26 féle PFAS-vegyületet mutattak ki a norvégiai Svalbard körüli jégben, ami erősen veszélyezteti az ottani élővilágot – írja a The Guardian.
Amikor a jég elolvad, a vegyi anyagok a gleccserekből az alsó folyású ökoszisztémákba, például a sarkvidéki fjordokba és a tundrába kerülhetnek.
Ez az olvadékvíz rengeteg szennyezőanyagot tartalmazhat, többet között PFAS-t is, ami hatással van az egész táplálékhálózatra.
Ide értjük a planktonokat, halakat, fókákat és jegesmedvéket is. Utóbbiakról egyébként már kiderült, hogy magas a PFAS szint a vérükben .
De mi is az a PFAS-vegyület?
PFAS-vegyületek, más néven az örök vegyszerek egy 12 000 vegyszerből álló osztály. Ezek közül sok található például a teflonbevonatban, ételcsomagolásban és gyerekülésben. Sok egészségi problémát okozhatnak az embereknek is: például magas koleszterinszintet, pajzsmirigybetegségeket, veserákot. A másik nagy hátrányuk, hogy több ezer év is kellhet ahhoz, hogy lebomoljanak, és folyamatosan mérgeznek. Ezek a vegyi anyagok jelentős környezeti stresszt okozhatnak a vadon élő állatoknak.
Dr. William Hartz, a tanulmány vezető szerzője szerint ez az állatokra gyakorolt „kettős hatás” tökéletes példája: megváltozik az éghajlat, gyorsan olvad a jég, még több szennyező anyag kerül a vizekbe.