Megnéztük, hogy alakult 5 és 10 millió forint sorsa az elmúlt 10 évben

2024. december 22. – 10:55

Megnéztük, hogy alakult 5 és 10 millió forint sorsa az elmúlt 10 évben
Fotó: Shutterstock

Másolás

Vágólapra másolva

Van rá lehetőség, hogy külön költségek nélkül profikra bízd a megtakarításaidat. Most konkrét példák segítségével mutatjuk be, miért érheti meg különböző hosszabb távú befektetésekben gondolkozni, hogy hátradőlhessünk.

Utazzunk egy kicsit vissza az időben, tíz évvel ezelőttre, 2014-be. Tegyük fel, hogy ebben az évben 10 millió forinthoz jutottunk örökségből, és eladtuk az autónkat, amiből 5 millió forint bevételünk származott. Most ezt a két összeget külön kezeljük, és feltételezzük, hogy nem lesz szükségünk rájuk a következő években.

Alapvetően három eset közül választhatunk, ha nem akarjuk elkölteni a pénzünket: tárolhatjuk otthon a széfben, tarthatjuk bankszámlán és be is fektethetjük.

Az első kettő előnye, hogy bármikor egyszerűen hozzáférhetünk. Hátrányuk azonban, hogy a 2014-ben még szép kerek összegek a 2016-tól folyamatosan növekvő infláció miatt minden évben egyre kevesebbet érnek. Hogy pontosan mennyit, itt láthatjuk. (A táblázatban reál értékekkel számoltunk.)

A fenti ábrán látható, hogyan csökken a széfben vagy bankszámlán tartott vagyonunk értéke évről-évre az infláció miatt. Tíz év alatt az ötmillió forint reálértékéből több mint 2 millió forint olvadt le, így 2024-re 2,96 millió forintot ért, míg a tízmilliós örökség értéke több mint 4 millióval, 5,9 millió forintra csökkent.

Csak kicsivel jártunk jobban, ha látra szóló – bármikor hozzáférhető – bankbetétben tartottuk a pénzünket. A 10 milliós összeget véve, a 2014–2024-es periódusra éves átlagban 0,25 százalékos látra szóló kamattal számolva az időszak végére 252 800 forinttal leszünk gazdagabbak, mint a széfes megoldásnál. Ez aligha ellensúlyozza a tőkénkben bekövetkező 4,1 millió forintos inflációs értékvesztést.

Ráadásul mindkét esetben lemondunk a tíz év alatt elérhető potenciális – akár elég látványos összegű – hozamról, azaz nyereségről is. Ez pedig 10 milliós kezdőtőkénk amerikai technológiai részvényekbe való befektetése esetén akár a 48,6 millió forintot is elérhette tíz év alatt, így a tőkével együtt 58,6 millió forint boldog tulajdonosai is lehetnénk, ami 19%-os évesített hozamot jelent! Természetesen a részvények esetén nem szabad elfeledkezni a kockázatokról, hiszen a múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli hozamokra nézve, nem egy részvény vesztette el értékének 99%-át ezalatt a tíz év alatt. Ezért fontos a diverzifikáció és a portfólióépítés, portfólióban való gondolkodás. Egy diverzifikált portfólió potenciális hozama általában alacsonyabb, de kisebb a vállalt kockázat is. Az amerikai technológiairészvény-index csak a legkiugróbb példa, de hosszú távon egy diverzifikáltabb, illetve alacsonyabb kockázatú eszközökbe fektető portfólió választásával is várhatóan sokkal jobban járnánk, mint ha nem csinálunk semmit (lásd az alábbi grafikont: Államkötvény, részvények és euróbefektetés éves átlaghozamai, 2014-2024).

Nézzük a befektetéseket!

A harmadik opció tehát az összegek befektetése. Az alábbi ábrán öt gyakran előforduló befektetési eszközcsoport hozamát néztük meg a 2014–2024 szeptember végéig tartó majdnem tíz évben.

Ezek a hosszú futamidejű magyar állampapírok (10 éves lejárat), a magyar BUX kosár részvényei, a Standard&Poor’s (S&P) 500 amerikai részvényt tartalmazó kosara dollárban és forintban, a Nasdaq amerikai technológiai részvénykosár dollárban és forintban és végül a devizába (euróba) fektetés.

Láthatjuk, hogy a teljes 10 éves időtávot nézve a részvények nagyjából tízszer jobban teljesítettek (6-17-szer jobban), mint a hosszú futamidejű állampapírok vagy az euróba való befektetés. Évesített szinten nagyjából ötszörös a különbség. Fontos persze megemlíteni, hogy a részvények esetén voltak mélységek és magasságok. 2021 és 2022 között a tőkénk 40%-kal is leértékelődött.

Ha behelyettesítjük a fenti 5 és 10 millió forintot a százalékok helyére, még látványosabb az eredmény, de a többi eszközzel sem jártunk rosszul; a válogatásból láthatjuk, hogy elsősorban a különféle részvények mentek nagyot az elmúlt tíz évben.

Prémium előnyök

Természetesen egy kiegyensúlyozott befektetési portfólió több fajta eszközből áll, például kötvényből, részvényből és adott esetben devizabefektetésből is. Ennek összeállítása nem egyszerű feladat, alapos befektetési és pénzügyi ismeretek nélkül könnyű mellényúlni, hiszen a potenciális nyereséggel együtt nő a kockázat is.

Ezért is jó, ha profi, tapasztalt személyes pénzügyi tanácsadó segít a befektetéseink kapcsán. A CIB Bank prémiumbanki szolgáltatása, a Magnifica ügyfeleként rövid, közép- és hosszú távú pénzügyi stratégiát szakértői segítséggel felállítva, kockázatvállalási hajlandóságunknak, ESG-vel kapcsolatos igényeinknek és termékismeretünknek megfelelő eszközökben tarthatjuk a pénzünket.

Emellett számos tervünket megvalósíthatjuk, legyen szó vállalkozás indításáról vagy éppen a gyermekünk taníttatásáról.

10 millió vagy havi 750 ezer Ft – hogyan válhatok Magnifica ügyféllé?

A következő feltételek közül legalább egynek a megléte szükséges:

  • tizenkettő egymást követő naptári hónapban – a vizsgálatot megelőző év novemberétől a vizsgálat évének októberéig – az ügyfél banknál kezelt hó végi záró megtakarítási állományainak medián értéke eléri a 10 millió forintot vagy ezzel egyenértékű devizaösszeget, és ezen értéket a megtakarítási állománya az utolsó vizsgált hónapban (2025. január 1-jétől az utolsó vizsgált hat naptári hónapból legalább öt naptári hónapban) is eléri; vagy
  • ugyanebben az időszakban az ügyfél banknál vezetett bankszámláira összevontan érkező havi jóváírások medián értéke eléri a 750 ezer forintot* vagy ezzel egyenértékű devizaösszeget, mely jóváírási érték az utolsó vizsgált hónapban (2025. január 1-jétől az utolsó vizsgált hat naptári hónapból legalább öt naptári hónapban) is teljesül; vagy
  • a bank dönthet úgy, hogy az ügyfelet az üzletszabályzatban meghirdetett bekerülési feltételeken kívül egyedi kritériumok alapján és egyedi megállapodás megkötése nélkül Magnifica ügyféllé minősíti.

A másik út, ha az ügyfél személyesen benyújtott kérelme alapján, egyedi megállapodással válik Magnifica ügyféllé. Ennek feltételei hasonlóak az automatikushoz: a banknál kezelt megtakarítási állomány elérje a 10 millió forintot, vagy a havi jóváírások a 750 ezer forintot (vagy devizát, mindkét esetben) – ilyenkor tehát nincs 12 hónapos feltétel – és a bank egyedi kritériumok alapján is dönthet.

A tájékoztatás nem teljes körű. Jelen hirdetés nem minősül ajánlattételnek, befektetési tanácsnak, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A befektetési döntést minden esetben a befektető hozza meg. A CIB Bank által nyújtott befektetési szolgáltatások tekintetében a Bank mindenkor hatályos Befektetési Szolgáltatásokra vonatkozó Üzletszabályzata és Díjjegyzéke az irányadó. A CIB Bank Zrt.-t nem terheli semminemű felelősség a befektető által hozott befektetési döntésekért, azok eredményéért, a befektetések kiválasztásából, illetőleg a piaci fejleményekből esetlegesen bekövetkező károkért. A Magnifica szolgáltatás részletes feltételei a fogyasztók és egyéni vállalkozók részére szóló Általános Lakossági Üzletszabályzatban és az azt kiegészítő fogyasztók és egyéni vállalkozók részére szóló CIB24-re vonatkozó Különös Üzletszabályzatban, valamint a fogyasztók és egyéni vállalkozók részére szóló Bankszámlákra és fizetési műveletekre vonatkozó Különös Üzletszabályzatban találhatóak.

*2025. január 1-étől a jóváírási kritérium 800 ezer forintra változik.

Vértezze fel magát a kibercsalásokkal szemben, látogasson el a KiberPajzs honlapra!

A cikk megjelenését a CIB Bank Zrt. támogatta.

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!