A tinik napi öt órát mobiloznak, a legtöbb időt az Instán töltik
2024. december 29. – 10:55
Szinte nincs olyan szülő, aki számára ne lenne fontos kérdés, hogy a gyereke adott korban mire, hogyan használhatja a mobilt. Miközben tudjuk, hogy fontos eszköz a kapcsolódáshoz, szórakozáshoz és ismereteink bővítéséhez, a veszélyeivel is tisztában vagyunk. A Telekom családokat segítő platformja, a Hello Szülő és szakmai partnere, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány segítségével középiskolás diákokat és szakértőt kérdeztünk arról, mire használják a gyerekek a mobiljukat és hogyan látják a kontroll kérdését.
Az általunk kérdezett 16-17 éves korosztály számára a mobil legnagyobb előnye, hogy bármikor bárkit elérnek vele és minden információhoz hozzájutnak, ahogy meg is örökíthetik vele az élményeiket. Ugyanakkor azt is érzik, hogy a koncentrációnak gyakran árt a sok információ, ráadásul nehezen szűrhető, hogy mi igaz a sok online tartalomból. Ahogy az a kép sem teljesen valós, amit az emberek magukról mutatnak a social csatornákon.
Rácz Dominika jogász, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány szakértője szerint az internet már a gyerekek életének része, így nincs értelme azt démonizálni, ahogyan a gyerekek online tevékenységét sem lehet tiltással alakítani. Fontos, hogy a szülők is ismerjék a biztonságos internethasználat alapjait, maguk is tudatosan használják eszközeiket és ezekről a témákról a gyerekekkel is beszélgessenek. Fontos látni azt is, hogy milyen előnyei vannak az online térnek – kapcsolattartástól az ismeretek megszerzésén át a kulturális tartalmak eléréséig.
A gyerekek többsége azt gondolja, hogy kisebb korban rendben van a szülői felügyelet bekapcsolása és a képernyőidő korlátozása, tinikorban már kevésbé. Gimisként többet segít az őszinteség és a jó kommunikáció, ahogy az is, hogy a szülő jó példát mutasson a tudatos eszközhasználat terén.
Napi öt óra mobilozás, az Instagram és a Messenger a legfontosabb alkalmazás
Arra is megkértük a Hintalovon Alapítvány Kiskorú Kollégáit, hogy egy hétig figyeljék, hogy mire és mennyit használják a mobiljukat. Egyáltalán nem reprezentatív felmérésünk alapján a gyerekek hétköznap nem egész 5, hétvégén valamivel több mint 5 órát használják a telefonjukat. Ez soknak tűnhet elsőre, de a szülők nagy részének az összesített képernyőideje ennél több, a gyerekek pedig jóval kevesebbet tévéznek, számítógépeznek, mint az idősebbek.
A mobilhasználaton túl a digitális korban zajló gyereknevelés számtalan kihívásáról, égető kérdéseiről és örömeiről is olvashattok cikkeket, tippeket, történeteket a Telekom családokat segítő platfromján, a Hello Szülő oldalon szakértők és gyerekszerzők tollából is.
A telójukon viszont videónézéssel hétköznap majdnem, hétvégén valamivel több mint két órát töltenek. Ennél csak a social felületeken vannak jelen többet, két-két és fél órát, messze a legtöbbet az Instagramon. Mivel itt is sok a mozgóképes tartalom, elmondhatjuk, hogy a videók fogyasztásával telik az általunk kérdezett gyerekek legtöbb mobilozással töltött ideje.
A kapcsolattartáshoz leginkább a chatet használják, hétköznap majdnem egy órát, hétvégén átlag 44 percet – szinte csak írásban és elsősorban a Messengeren. A telefon alapfunkciója viszont jócskán teret vesztett, mindössze 6-7 percet telefonál rajta átlagosan ez a korosztály.
Nem meglepő, de a gyerekek hírfogyasztási szokásai is mások, mint a szülőké, szinte csak a social médián – jellemzően Instán keresztül tájékozódnak a világ történéseivel kapcsolatban. Jó, ha néhány alkalommal klikkelnek ki innen és olvasnak el egy egész cikket akár a Telexen akár máshol. Inkább címekből, rövid szövegekből, videókból tájékozódnak még a Hello Szülő gyerek szerzői, szerkesztői is.
A legnépszerűbb alkalmazások közé az Instagram mellett a Messenger és a Spotify fért be, átlagosan egy órát töltenek zenehallgatással a gyerekek. A gimiben a mobilos játékok már nem olyan népszerűek, mint a kisebbek között, kevesen játszanak telefonon, ők is jellemzően csak fél órát. A képernyőjüket átlagosan 75 alkalommal oldják fel naponta, ezen a téren elég nagy a szórás.
A cikk megjelenését a Magyar Telekom támogatta.