Egy amerikai nő pert indított, mert az Instagramot és a Snapchetet teszi felelőssé 11 éves lánya öngyilkossága miatt
2022. január 22. – 08:43
Beperli az Instagram anyacégét (Meta) és a Snapchatet üzemeltető vállalatot (Snap Inc.) egy connecticuti nő, mert szerinte a közösségimédia-platformoknak szerepük volt a lánya öngyilkosságában – írja a BBC.
A 11 éves Selena Rodriguez tavaly vetett véget az életének, a keresetben azt állítják, hogy halálát a közösségi média potenciálisan veszélyes tulajdonságai okozták. A Social Media Victims Law Center (SMVLC) – amely Selena édesanyja, Tammy nevében nyújtotta be a keresetet Kaliforniában – közleménye szerint a fiatal lány extrém szinten Instagram- és Snapchat-függő volt. Az anya többször elkobozta lányától a mobiltelefonját, hogy korlátozza a használatot, de ezzel is csak annyit ért el, hogy a gyerek elszökött otthonról, hogy máshol tudja folytatni.
A közlemény szerint Selena többször járt kezelésen függősége miatt. „Az egyik terapeuta, akinél járt, megjegyezte, hogy még soha nem látott olyan pácienst, aki ennyire függött volna a közösségi médiától”. A 2021. július 21-én elkövetett öngyilkossága előtt Selena állítólag hónapokig alváshiánytól és depressziótól szenvedett, különösen azután, hogy a koronavírus-járvány elkezdődött, és még több időt töltött a közösségimédia-platformokon.
A keresetben azt is állítják, hogy Selenát a neten többször megtalálták olyanok, akik szexuálisan kizsákmányoló tartalmak megosztását kérték tőle, amit meg is tett. Ezek a képek aztán kiszivárogtak, a lány iskolatársai pedig egymás között terjesztették, ami szerepet játszott Selena pszichés állapotának leromlásában és végső soron öngyilkosságában.
Az SMVLC szerint mindkét közösségimédia-óriás „tudatosan és szándékosan” hozott létre olyan termékeket, amelyek jelentős számú kiskorú felhasználójuk számára károsak, miközben nem nyújtanak megfelelő védelmet ezektől hatásoktól.
A BBC-nek küldött nyilatkozatában a Snap szóvivője azt mondta a BBC-nek, hogy a vállalat megrendülten értesült Selena haláláról, de nem kívánta konkrétan kommentálni a pert. „Semmi sem fontosabb számunkra, mint a közösségünk jóléte” – mondta hozzátéve, hogy a Snapchat segít az embereknek kommunikálni a barátaikkal „a hagyományos közösségimédia-platformokra jellemző nyilvános nyomás és összehasonlítgatási kényszer nélkül”. (A szóvivő arra utalhatott ezzel, hogy a Snapchaten célzott csoportok számára küldenek a felhasználók idővel eltűnő üzeneteket). A Meta – a Facebook és az Instagram anyavállalata – nem reagált a BBC megkeresésére.
A perre a közösségi média fiatalokra gyakorolt, esetlegesen káros hatásainak reflektorfénybe kerülése közepette került sor. Az amerikai törvényhozók és a közvélemény egyre inkább aggódik emiatt, különösen, mióta novemberben a Facebook korábbi termékmenedzsere, Frances Haugen nyilvánosan arról beszélt: a vállalat árt a gyerekeknek, de „nem fogja meglépni a szükséges változtatásokat, mert az emberek elé helyezi csillagászati profitját”.
Van segítség! Ingyenes, anonim, a nap 24 órájában hívható lelki elsősegély-szolgálat várja a hívásokat a 116-123 és 06-80-810-600 telefonszámon. Ha öngyilkossági gondolatai vannak, kérjük, olvassa el ezt az oldalt, mielőtt kárt tenne magában. Ha másvalakiért aggódik, ezen az oldalon talál tanácsokat, mit tud tenni.