39 millióan is meghalhatnak antibiotikum-rezisztens fertőzésekben a következő 25 évben
2024. szeptember 17. – 10:51
Egy tanulmány szerint akár 39 millió áldozata is lehet világszerte a különböző antibiotikum-rezisztens fertőzéseknek – írja a Medical Xpress. Ez az első olyan kutatás, amely globálisan vizsgálja az antibiotikum-rezisztencia (AMR) hatását.
A gyógyszerek hatásának romlása aggasztó probléma, hiszen ez hosszú távon azzal is járhat, hogy az antibiotikumok veszélyessé válhatnak, ahelyett hogy segítenének. Az AMR annak köszönhető, hogy a kórokozók evolúciós folyamatoknak köszönhetően hamar immunissá válhatnak az ellenük kifejlesztett gyógyszerekre, sőt akár fertőzőképességük is megnőhet ennek hatására.
A Global Research on Antimicrobial Resistance (GRAM) kutatása szerint 1990 és 2021 között évente egymillió ember halálát okozta közvetlenül az AMR.
2050-re viszont a 1,91 milliót is elérheti ez a szám, amely mintegy 70 százalékos növekedést jelent.
Ez a tendencia azt is jelentheti, hogy az AMR által közvetetten befolyásolt halálesetek száma az évenkénti 4,71 millióról 8,22 millióra ugorhat huszonöt év múlva, mintegy 75 százalékos növekedést mutatva. A gyerekek körében mért AMR okozta halálozások ugyanakkor 50 százalékkal csökkentek 1990 és 2021 között. A 70 év felettiek körében viszont több mint 80 százalékos növekedést mértek. Várhatóan ezek a folyamatok sem változnak majd.
2050-re megfeleződhetnek az 5 év alatt gyerekek elhalálozásai, a 70 év felettiek halálozási adatai viszont több mint duplájára nőhetnek.
Noha sikerült már olyan antibiotikumokat fejleszteni, amelyek a rendkívül ellenálló szuperbaktériumokkal is felveszik a harcot, drámaian nagy a szükség egyéb beavatkozásokra is. A kutatók szerint elsősorban a fertőzések megelőzésére, védőoltásokra, és a nem megfelelő antibiotikum-használat minimalizálására kell összpontosítani. Ezekkel és új antibiotikumok fejlesztésével van rá esély, hogy mérsékelni lehessen a 2050-re jósolt AMR okozta halálesetek számát.