Egy orosz modul hibája miatt 45 fokkal megbillent a Nemzetközi Űrállomás, amellyel rövid időre a kapcsolat is megszakadt
2021. július 30. – 07:11
frissítve
Műszaki hiba miatt egy időre a pozíciója is módosult a Nemzetközi Űrállomásnak (ISS), amikor egy újonnan csatlakozott orosz kutatómodul fúvókái váratlanul bekapcsoltak, kimozdítva a helyéről a teljes komplexumot – írta a CNN.
A Nauka kutatómodul – amely a tervezettnél csaknem négy évvel később készült el – csütörtökön csatlakozott az űrállomáshoz, 8 órányi repülés után. A Proton-M rakétával végzett felszállás után már volt jele annak, hogy nem ment minden üzemszerűen, a modul ugyanis nem küldött jeleket a földi irányításnak.
A csatlakozás ennek ellenére sikerült az ISS Zvezda nevű orosz moduljánál a tervek szerint. Ezután azonban, amikor az űrhajósok kinyitották a modul ajtaját, az egység hajtóműve váratlanul beindult. Ettől ISS pozíciója is módosult, 45 fokkal megdőlt, több mint tíz percre a kapcsolatot is elveszítette vele a földi irányítás – közölte a NASA.
Az üzemanyagadagoló rendszer átvizsgálásának idejére az orosz egységből az űrhajósok átmennek az amerikai egységbe – közölte a Ria Novosztyi. A vizsgálatot az orosz fél folytatja le.
Igaz, a houstoni földi irányítás arra kérte az űrhajósokat, nézzenek ki az ablakokon, hogy látnak-e törmelékeket az űrállomás körül. A történtek ellenére ugyanakkor a NASA szerint sem az űrhajósok, sem az űrállomás nem volt veszélyben, kár sem keletkezett az emberiség legdrágább építményében.
A NASA korábbi helyettes vezetője, szerint azonban intő jel lehet a műszaki hiba. Lori Garver ellenőrizhetetlen kockázatnak nevezte, hogy az orosz fél gyártási munkájába nem láthatnak bele.
A Nauka 2017-ben indult volna, ám ezt előbb eg évvel, majd újabbakkal eltolták, épp az üzemanyag-adagoló rendszerrel kapcsolatos problémák miatt.