Meghalt Peter Higgs fizikus, a Higgs-bozon elméletének megalkotója
2024. április 9. – 19:28
frissítve
94 éves korában meghalt Peter Higgs Nobel-díjas brit fizikus, aki a Higgs-bozonról vált híressé – írta a BBC.
Az Edinburgh-i Egyetem közleménye szerint Higgs április 8-án, rövid betegség után, békésen hunyt el edinburgh-i otthonában. Nagyszerű tanár és mentor volt, aki fiatal tudósok generációit inspirálta – írták.
Peter Higgs világszerte ismertté egy új részecske – az úgynevezett Higgs-bozon – létezésének előrejelzéséről, amelyről először 1964-ben publikált. Csaknem ötven évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az isteninek is nevezett részecske létezését megerősítsék: az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) nagy hadronütköztetőjében (LHC) végzett kísérletek 2012-ben végül megerősítették Higgs elméletét. Ezért a munkájukért 2013-ban François Englert belga elméleti fizikussal együtt megkapták a fizikai Nobel-díjat.
Peter Higgs 1929-ben született az angliai Newcastle-ben, édesapja angol, édesanyja skót volt. A King's College London egyetemen szerzett fizikusdiplomát 1950-ben, majd az Edinburghi Egyetemen kapott vezető kutatói állást. Tudományos pályafutása során az Imperial College London, illetve a University College London egyetemeken is oktatott és kutatott, majd visszatért a skót főváros egyetemére, és végül innen vonult nyugállományba 1996-ban. A brit tudományos akadémia szerepét betöltő Royal Society is rendes tagjai közé választotta, és több brit egyetem adományozott neki díszdoktori címet – írta az MTI.
Peter Higgs más fizikusokkal közösen az 1960-as években kezdett dolgozni azon az elméleten, amely akkori várakozásaik szerint magyarázatot adna arra, hogy a világegyetem alkotórészeinek miért van tömegük. Olyan részecske után kutattak, amely elképzelésük szerint egyetlen elmélet keretében megmagyarázná az erős és a gyenge kölcsönhatás, illetve az elektromágnesesség jelenségét. Higgs eredeti elmélete szerint a részecskéknek a világegyetem kezdetekor, az ősrobbanás pillanatában még nem volt tömegük, de a másodperc mérhetetlenül kis törtrészével később, egy elméleti mezővel végbement kölcsönhatás révén – ez kapta a Higgs-mező nevet – tömeghez jutottak.
Sir Peter Mathieson professzor, az Edinburghi Egyetem rektora és alkancellárja kedd esti megemlékezésében úgy fogalmazott: Peter Higgs meglátásai és képzelőereje révén az egész környező világról alkotott tudáshalmaz gyarapodott, úttörő tevékenysége tudósok ezreire hatott ösztönzőerővel, munkásságának öröksége pedig nemzedékeken át nyújt majd ihletet még több tudósnak.