A kiállítás, ami visszahozza az ember hitét a jövőben

2024. november 12. – 03:28

A kiállítás, ami visszahozza az ember hitét a jövőben
Az AKG standja – Fotó: Hanula Zsolt / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Az utóbbi évtizedekben nem vagyunk elkényeztetve a jövőt illető víziók terén. Az utópiák helyét, amiben az felfedezők bátran mennek oda, ahol még senki sem járt és jótékony robotok egyengetik a világtörténelmet, átvették a disztópiák Mátrixszal, Black Mirrorral, Éhezők viadalával vagy éppen a Háromtest-probléma racionálisan kegyetlen idegen lényeivel. Mintha a technika fejlődése alapvetően csak negatív következményeket hozhatna, semmi jót. Aki mégis egy kis pozitív jövőképre vágyik, annak érdemes ellátogatnia egy Maker Faire-re, ahol a kiállítók meggyőződése, hogy a technika jótékony, vagy ha nem is az, legalább szórakoztató.

A csináld magad kultúra elektronikával felturbózott leágazásaként a 2000-es évek elején indult maker mozgalom ünnepét sokfelé megrendezik a világban. Európában a legnagyobb a római esemény, amire mindig ősszel kerül sor. Ez nem csak egy egyszerű barkácstalálkozó, a legnagyobb egyetemek és nagy cégek is jelen vannak rajta, a fő szervezője az olasz iparkamara. Az olasz gazdaságban kiemelkedő szerepük van a kis- és mikrovállalkozásoknak, nemcsak turizmusban, hanem az iparban is, ezek a – gyakran családi – minicégek pedig az innováció melegágyai lehetnek.

Made in Italy

Három napon át volt Rómában a gázgyár területe a Gasometro a makerek gyűjtőhelye, a csak részlegesen felújított ipari környezet remek hátteret adott a bütykölő nagypapáktól az középiskolás diákcsapatokon át a szuperlaboratóriumok legmenőbb kutatóit felsorakoztató kiállítóknak. A maker mozgalom indulásánál a 3D nyomtatás, az olcsó mikrokontrollerek és mikroelektronika volt a sláger, mostanra úgy tűnik, ehhez felzárkózott a mesterséges intelligencia, ami megdöbbentően sok projektben köszönt vissza.

Fotó: Hanula Zsolt / Telex
Fotó: Hanula Zsolt / Telex

A Maker Faire-en szereplő projektek között vannak olyanok, amik tulajdonképpen startupok, induló, vagy már működő vállalkozások, amik valamilyen módon felhasználják a technikát, ugyanebbe a csoportba tartoznak az egyetemi csapatok kutatásai is. Volt például olyan 3D nyomtató, ami két lézernyalábot bocsát ki és az anyag ott keményedik meg, ahol ezek összeérnek. Ezzel a nyomtatóval a legkisebb pont, ami elkészíthető, a milliméter tízezred része. Be is mutattak egy Colosseum-makettet, amit természetesen csak mikroszkóppal lehetett látni. Maga az eljárás persze nem csak ilyen játékokra jó, a legtöbbet a gyógyászatban tervezik használni, olyan aprócska szerkezetek készítésére, amik gyógyszereket tudnak egy adott helyre eljuttatni a szervezetben.

Fotó: Hanula Zsolt / Telex Fotó: Hanula Zsolt / Telex
Fotó: Hanula Zsolt / Telex

Egyetemi projektnek indult, de aztán startup lett a selyemgyártást automatizáló rendszerből is. A gubók lebontásától a szövésig dolgoznak a gépek, amik két íróasztalon is elférnek – már adtak is el ilyen rendszereket, a végső cél pedig nem más, mint újra naggyá tenni az olasz selyemipart.

A könnyen elérhető eszközök azt is lehetővé teszik, hogy szinte bármibe kerüljön elektronika, az adatok feldolgozásában pedig a mesterséges intelligencia tud segíteni. Így készül okosmadárodú, amiben mikrofon és kamera rögzíti az eseményeket; okoszokni, ami a mozgásrehabilitációban tud segíteni azzal, hogy elemzi a beteg mozgásának adatait; de okosnyereg is, ami a lovas és a ló mozgásának összehangolásában és a ló egészségi állapotának folyamatos figyelésében segít. Egy cég teljesen működőképes exoskeletonokkal állt elő, amiket elsődlegesen nem szuperkatonáknak, hanem mozgáskorlátozottaknak készítenek, ezek mozgatásánál is kulcsfontosságú volt a mesterséges intelligencia használata.

Fotó: Hanula Zsolt / Telex
Fotó: Hanula Zsolt / Telex

Az egyetemi projektek között sok olyan is van, aminek nem látszik még közvetlen haszna, de az új technológiák kidolgozásában pont ezek lehetnek fontosak. Több egyetemnek is van rakéta- és drónépítő programja, de még egy középiskola diákjai is bemutatták azt a szerkezetüket, amivel 1000 méter magasba juttattak egy mikroműanyagokat mérő eszközt. Egyetemi projektben készült teljesen 3D nyomtatott motor és egy olyan, kézzel hajtott bicikli is, amivel sikerült gyorsasági rekordot felállítani. A futurisztikusan kinéző szerkezet teljesen zárt, a benne fekvő paralimpikon egy kamerán keresztül lát ki és így tudta elérni a 85 km/h sebességet.

Nem ilyen nagyratörő projekt, de szintén izgalmas a jelnyelvet tanító alkalmazás, itt is mesterséges intelligencia ismeri fel a jeleket, ehhez építettek egy látványos tanító játékot. Valószínűleg nem véletlen, hogy Olaszországban sok projekt működött együtt a régészettel. Több régészeti drónt is bemutattak és készítettek egy olyan berendezést is, ami sokféleképpen elemzi a festményeket, feltárva, hogy mikor, milyen lépésekben és milyen technikai megoldásokkal készültek.

Fotó: Hanula Zsolt / Telex
Fotó: Hanula Zsolt / Telex

A Maker Faire-ek legszórakoztatóbb kiállítói azok a lelkes bütykölők, akik komolyan veszik a mozgalom jelmondatát, hogy mindenki maker. Ilyen volt például az az amerikai apuka, aki a hétéves fiával együtt készített egy egyszemélyes repülésre tervezett drónt. A szerkezet hat percen át képes a levegőben maradni, másfél méteres magasságban, így mindenféle engedély nélkül használható. Hasonló szerelemprojektnek tűnt az ostáblázó robot, a tárcsás telefon, ami Gianni Rodari-meséket mond, vagy a grundfoci legnagyobb problémáját megoldó kütyü, ami az eredményen túl azt is számontartja, hogy mikor kell kapust váltani. Nem sok gyakorlati haszna van annak a megoldásnak sem, ami ősrégi ZX Spectrum számítógépeket köt helyi hálózatba, hogy klasszikus LAN-partikat lehessen csapni velük.

Külön érdemes megemlíteni a középiskolák kiállításait, az egyikben például két diák két évig tartó munkával megépítette a Boston Dynamics robotkutyájának mását, egy másikban pedig olyan drónt építettek, ami többféle mélységből is képes vízmintát venni. Két magyar is iskola is a kiállítók között volt, a nyíregyházi Bánki Donát diákjai piezoelektromos elven működő generátort készítettek, az AKG csapata pedig egy filléres okosasztalt és egy telefonos applikációhoz kapcsolódó okosvirágcserepet mutatott be.

Fotó: Hanula Zsolt / Telex Fotó: Hanula Zsolt / Telex
Fotó: Hanula Zsolt / Telex

Az iskolák, lelkes hobbisták mellett ott volt az olasz határőrség és a tűzoltóság is a maga újításaival és természetesen sok olyan cég is, amelyek lehetővé teszik a maker kultúra működését, mint a mikroszámítógépeket gyártó Raspberry, a mikrokontrollereket készítő Arduino vagy a különböző 3D nyomtatókat készítő cégek. A Prusa nyomtatók tervezője, a cseh Josef Prusa igazi celebként osztogatta az aláírásokat és fotózkodott a látogatókkal.

A római gázgyárban nézelődve az ember akár még bizakodva is tekinthetett a jövőbe: lehet, hogy a technika nem a világ elpusztításának, hanem a kreativitás kibontakoztatásának eszköze lesz.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!