Élethez szükséges feltételek lehetnek az Uránusz holdjain egy új tanulmány szerint
2024. november 12. – 13:15
Közel 40 évig téves képünk lehetett az Uránuszról, egy friss tanulmányból ugyanis az derül ki, hogy a Voyager 2 űrszonda épp egy napvihar közben haladt el a bolygó mellett. Pedig az új kutatás szerint az Uránusz holdjain akár az élethez alkalmas körülmények is lehetnek, írja a BBC.
A James Webb űrtávcső tavaly soha nem látott tisztaságú fotókat készített az Uránuszról, de az első képek és az információk óriási része, amit a bolygóról tudunk, a NASA Voyager 2 űrszondájának köszönhető. A Voyager 1986-ban érkezett az Uránuszhoz, képeket és adatokat küldött vissza a bolygóról és annak öt legnagyobb holdjáról. Az Uránusznak jelenleg 28 holdja ismert.
Az űrszonda műszereinek mérései alapján a bolygón és holdjain nem találtak geológiai aktivitásra vagy óceánokra utaló nyomokat, a holdak pedig meglepő módon inaktívak voltak, ellentétben a külső Naprendszer többi holdjával. Rendellenesnek tűnt az is, hogy az Uránuszt védő mágneses mező furcsán eltorzult, összenyomódott és eltávolodott a Naptól.
Az Uránusz körüli szokatlan eltérésekre hosszú idő után választ adhat a Nature Astronomy című folyóiratban megjelent új, tudományos elemzés, ami szerint a Voyager 2 épp egy erős napvihar idején közelítette meg a bolygót. A vihar okozta erőteljes napszél elfújta a gázokat és átmenetileg eltorzította a mágneses mezőt, ez adhatott félrevezető képet arról, hogy milyen is valójában az Uránusz.
„Ezek az eredmények azt sugallják, hogy az Uránusz sokkal izgalmasabb lehet, mint korábban gondoltuk. Lehetnek olyan holdak, amelyeken megvannak az élethez szükséges feltételek, lehetnek olyan óceánok a felszín alatt, amelyek halaktól hemzsegnek!” – mondta Dr. William Dunn, a University College London munkatársa.
Az új eredmények megjelenése után a NASA egy új küldetés, az Uranus Orbiter and Probe indítását tervezi, azért, hogy 10 év múlva közelebbről is tanulmányozni lehessen az Uránuszt. Az új Uránusz-szonda várhatóan 2045-re érkezik meg.