Új magyar kisműholdat bocsátottak fel az űrbe
2023. április 17. – 13:32
Új magyar kisműholdat bocsátottak fel április 15-én a kaliforniai Vandenberg Space Force Base-ről egy Falcon 9 rakétával. A küldetés különlegességét az adja, hogy a fedélzeti számítógép mesterséges intelligencia segítségével, az űrben dolgozza fel a Földről készített felvételeket – írja az MTI.
A hároméves élettartamra tervezett magyar kisműhold neve VIREO (Virtual Intelligence Realization for Earth Observation), fejlesztője és gyártója a C3S Kft. Méretét tekintve 3U, azaz 3 egység, ami azt jelenti, hogy három, egyenként tíz centiméteres élhosszúságú kockából áll.
A VIREO küldetés egy kísérlet, amelyben a szakemberek azt próbálják ki, hogyan támogatja a mesterséges intelligencia a Föld világűrből történő fotózását. Hogy ez kiderüljön, a műholdat kamerákkal szerelték fel, a mesterséges intelligencia pedig még a fedélzeten előzetesen feldolgozza azokat a képeket, amelyeket a rendszer leküld a Földre.
Ezzel a technológiával gyorsabbá és hatékonyabbá válhat a földmegfigyelés, ami olyan ágazatokban jelenthet előrelépést, mint a katasztrófavédelem, mezőgazdaság vagy energiakitermelés, hiszen az űrből érkező felvételekkel gyorsan és pontosan követhetőek a földfelszín változásai és a nem várt események.
A módszer továbbfejlesztése többek között olyan területek felé is utat nyithat, mint a műholdflották jobb összehangolása, az internet távoli vidékekre való eljuttatása, az űrbányászat, az űrszemét csökkentése vagy a nagyon távoli űrös küldetések sikere. A mesterségesintelligencia-technológiához kapcsolódó fejlesztésben a C3S partnere az aiMotive volt.