Leányok matekolimpiája 2022-ben? Ez valami vicc?

2022. április 8. – 05:07

Leányok matekolimpiája 2022-ben? Ez valami vicc?
Az Európai Leány Matematikai Diákolimpia megnyitója Egerben – Forrás: Facebook / EGMO 2022 – Hungary

Másolás

Vágólapra másolva

Csütörtökön hivatalosan is megnyitották a 11. Európai Leány Matematikai Diákolimpiát (nemzetközi nevén EGMO-t), amelynek ezúttal Magyarország a házigazdája és Eger a helyszíne. Az EGMO bár nevében európai verseny, valójában a világ számos nem európai országa is szokott rá csapatokat küldeni, jól illusztrálja ezt a verseny összesített éremtáblázata, amelyet az USA vezet, de befért a top 10-be rendszeres visszatérőként Peru és Mexikó is.

Az ezúttal Magyarországon megtartott éves matekverseny lebonyolításában a lényegesen hosszabb történetre visszatekintő és koedukált Nemzetközi Matematikai Diákolimpiára (az IMO-ra) hasonlít, viszont kizárólag lányoknak szól. Emiatt pedig felmerül a kérdés:

Szükségük van-e a lányoknak egy saját matekversenyre?

Geoff Smith, az EGMO ötletgazdája, az Egyesült Királyságban található University of Bath matematikaprofesszora azt tapasztalta, hogy a matematikaversenyeken lényegesen ritkábban indulnak el lányok, ezért kínai mintára akart kizárólag lányoknak szóló matematikaversenyt rendezni Európában. Az elképzelése az volt, hogy ha ugyanolyan nehézségűek a feladatok, mint amilyenek egy fiúknak is szóló versenyen lennének, de a lányok egymás között mérettethetnek meg, akkor az bátoríthatja a lányokat arra, hogy szívesebben foglalkozzanak a matematikával.

Azt, hogy a kizárólag lányoknak szóló matekolimpia ötlete a 21. században erősen megosztó, maga az ötletgazda is elismeri, 2016-ban például ezt nyilatkozta:

„A lányok külön versenyét kétféleképpen lehet nézni. Az egyik, hogy ez egy feminista cselekedet, amely a fiatal nők lehetőségeit próbálja előmozdítani azzal a céllal, hogy végül a verseny megszűnjön, mert elérte volna a céljait. A másik, hogy ez sértő a nőkre nézve, mert azt üzeni, hogy a lányok egyszerűen nem elég erősek ahhoz, hogy bekerüljenek a nyílt versenyekre.”

Smith ugyanakkor azt igyekszik hangsúlyozni, hogy a hagyományos matek-diákolimpiákon csak minden tizedik versenyző lány, de a kínai csapatban elkezdtek megjelenni a lányok, miután lett saját évenkénti versenyük az országban.

Van más megközelítés is

A kizárólag lányoknak szóló matekolimpiát sokan ellenzik, főleg arra hivatkozva, hogy stigmatizálja a lányokat, és erősíti azt a sztereotípiát, hogy ők gyengébbek ezen a téren, mint a fiú kortársaik. Svédország épp emiatt már évek óta nem is küld csapatot az EGMO-ra, inkább arra koncentrálnak, hogy a svéd lányok is az IMO mezőnyében legyenek sikeresek. Ezeknek a törekvéseiknek pedig látható eredménye is van:

2010 óta összesen nyolcszor lett érmes vagy díjazott svéd lány a Nemzetközi Matematikai Diákolimpián.

A korábbi svéd matematikabajnok, az IMO olimpiai bronzérmese, Lisa Lokteva „szükséges rossznak” nevezte a lányoknak rendezett matekolimpiát, és 2015-ben azt nyilatkozta, reméli, hogy tíz éven belül elhal az EGMO.

Azt, hogy az EGMO miatt szignifikánsan nőtt volna a koedukált mezőnyben versenyző lány matekolimpikonok száma, egyelőre nem lehet látni a statisztikákban. Az esemény Wikipédia-oldala az EMO pozitív hatásaként inkább arra hivatkozik, hogy több hasonló koncepciójú, lányoknak szóló tudományos verseny is ebből inspirálódva jött létre, például az Európai Lány Informatikai Diákolimpia (EGOI) és a Pán-amerikai Leány Matematikai Diákolimpia (PAGMO).

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!