatt fel is tölt
Ár: 55 000 forint körül, de még nem jelent meg
Valószínűleg nem a legjobb jel, hogy percek óta bámulok a billentyűzetre, de nem jut eszembe jó felütés ehhez az órához. A legjobb, amit el tudok mondani a Honor Watch 5-ről, az az, hogy igazából rendben van. Nekem nem kifejezetten jön be a szögletes, tekerőgombos dizájn, de ettől simán lehetne egy tök jó óra. Valójában a maga kategóriájában az is, jön-megy, teszi a dolgát, de semmi izgalmas, semmi kiemelkedő nincs benne. Talán csak az akkumulátor-idő, ami dobogós ebben a mezőnyben, de így, hogy ezek az órák pikk-pakk feltöltenek, ez talán nem egy akkora előny, mint mondjuk egy telefonnál vagy egy laptopnál.
Az óra az alapokat tudja, és igazából semmi többet. Mér pulzust, lépést, stresszt, figyeli az alvást, és az alapsportokat is tudja kezelni – bár szerintem nem a legpontosabb a távolságmérése, általában kevesebbet mért, mint a többi óra, amikkel párban teszteltem. Volt, hogy 300 méterrel. Pulzust nyugalmi helyzetben, asztalnál ülve gyakorlatilag ugyanolyan pontosan mér, mint bármelyik másik, tesztelt óra, de futás közben már nagyobb eltérések voltak más órák méréséhez képest.
Bár ahogy írtam, távot gyakran rövidebbre mért, a tempót és a sebességet általában hasonlóan lőtte be, mint a többiek. Ez igaz nagyjából az összes futós, bringás mérésre: vagy nagyon hasonló eredményeket mutatott, mint a többiek, vagy egy kicsit alálőtt.
Az alvást viszont eléggé össze-vissza mérte, több tíz perccel, sőt volt, hogy egy-két órával mást mért, mint a többiek. Mivel nem teszteltük laboratóriumi körülmények között, előfordulhat, hogy neki volt egyedül igaza, de mindenképp említésre méltó ez az eltérés. A lényeg az, hogy önmagával konzisztens volt. Bár ezt a bekezdést az összes óránál leírhatnám, akkora különbségek voltak a mérések között.
Kicsit bosszantó, hogy van olyan probléma, amiről három éve írtam a Honor MagicWatch 2 tesztelésekor, és a mai napig fennáll: van evezős és evezőgépes funkció, de míg az utóbbi legalább csapásszámot mér, az igazi, vízi evezés közben csak időt és kalóriát mutat. Én értem, hogy azért van a lehetőség az órán, mert ha valaki véletlenül ezt csinálja, akkor legalább lássa az edzései között, hogy volt ilyen, de akkor legalább ezt az alap mérőszámot át lehetne vinni az evezőgépről a sima evezésbe. Ez amúgy nemcsak a Honor bénasága, a legtöbb óra tele van sportokkal, aminél nem mutat releváns infót.
Az, hogy nem jutott eszembe jó felütés az órához, valójában azt is jelenti, hogy nem egy rossz óra. Legalábbis a saját kategóriájában. Amit tud, azt igazából jól csinálja, és a nagyjából 55 ezer forintos árával (ha minden jól megy, valamikor decemberben kerül majd piacra) nem is feltétlenül akkora kiadás, mint egy profibb óra. Viszont vannak olyan apróságok, amik miatt nem biztos, hogy ajánlanám.
Nincs benne NFC, vagy legalábbis ha van, én nem találtam meg. Ez a hasonló szintű órák egy részében már megvan, és ha az ember gyakran fizet kártyával, akkor elég kényelmes, hogy nem kell elővenni a pénztárcát, telefont, hanem elég az órát odanyomni a kártyaolvasóhoz. Emellett eSIM-et sem tud, és engem például borzasztóan zavar így 2024-ben az, ha egy készüléknek ilyen széles kávája van. Ez a mi képeinken nem jön át túl jól, mert fekete számlap van rajta, de az óra hivatalos oldalán a számlapokig legörgetve látható, hogy elég széles fekete csík veszi körbe a kijelzőt. Szerintem ezen az árszinten vagy csak egy kicsit drágábban már annyival több mindent tudnak az órák, hogy lehet, hogy érdemes kicsit jobban körülnézni.
Samsung Watch 7
Kijelző: 1,3 hüvelykes (33,3 mm-es) Super AMOLED, 40,4 mm x 40,4 mm x 9,7 mm
Operációs rendszer: Wear OS
Kompatibilitás: Android
Processzor: Exynos W1000
Memória: 2 GB
Tárhely: 32 GB
ESIM: Nincs
Mit mér? Pulzus, lépésszám, alvásminőség, stressz, véroxigén, elégetett kalória, bőrhőmérséklet, vérnyomás, EKG, testösszetétel bioelektromos impedanciaanalízissel
Akkumulátor: 300 mAh, közepes használat mellett 1–2 nap, kicsit több GPS-szel inkább 1, de azt végig, viszont nagyjából 1–2 óra alatt fel is tölt
Ár: 129 990 forint
Ha Samsung telefonom lenne, és nem akarnék 200 ezer forintnál többet költeni, akkor egész biztos, hogy egy Watch 7-est vennék. Csak nem a tesztelt, 40 mm-est, hanem a 44-est, mert előbbi alig érte át a csuklómat a gyári szíjjal.
A kijelzőre nincs semmi panaszom, szép, fényes és gyors. Legalábbis egy idő után gyors lett, az első bekapcsolás után aggasztóan akadozott, de ez szerencsére elég hamar megjavult. Ezt is egy digitális káva veszi körbe, amibe több szenzort is elrejtettek, és ugyan ez a fekete kör sem kicsi, de nem olyan nagy, mint a Honor óráján.
A gumiszíj, azon kívül, hogy rövid volt a csuklómra, teljesen jól szuperált, és annyira jól néz ki, amennyire egy gumiszíj csak tud, kellemes a tapintása is. Az viszont bosszantó, hogy egyre több gyártó veszi át az Apple Watch dizájnját, és egyre több órán kell a túllógó szíjrészt a csukló és a szíj belseje közé betolni. Emiatt ezeket az órákat legalább egy lyukkal kijjebb kell csatolni, mint az ember gondolná, és ez elég bosszantó tud lenni. De ismétlem, ez ebben a tesztcsoportban nemcsak az Apple és a Samsung hülyesége, hanem a Xiaomié és a Google-é is. Persze ha valaki ezt szereti, akkor neki nem hülyeség, hanem plusz pont, de én jobban kedvelem a külső, leszorítós megoldást.
Az érintőképernyő jobb oldalán két gomb található, amiket korlátozottan, de lehet programozni, köztük pedig egy mikrofon helyezkedik el. Ha a csatlakoztatott telefon elég közel van, akkor akár az órán keresztül is lehet telefonálni, de ez inkább akkor hasznos, ha nagyon macerás lenne elővenni a telefont, mondjuk vezetés közben. A hangszóró és a mikrofon is inkább csak közepes, kétlem, hogy valaki teljesen átszokna a James Bond-os csuklóba beszélésre – sőt, inkább remélem, hogy nem, mert már így is túl sokan telefonálnak kihangosítva az utcán.
A teszt szempontjából irreleváns, de mégis érdekes infó: hogy a legtöbbet hozzuk ki belőle, az órához kaptunk kölcsön egy Flip 6 mobilt is. Alapvetően tetszik a telefon koncepciója, de szerintem zsebben hordani kényelmetlen. Na, erre megoldás a Samsung Watch 7. Ha fülhallgató is csatlakoztatva van a telefonhoz, akkor szinte minden fontos dolgot lehet az óráról irányítani. A telefonnak nem kell kéznél, zsebben lennie, elég bedobni a táskába és csak akkor elővenni, ha tényleg ki akarjuk nyitni és aktívan használni. Értesítések, hívások, zene kezelésére és fizetésre ott az óra. Ezeket egyébként a Honoron és a Huaweien kívül a többi óra is tudja, de az emberek hajlamosak ökoszisztémán belül vásárolni.
Lépésszámot, pulzust hasonlóan mér a Watch 7, mint a többi, ebben nem volt nagy kilengés az órák között. Viszont csak ez és a Huawei órája mérte magától, hogy edzés után milyen ütemben normalizálódik a pulzusom. Emellett egyedül a Watch 7 tud vérnyomást mérni, ami inkább csak hellyel-közzel működött, és nem találta el soha pont azt, amit a rendes, felkarra applikált vérnyomásmérő mért, de azért eléggé hasonló eredményeket mutatott ahhoz, hogy ha valami nagy baj lenne, akkor jó eséllyel kimutatná. De ahogy a gyártó is jelzi, ezt nem szabad orvosi tanácsnak venni, inkább csak egy hasznos kisegítő lehetőség, mint valós segédeszköz. Ugyanez igaz az EKG-ra is, amit ugyan kipróbáltam, de mivel viszonylag alacsony a kardiológiai háttértudásom, nem tudtam eldönteni, hogy jól mér-e. Annyit megtudtam belőle, hogy jó eséllyel nincs szívritmuszavarom.
Futás és bringázás közben sem tapasztaltam óriási kilengést. Többnyire hasonló eredményeket mutatott, mint a többiek, bár általában kicsit bőkezűbb volt az edzések alatt égetett kalóriával. A GPS, ahogy az összes óránál, pontos és gyors volt, most egyáltalán nem tartott annyi ideig bemérni, hol vagyok, mint három éve – függetlenül attól, hogy 50 vagy 500 ezres óráról volt szó.
Ahogy írtam, az alvásmérés gyakorlatilag összehasonlíthatatlan az órák között. Abban nagyjából meg tudnak egyezni, hogy mennyi időről volt szó, de hogy az hogy oszlik el mély- és könnyű alvás között, az teljesen véletlenszerűnek tűnt. Ezen valószínűleg segít, ha az ember nem hét órát cserélget, hanem minden este csak egyben alszik, úgy elképzelhető, hogy pontosabb képet kap. De ha valamiért fontos, hogy milyen az alvásminősége, szerintem inkább menjen szomnológushoz.
A bioelektromos impedanciaanalízises testösszetétel-mérésben nincs semmi újdonság, pont ugyanúgy működik, mint évek óta: a nem órás kezünk középső és gyűrűs ujját az óra két gombjához kell érinteni, és egy gyors mérés után megmondja, mennyi a testzsír, az izom, a BMI, ilyenek. Ha valakinek ez fontos, akkor szerintem érdemes inkább egy okosmérlegre beruházni, ami hasonlóan működik, viszont pontosabb, és akkor nem kap amiatt agyvérzést, hogy kicsit túl erősen nyomta az ujjait a gombokhoz, ami miatt az óra megemelkedik a csuklóról, és nagyjából 20 egymás utáni próbálkozás során megakad 70-80 százaléknál, és elölről kell kezdeni.
A különböző sportfunkciókkal pont ugyanaz a helyzet, mint a többi óránál. Elméletben sok sportot ismer, gyakorlatban kevés speckó mérést tud. Tudom, mindenki tűkön ül már, hogy megtudja, érdemes-e benne evezni. A válasz még engem is meglepett: majdnem! Sebességet és távolságot már tud mérni, csapásszámot azonban nem.
A futásról viszont nagyon részletes elemzést ad. Sőt, nemcsak elemez, hanem ha úgy látja, hogy valamit rosszul csinálunk, akkor az alkalmazásban az adatok mellett felajánl különböző gyakorlatokat, amikkel ki lehet küszöbölni a hibát. Én például megtudtam, hogy túlságosan pattogok futás közben, és azt ajánlotta, hogy futásonként ötször 40 másodpercig fókuszáljak egy távoli pontra. Amióta próbálom ezt tartani, egyre inkább a zöld mező felé tendál a – milyen szép kifejezés – vertikális oszcillációm.
Elméletben a Watch 7 is reagál különböző kézmozdulatokra, például ha az ember kétszer összenyomja a mutató- és hüvelykujját, akkor felveheti a telefont, irányíthatja a kamerát, ilyenek. Ez nem teljesen új funkció, viszont nálam nem is működött valami jól. Kicsit utánaolvastam, és nem tűnik általános problémának, lehet, hogy nekem nem volt szerencsém, de nem is érzem azt, hogy valami hatalmas dologról maradtam volna le.
A Watch 7-ben nincs semmi kifejezetten forradalmi, így ha valaki próbálta már a szériát, nem fog meglepődni vagy csalódni. Bár elvileg ebben is nagy számnak kéne lennie a mesterséges intelligenciás (MI) extráknak, nekem ez annyira nem tűnt fel, de nem is kimondottan fontosak. A mérések pontosak, az alvásból kinyert adatokban könnyű elmerülni, és az órát sportolás közben is kényelmes és könnyű kezelni. Ha egy 5-ösöm vagy 6-osom lenne, nem újítanék, de ha valakinek Samsung telefonja van, nem kimondottan sportórát keres, és szívesen elver 130–140 ezret, akkor nem hiszem, hogy csalódni fog a Watch 7-ben.
Google Pixel Watch 3
Kijelző: 41 mm-es Actua kijelző
Operációs rendszer: Wear OS
Kompatibilitás: Android
Processzor: Snapdragon W5 Gen 1
Memória: 2 GB
Tárhely: 32 GB
ESIM: Nincs
Mit mér? Pulzus, lépésszám, lépcsőszám, alvásminőség, stressz, véroxigén, elégetett kalória, bőrhőmérséklet
Akkumulátor: 300 mAh, közepes használat mellett 1–2 nap, kicsit több GPS-szel inkább 1, viszont nagyjából 1–2 óra alatt fel is tölt
Ár: 155 000 forint
A Google órája van nálam a legrégebb óta, megjárta velem Kínát, rengetegszer őrizte az álmom, a Pixel telefon is nagyon bejött, úgyhogy abban bíztam, hogy a Pixel Watch 3 is tetszeni fog. Nagyon szerettem volna, hogy tetsszen.
Ahogy a nyári tesztben írtam, el tudom képzelni, hogy a következő telefonom Pixel lesz. Azonban a Watch 3 dizájnja annyira nem tetszik, hogy már csak emiatt sem fogok ilyen órát venni. Túl kerek, nincsenek élek, a tekerőgomb is kicsi. Egyszerűen nem volt kényelmes, és nem azért, mert a 41 mm-es kijelzőjű változat túl kicsi volt, a 45 mm-es sem jött be.
Na de ennyit a hisztimről, ami nem fair az órával szemben, hiszen belsőségeket tekintve nagyon szuper. A kijelző kicsi, és a domborúsága miatt csomószor lecsúszott róla az ujjam, de cserébe fényes, gyors és szinte minden szögből átlátható.
A mérések pontosak, szól, ha túl magas vagy alacsony a pulzus, a GPS is hamar magára talál és a többi órához hasonlóan pontosan követ. A telefonon a Fitbit alkalmazással dolgozik együtt, és futáselemzésben egyértelmű ezüstérmes a Garmin után és a Samsung előtt. Bár kevesebb és kicsit talán kevésbé precíz infót ad, mint a Garmin, sokkal átláthatóbb, feldolgozhatóbb. Az Apple Watch-csal ellentétben vártam, hogy végre átnézhessem a futáselemzést.
Emellett az MI értelmesnek tűnő edzéstervet rak össze, amin segít, ha az ember szinte folyamatosan viseli az órát, mert akkor az alvást, napközbeni aktivitást is beleszámolja. Egyhavi előfizetéses rendszerben rengeteg különböző edzéshez is hozzá lehet férni, de, bár egyet-kettőt kipróbáltam, ezek nekem annyira nem jönnek be. Viszont olcsóbb, mint egy személyi edző, több különböző mozgásformához több különböző virtuális edzőt kapunk, és ugyan nem olyan hatékony vagy biztonságos, mint egy emberrel együtt dolgozni, elég jó alternatív lehetőség.
Az alvásról is részletes tájékoztatást ad, de ez is egészen máshogy mér, mint a többiek. Érdekes, hogy a REM-fázist nagyjából hasonlóan lövik be, de az éber percekben és a mély- és könnyű alvásban óriási, néha többórás különbségek vannak.
A Pixel Watch okosórának is elég jó volt – már ha a Pixellel használja az ember, hiszen a nagy erőssége a Google-integráció. Fel lehet vele oldani a telefont, rá lehet rakni a telefonról az offline térképeket, és ha elindítottam egy hangfelvételt, a leirata ott várt a telefonon. Elvileg a Google-központú okosotthonokkal is nagyon jól játszik együtt, de ezt nem tudtam kipróbálni.
Pixel Watch 3-asom sose lesz, de ha egy kicsit csavarnak a dizájnon, akkor lehet, hogy a következő verzió már tetszeni fog. Mondjuk az Apple Watch-csal is erre várok évek óta, és egyre halványabb a remény. Mindenesetre ha valakit ez nem tántorít el, vagy kifejezetten tetszik neki a kis, gömbölyded kijelző, akkor szerintem szeretni fogja a Pixel-óráját.
Huawei Watch GT 5 Pro
Kijelző: 1,43 hüvelykes (36,3 mm-es) AMOLED, 46,3 mm × 46,3 mm × 10,9 mm
Operációs rendszer: Harmony OS
Kompatibilitás: Android, iOS
Processzor: Nem derül ki
Memória: Nem derül ki
Tárhely: Nem derül ki
ESIM: Nincs
Mit mér? Pulzus, lépésszám, alvásminőség, stressz, véroxigén, artériás merevség, elégetett kalória, bőrhőmérséklet, EKG
Akkumulátor: Nem derül ki, de több mint egy hetet simán kibír közepes használat mellett, ha szinte minden érzékelőt bekapcsol az ember, és 1–1,5 óra alatt feltölt
Ár: 140 000 forint
Az első dolog, ami feltűnt a Huawei órájával kapcsolatban, sajnos az volt, hogy mennyire Huawei. Három éve a tesztben megjegyeztem, hogy a Honor és a Huawei órái szinte pontosan ugyanolyan dobozban jöttek. Jó hír, hogy ez már nem igaz, viszont a két gyártó órás-egészséges alkalmazása szinte pont ugyanúgy néz ki. Még az ikonok színe is ugyanaz, és belül is elhanyagolható a különbség. A másik igazán huaweies elem az, hogy az összes többi órával ellentétben nem lehet simán bemenni a Google Play vagy az App Store-ba és letölteni az Huawei Health alkalmazást. Nem-nem, a dobozon van egy QR-kód, amit be kell szkennelni, és egy külső oldalról kell letölteni az appot. Ha valaki soha nem csinál ilyet, akkor neki egész ijesztő lehet, hogy a telefon feldob egy csomó figyelmeztetést, hogy „Biztos vagy benne? Elég kockázatos így letölteni dolgokat”.
Kivéve persze, ha az embernek Huawei telefonja van, mert akkor simán letölti a gyártó alkalmazásboltjából, és mehet is a menet. És ettől a ponttól igazából majdnem ugyanolyan jól működik, mint az összes többi, felső kategóriás okosóra. A kijelző képe egyáltalán nem kiemelkedő, de szép, többnyire gyorsan reagál az érintésekre, a kezelőfelület szinte pont ugyanúgy működik, mint bármelyik androidos vagy Apple óra – igaz, nagy meglepetésekre szinte egyik óránál sem érdemes számítani.
Itt is két gomb van, viszont a felső dizájnja miatt azt hittem, az is csak egy sima gomb. De nem, az is egy kettő-az-egyben csavarós gomb (korona), de olyan könnyen forog, mindenféle haptikus visszajelzés nélkül, hogy először azt hittem, csak egy fura dizájnmegoldásról van szó. Amíg a menü őrült száguldozásba nem kezdett.
A sportolásról nem ad annyi részletes adatot a Huawei, mint a Garmin, a Google vagy a Samsung, de egy kicsit amatőrebb, hobbifutónak (például nekem) pont annyi infót mutat, amennyi még nagyobb utánanézés nélkül feldolgozható. Sőt, ugyan nem olyan részletesen, színes-szagos ábrásan, mint a Samsung, de gyakorlatokat is javasol az egyes hibák javítására, ami még egy óriási pluszpont.
A tesztelt órák közül a Watch GT 5 Pro mindenképp dobogós dizájn, kialakítás, felhasználói élmény szempontjából. Igaz, a mindennapi, nem sportos használathoz beszereznék hozzá egy bőrszíjat – a saját okosórámhoz is mindig cserélgetem – de amúgy tényleg szuper okosóraélményt nyújt.
Ahogy írtam, az egyes órák eléggé össze-vissza mérnek, ez futásnál leginkább a pulzuszónákban látható. Azt, hogy ezek pontosan mit is jelentenek, a kínai gyártójú órákból egész nehéz volt kinyerni. Míg az Apple, a Samsung, a Google és a Garmin pontosan megmondja, hogy egy-egy zóna milyen pulzusintervallumot jelent (és érdekes módon ez gyártótól függ, nem egységes), a Huaweinél, a Xiaominál és a Honornál csak annyit lehet látni, hogy hány percet töltöttünk egy-egy zónában. A Huaweinél a beállításokban volt elrejtve, pontosan hogy is számolja, a másik kettőnél nem is találtam meg ezt az infót. Ezen túl egyébként a Huawei órája szinte pont ugyanúgy mért, mint az Apple Watch, a zónákon kívül jelentéktelen eltérésekkel. Itt is megjegyzem, hogy a Samsung mellett csak a Huawei órája mérte, hogy milyen ütemben normalizálódik a pulzusom az edzés után.
Ez is tud EKG-t, amit továbbra sem tudok kielemezni, viszont ha jól láttam, a GT 5 Pro volt az egyetlen óra, ami artériás merevséget is mér. Ennek nagyon leegyszerűsítve annyi a lényege, hogy ha az erek jó állapotban vannak, akkor a szív pumpálásakor a vér megfelelő sebességgel áramlik (az óra szerint 8–10 m/s-mal). Ezt az eredményt is kénytelen vagyok elhinni az órának, hiszen a vérnyomással (amit a GT 5 Pro nem tud) ellentétben otthon ezt a merevséget nem tudom egy hitelesebb eszközzel lecsekkolni. Ez sem pótol egy háziorvosi vizitet, de ha az eredmény tényleg nagyjából rendben van, akkor elég jó, hogy ez is megjelenik az okosórákban.
Az alvásról is viszonylag részletes elemzést ad a Watch GT 5 Pro, nagyjából azt is eltalálta, mikor aludtam el, a légzést is figyeli, és tippeket is ad, elvileg a jobb alvásminőség elérése érdekében. Bevallom, ezeket nem vettem túl komolyan, hiszen ne mondja már meg nekem egy óra, hogy kell aludni! Pontosabban nem érzem azt, hogy komolyabb problémáim lennének ezen a téren, nem éreztem szükségét az extra odafigyelésnek.
Bár a beüzemelés macerásabb, mint a többi óránál, legalább nem kell azon aggódni, hogy milyen ökoszisztémában élünk, ugyanis a Watch GT 5 Pro pont ugyanúgy működik az androidos, iOS-es és Huawei-telefonokkal. Ez egy óriási piros pont, bár persze érthető is, hiszen a Google-ös problémák és adatvédelmi kérdések miatt hatalmasat zuhant a gyártó népszerűsége. Így viszont olyanok is könnyebben megvehetik a kiegészítőiket, akik nem akarnak Huawei telefont venni, vagy a céges telefonjuk más gyártótól van. Viszont fontos, hogy – bár úgy tűnik, hogy az opció ott van – ezzel az órával nem lehet kártyával fizetni, és a digitális asszisztensek sem futnak rajta. Ez utóbbi feleslegesnek tűnhet, amíg az ember nem megy ki a telefonja nélkül a konyhába, és nem kell teli kézzel időzítőt beállítania a teájához. Ez bárkivel megtörténhet. Viszont akit ez nem tántorít el, az egy közepesen okos sportórát kap, kiemelkedően magas üzemidővel.
Xiaomi Watch 2
Kijelző: 1,43 hüvelykes (36,3 mm-es) AMOLED, 47,5 mm × 45,9 mm × 11,8 mm
Operációs rendszer: Wear OS
Kompatibilitás: Android
Processzor: Qualcomm Snapdragon® W5+ Gen 1
Memória: 2 GB
Tárhely: 32 GB
ESIM: Nincs
Mit mér? Pulzus, lépésszám, alvásminőség, stressz, véroxigén, elégetett kalória
Akkumulátor: 495 mAh, 2–3 napot simán kibírt közepes használattal, és körülbelül egy óra alatt feltöltött
Ár: 64 000 forint körül
Az emberek sok különböző okból vesznek okosórát. Van, aki szeretné látni, mi történik a telefonján, anélkül, hogy elővenné. Mások az egészségesebb életmód reményét látják ezekben az eszközökben. Bárhogy is legyen, elsőre nem mindenki fektetne be több százezer forintot, és az árérzékenyebb rétegnek szinte teljes nyugalommal ajánlom a Xiaomi Watch 2-t.
Egy teljes értékű, Wear OS-es okosóráról van szó, ami minden alap dolgot fel tud mutatni, ami egy okosórától elvárható. A kijelző nagy és fényes, bár nem olyan reszponzív, mint a drágább óráké, kicsit lassabban reagál az ujjmozdulatokra. Most ez egyáltalán nem zavaró, viszont ha nem kölcsön kaptam volna, akkor kicsit aggasztana, hogy vajon három–négy év múlva is el tudnám-e ugyanezt mondani.
Annak ellenére, hogy ez is a nagyobb órák közé tartozik, rendkívül könnyű, amit megint csak lehet pozitívumként és negatívumként is venni. A – gyártó szerint – bőrbarát gumiszíj kicsit gagyi hatású, ami szomorú, mert ezt hordtam a legtöbbet. Viszont a Xiaomi küldött egy bőr- és egy fonott szíjat is, és míg az előbbi szintén nem kerül be a kedvenc óraszíjaim közé, a fonott szíj kellemes csalódás volt: puha, kényelmes és egész jól néz ki.
Nem érdemes a Xiaomi Watch 2-től semmi forradalmit várni, tényleg az alapdolgokat tudja: méri a pulzust, a lépésszámot, a véroxigént, lehet rajta zenét hallgatni vagy a telefon médialejátszóját irányítani, és, mivel minden google-ös dolgot tud, van rajta térkép, Google Asszisztens, és lehet kártyás fizetéshez használni.
A futásoknál kicsit pontatlanabbul mért, mint a drágább órák, viszont nem volt akkora szenvedés megtalálni a GPS-t, mint három éve. Persze egyik óránál sem kellett legrosszabb esetben öt–tíz másodpercnél többet várnom, úgyhogy lehet, hogy csak a régi trauma miatt tartom ezt fontosnak, pedig ma már alapvető. A távot is nagyjából eltalálta az óra. Ha valaki előre tudja, hogy az edzése kezdő- és végpontja között mekkora a távolság, akkor ez nem akkora probléma, de ha ismeretlen helyen fut, és fontos, hogy pontosan mennyit, akkor érdemes mondjuk a telefonon is elindítani egy futóalkalmazást. De tényleg pár tíz, legfeljebb háromszáz méterről van szó. Akinek ez nagyon fontos, az úgyis magasabb kategóriában néz órát.
Az alkalmazás nagyon hasonlít a Honor és a Huawei órás appjaihoz: átlátható, nem terhel le végtelen infóval, de ha az ember kicsit jobban beleásná magát az adatokba, akkor vagy sehogy, vagy csak nagyon nehezen nyerheti ki azokat. Az viszont kicsit bosszantó, hogy gyakorlatilag bármit kapcsol be ezeken az órákon az ember, mindegyikhez külön el kell fogadni adatvédelmi és adatmegosztási dolgokat – még ha nem is tiszta, hogy ahhoz az adott méréshez miért is van szükség engedélyre. Ez persze a legtöbbeknek nem lesz annyira fárasztó, kevesen használnak egyszerre hét órát.
Az alvásmérés szintén elég más, mint a többi órán, de a Watch 2 egész jól eltalálta, mikor feküdtem le és keltem fel, és nem jelzett vagy titkolt el semmilyen olyan kilengést, amit a többi óra kimutatott vagy nem mutatott.
Dizájnra nekem jobban tetszik, mint a Honor órája, és a teszt során gyakorlatilag ugyanolyan teljesítményt mutattak. Viszont így, hogy nagyjából hasonló áron mozognak, a teljes Google-integráció miatt a Xiaomi Watch 2-t ár-érték arány alapján inkább ajánlanám azoknak, akiknek nincsenek a kínai eszközökkel kapcsolatban adatvédelmi aggályaik.
Apple Watch Series 10
Kijelző: 1,8 hüvelyk (45,7 mm-es) LTPO3 OLED Retina
Operációs rendszer: watchOS
Kompatibilitás: iOS
Processzor: S10 SiP
Memória: Nem derül ki
Tárhely: 64 GB
ESIM: Van, de nem ilyet teszteltünk
Mit mér? Pulzus, lépésszám, alvásminőség, stressz, véroxigén, elégetett kalória, bőrhőmérséklet, EKG, zaj, alvási apnoé
Akkumulátor: Nem derül ki, hogy mekkora, de egy napot kényelmesen kibírt, még GPS-használattal is. 1–1,5 óra alatt fel is tölt.
Ár: 205 000 forint
Valójában már nem reménykedem változásban, de minden évben kicsit elszomorodom, amikor a szeptemberi bejelentésnél az Apple bemutatja az új, szögletes óráját. A pénztárcám persze örül, mert – amíg nincs semmi baja – nem cserélem le teljesen értelmetlenül a most használt órámat.
Az Apple Watch-ban pont ugyanaz a szörnyű és a remek, mint a Pixel Watch 3-ban. Nagyon nem szeretem a dizájnt, a szíj, ahogy írtam, szerintem logikátlan, de cserébe egy szuper eszköz, ami a saját kis gittegyletén belül kifogástalanul működik.
Így, hogy egy ideje már nálam a Watch 10 (nem fogom mindig kiírni, hogy Series), be kell vallanom, hogy a lekerekített, szögletes külső már nem taszít annyira, mint a korábbi verzióknál, amiben valószínűleg közrejátszik, hogy a kijelző tényleg látványosan laposabb és nagyobb, mint mondjuk az előző széria volt. Így már el tudom képzelni, hogy ha úgy adódik, akkor eljátsszak a gondolattal, hogy talán vegyek egy Apple Watch-ot.
Ugyanis mint okosóra tökéletes. Az iPhone-nal való összelövés szinte elenyésző ideig tart, mindent pikk-pakk megtanul a telefontól, és gyakorlatilag kibontás után pár perccel már simán működik. Pulzust a Garminnal egy szinten mért, szinte mindig pont annyit mutattak, mint a felkari vérnyomásmérő. Az adatok, amiket sportoláskor adott, a legpontosabbak között voltak, viszont sokkal kevesebb infót ad át, mint a Garmin, a Google vagy a Samsung órái.
Hobbisportra szerintem kiváló, viszont az igazi erőssége az okosórasága. Ahogy említettem, a Samsung órája is szuper, de az inkább kiegészítő. A Watch 10 nekem már inkább a telefon kiterjesztésének tűnik, gyakorlatilag mindent tud, amit a telefon. Arról nem is beszélve, hogy kijelző és felhasználói felület terén is az Apple órája a legjobb ebből a tesztcsapatból.
Az alvásfigyelése persze ez is más értékeket dobott ki, mint a többieké, de ahogy a sportnál, itt sem mondanám, hogy komoly elemzést nyújtana. Nincsenek alvásállatok, mint a Samsungnál, Google-nél vagy Xiaominál, pusztán annyi, hogy mettől meddig mennyit aludtam, és abból mennyit töltöttem az egyes fázisokban.
Ahogy most visszaolvastam a három évvel ezelőtti tesztet, mosolyogva láttam, hogy gyakorlatilag már akkor megírtam mindent, amit röviden erről az óráról el lehet mondani:
„A pulzust ez az óra mérte a legpontosabban […], és ez tulajdonképpen mindenre igaz volt. Bár a Samsung órája több dolgot tud mérni (vérnyomás, testösszetétel), és az alváselemzésben az Apple még közel sem ad annyi adatot, mint a Samsung vagy a Huawei, minden mást, amire a konkurencia is képes, kicsit profibban csinál. Pontosabb a pulzus, futás és bringázás közben jobban méri a tempót (evezést nem tud követni, de nem is állítja magáról), pontosabban mutatja az útvonalat, ügyesebben számolja a lépéseket, pontosabb elemzést ad az edzésekről, és kellemesebb váltogatni a képernyők között.”
Némi különbséggel, de ezt akár most is írhattam volna. Az edzéseket szerintem már nem elemzi jobban, mint a Samsung, még ha a mérések valóban kicsit pontosabbnak is tűnnek – a különbség azonban elenyésző. Most már az Apple Watch is tud evezést, és nem is csak a kamu módon, mint a többiek, hanem tud 500-as átlagot is mérni. De csapásszámot sajnos nem.
Igen, drága. Igen, csak iPhone-nal működik. Ha ezeket kikommentelte magából az ember, és hajlandó adni neki egy esélyt, akkor biztos vagyok benne, hogy a nagyobb kijelzőjű, sportosabb Apple Watch nem fog csalódást okozni.
Garmin Fenix 8
Kijelző: 1,4 hüvelykes (35,56 mm-es) AMOLED
Operációs rendszer: Garmin OS
Kompatibilitás: Android, iOS
Processzor: Nem derül ki
Memória: Nem derül ki
Tárhely: 32 GB
ESIM: Nincs
Mit mér? Pulzus, lépésszám, lépcsőszám, alvásminőség, stressz, véroxigén, elégetett kalória
Akkumulátor: Nem derül ki, hogy mekkora, de a használat intenzitásától függően egy–másfél hetet simán kibír. Hivatalosan 47 óra GPS-t tud nyújtani, de ha mindennap egy órát sportol az ember, szerintem úgy is simán kibír egy hetet.
Ár: 457 000 forint
Na, ez tud evezést. Meg igazából mindent. A Fenix 8 egy elképesztően profi sportóra, ami mellesleg teljesen oké okosóra is. Bár az igaz, hogy kicsit más logikával működik, mint a másik hat, amit teszteltem.
A Fenix 8 AMOLED-kijelzőjére sem lehet panasz, szép, színes, fényes, és alapvetően gyorsan reagál – legalábbis a Huawei szintjét mindenképp hozza, de nem olyan fluid, mint a Samsung, az Apple vagy a Google órája. Lehet vele fizetni, csuklóról telefonálni (ha a telefon elég közel van), bár a hangszóró híváskor elég halk, van saját asszisztense, de Sirit is eléri. Ha az ember megszokta, hogy az öt gomb melyikét kell megnyomni ahhoz, hogy a megfelelő menüpontba jusson el (ami nekem két hét alatt nem igazán sikerült, igaz, nem is csak ezt az egy órát használtam), akkor tényleg egyszerű használni. Addig viszont elég bosszantó.
Elmélkedjünk kicsit! Mi az okosóra lényege? Bár fontosak a sportos-mérős dolgok, nekem az, hogy anélkül tudjam használni a telefonom fontosabb funkcióit, hogy elő kelljen azt vennem. A Fenix 8 viszont erre nem annyira jó. Sőt szimplán okosóraként még a Xiaomi órája is jobb.
Nem lehet róla üzenetekre válaszolni. Sem a képernyőn pötyögéssel, sem hangüzenetben, sem diktálással. Kivéve, ha a Garmin Messengeren kommunikál az ember, de kétlem, hogy akinek nincs Garmin órája, az szívesen töltene le egy újabb üzenetküldő appot a többi, már használt mellé. Sőt tovább megyek: nekem Garmin órám van, és csak ha eleget fizetnének, akkor kezdeném el rendszeresen használni a Garmin Messengert. Ezzel nem az alkalmazást akarom minősíteni, csak a piac telítettségére hívnám fel a figyelmet.
Bár van hangirányítós asszisztens az órán, legjobb szívvel is csak közepesnek mondanám. Ha nem artikuláltam természetellenesen, egyszerűen nem értett meg, és bár menükben kutatás nélkül elvisz az egyes sportokhoz, hogy csak el kelljen indítani az edzést, másra nem nagyon volt jó. Ezen kívül amit elvileg tud, azt is csak néha tudja összehozni.
Ezt egy kicsit orvosolja, hogy a telefonon lévő okosasszisztens is elérhető az órán, de így mindenképp szükség van arra, hogy nálunk legyen a telefon, és ha nem vesszük azt elő, akkor csak hangalapú választ kapunk. Siri, Bixby és a Google Asszisztens viszont egy csomó extra infót kilök a többi óra képernyőjére, és csak a legfontosabbat olvassák fel. Persze ha elég a hang, akkor a Fenix 8 is teljesen oké.
Szóval bár tud okosságokat, inkább butábban, mint a minimum feleannyiba kerülő okosórák. Igen, láthatjuk az értesítéseket, kezelhetjük a hívásokat, fizethetünk vele. De ha például a médialejátszót irányítjuk, akkor nem lehet tekerni, csak teljes számokat léptetni. Szóval a legtöbb dologhoz így is elő kell venni a telefont.
Az is igaz, hogy Garmint nem azért vesz magának valaki, hogy a telefonját pótolja, hanem sportoláshoz. Azon a téren viszont tényleg verhetetlen. Ha az embernek profi órára van szüksége, és nem akar mellé venni még 100–200 ezerért egy gyártói okosórát, akkor szerintem nem igazán nyúlna mellé a Fenix 8-cal. Persze ennek igencsak borsos ára van.
Gyorsan és pontosan mér, rengeteg adatot tol az ember elé, és az alkalmazás tele van edzésekkel, gyakorlatokkal, és még személyre szabott edzéstervet is kaphat az ember. Ilyen másoknál is van, viszont általában havidíjat kell érte fizetni, míg a Garminnál gyakorlatilag benne van az óra árában.
Rengeteg sportot ismer, és a legtöbbről hasznos infót is tud adni. Emellett van benne egy csomó olyan dolog, ami ugyan csak egy szűkebb réteget érint, de máshol külön alkalmazás nélkül nem feltétlenül kapni meg. Például megmondja, hogy egy adott helyen a horgászok milyen halakra számíthatnak, és még lehorgonyozni is segít.
A sport-, alváselemzős- vagy egészségügyi mérős teljesítményére tényleg nincs semmilyen panasz, ha az ember megszokta, hogy is működik az óra, akkor egy remek edzőtársat kap. Nem nagyon látom magam előtt, mit lehetne még tökéletesíteni a sportórás fronton, emiatt viszont a Garmin kénytelen lesz összeszedni magát az okosóravonalon, mert – bár ezeket nem próbáltam, úgy hallottam, hogy – a Samsung és az Apple bikább Ultra órái egyre jobban teljesítenek a sportos téren, miközben hozzák magukkal a márkáktól már megszokott okosságot, és nem mellesleg egy kicsit olcsóbbak is.
Tanulság
Nagyon örülök, hogy most már ha valaki olcsóbb órát is választ, akkor sem kell túl sok mindenről lemondania. Teljesen logikus, hogy nem mindenki akar vagy tud akár csak 100 ezer forintot ilyen kiegészítőre költeni, de szerencsére már vannak órák, amik majdnem feleennyiért teljesen vállalhatóan működnek.
A másik tapasztalat az, hogy ha valaki okosórára vágyik, és márkahű, akkor azt érdemes vennie, amilyen telefonja van. Szerintem tudásban nincs óriási különbség az Apple, a Samsung vagy a Google órái között, bármelyik jó választás lehet – még ha mindháromnak meg is van a maga erőssége és gyengesége, legyen az a kezelőfelület egyszerűsége, a dizájn vagy az ár.
Ez alól nekem kivételt képez a Huawei órája. Bár árban gyakorlatilag egy szinten van az említett triumvirátussal, felszereltségben és tudásban szerintem nem ugyanott tartanak. Ettől függetlenül nem rossz, és Huawei-fanoknak az ökoszisztémán belüli előnyökért biztos megéri, de másoknak én nem igazán ajánlanám. Hiába néz ki olyan jól, ahogy.
Viszont mindez csak addig igaz, amíg az okosságot keresi az órában. Amint egy kicsit is fontosabbá válik a sport, a Fenix 8 átveszi a vezetést. Vagy igazából szinte bármelyik Garmin-óra, és akkor talán nem is kell félmillió forintot eltapsolnia.
Arra sajnos nem találtam választ, hogy ha most nagyon kéne, akkor milyen órát vennék. Ha okosságot nézek, akkor megfogadnám a saját tanácsomat, azaz Apple Watch-ot vennék, és sportoláshoz néznék egy, a Fenix 8-nál gyengébb Garmint. Azt meghagyom az igazi profi sportolók ópiumának, és valószínűleg olcsóbban jönnék ki a két órával, mint az egy Fenixszel. De közben kicsit fájna a szívem, mert így a teszt után tudom, miről maradnék le.
(Az órákat a gyártók magyarországi képviseleteitől, az Apple Watch-ot pedig az iStyle-tól kaptuk. A Samsung Watch teszteléséhez egy Flip 6-ost használtunk, a Fenix 8-ashoz és az Apple Watch-hoz egy iPhone-t, a többihez pedig egy Google Pixel 9 Prót.)