Friss képekkel jelentkezett a Marsot május 22-én sikerrel elérő kínai misszió, az egyik képen a Csu-zsung (Zhurong) marjsjáró szelfin pózol a landolóegység mellett.
Mivel a kínai marsküldetés ebből a két egységből, illetve egy Mars körüli pályán maradt szondából áll, joggal merül fel a kérdés, hogy akkor mégis hogyan tudott szelfizni. A válasz egyszerű: a marsjáró lehelyezett a földre egy vezetéknélküli kamerát, elhátrált onnan, majd elkészítette a képet, írja a BBC.
A képen jól látszik, hogy mind a marsjárón, mind a landolóegységen jó nagy kínai zászló díszeleg – ezek persze maximum a kamerának vannak ott, más közvetlen látogatóra ugyanis nem nagyon kell számítaniuk a Marson.
Egy másik képen a landolóegység, illetve az arról levezető rámpa látszik, ezen gurult le a marsi felszínre a Csu-zsung. A harmadik képen pedig a hatalmas marsi síkság, az Utopia Planitia látható – a kínai marsjáró itt próbálja majd felkutatni a föld alatti vízrétegeket a Marson.
A kínai mérnökök legalább 90 napnyi működést terveztek a Csu-zsung számára, ám ahogy az az űrkutatás során gyakran lenni szokott, a marjáró ennél várhatóan jóval hosszabb ideig bírja majd.
Eközben viszont nem csak a kínai, hanem az amerikai űrhivatal is jelentkezett képpel a kínai marsszondáról: csütörtökön az Arizonai Egyetem adott ki egy színes képet, amit a NASA Mars Reconnaissance Orbiter műholdja készített.