A fenntartható nyaralás és városi élet nem jár lemondással
2021. december 28. – 10:57
Milyen egy hétvégi kirándulás Stuttgartba Budapestről, luxus körülmények között, de fenntarthatóan? Kipróbáltuk. Sem az ultramodern, hangtalanul suhanó kisbuszban, sem a minden jót kínáló szállodában nem éreztük, hogy a kényelmünk rovására menne az, hogy a zöld szemlélet jegyében töltjük az időnket.
Már élnek a mindennapjainkban azok a küldő és belső késztetések és szabályok, amelyek zöld cselekvésre biztatnak. A turizmus kapcsán is, de szelektíven gyűjtjük a hulladékot, előnyben részesítjük a megújuló energiát, helyi termékeket vásárlunk, és elektrifikáljuk a közlekedésünket, ha tehetjük. Hogy csinálják mindezt a németek, akik jóval előttünk járnak ezen a téren? A Német Turisztikai Hivatal meghívására megnéztük.
A fenntarthatóság egyéni felelősség is
Az első, ami Németországgal és az ott élőkkel kapcsolatban eszünkbe jut, hogy rigorózus szabályok között, fegyelmezetten élik az életüket – ugyanakkor jólétben. Ha ellátogatunk néhány napra egy német nagyvárosba, megtapasztalhatjuk ennek a szabálykövető társadalomnak és mechanizmusnak a felszabadító hatását és azt, hogy a fenntarthatóság miért egyéni felelősségvállalás azon túl, hogy a fenntartható életfeltételek adottá teszi egy ország, egy város vezetése.
2015 szeptemberében az Egyesült Nemzetek Közgyűlése elfogadta a fenntartható fejlődés „Agenda 2030”‐át. A cél: egy olyan világ felé fejlődni, amelyben mindenki ökológiailag összeegyeztethető, társadalmilag igazságos és gazdaságilag hatékony módon cselekszik. Stuttgart városa is egyre inkább elkötelezett ez iránt.
Tavaly a Németországban felhasznált áram közel felét tette ki a megújuló energia aránya. Bár ez jelentős teljesítmény, de a klímacélok eléréséhez szükséges a megújuló energiák termelésének további kiépítése és az egyéni felelősségvállalás, mint a fenntartható életmód követése is.
Erre van is nyitottság Németországban: nyáron olvashattuk a nemzetközi sajtóban, hogy júliusban átlépte az egymilliót a tisztán elektromos, vagy a szintén tölthető, plug-in-hibrid autók száma. Az egymillió jármű 54 százaléka akkumulátorról üzemelő teljesen elektromos autó, 46 százaléka pedig plug-in hibrid. Ennek fő oka, sok más mellett, hogy 2025-ig érvényben van az innovációs bónusz, amely jelentősen támogatja az elektromos autók vásárlását.
Elektromos Mercivel Budapestről Stuttgartba
A meghívás részeként megtapasztalhattuk, hogy mennyire lehet jól használni az elektromos autót tőlünk nyugatabbra. Beültünk egy Mercedes EQV kisbuszba, hogy Budapestről Stuttgartba autózva kipróbáljuk a teljesen elektromos autózást, mint a fenntarthatóság egyik sokat emlegetett sarokkövét.
Ha a menő hotelek ilyen reptéri transzferautót biztosítanak a vendégeknek, ők biztosan elégedettek lesznek a kényelemmel, a luxussal, amit a Mercedes nyújt. Ahogy azzal is, hogy zöld rendszámos – vagy Németországban a rendszám végén lévő E-betűs – autóként a fenntarthatóságot is támogatja.
Hosszú utakra érdemes még jól szervezett, menedzselt és előre több változóval bíró tervet készíteni, hogy biztonságosan és kényelmesen használható legyen egy 100 kWh-s akkucsomaggal ellátott kisbusz. Az úton minden szolgáltató töltőjének igénybevételéhez külön appra van szükség és az egész folyamatot az okostelefonról kell irányítani: a töltés megkezdését, nyomonkövetését és a fizetést is.
A gyártó által közölt adatok szerint az elektromos kisbusz WLTP-szabvány szerinti hivatalos hatótávja 357 kilométer, de autópályán a tél közepén még 200 km-t sem lehet megtenni vele. A sztrádák melletti Ionity töltőállomásokon 110 kW a legnagyobb felvehető töltési teljesítmény, így nagyjából 45 percig tartott egy 80 százalékosra történő feltöltés, ráadásul elég drágán.
A hosszú távú elektromos autózás tehát ma még kompromisszumokat követel, egyéni döntés, hogy ezeket érdemes-e bevállalni. Lehetőségeinkhez mérten kihasználhatjuk az EV-ket egy európai kirándulás során is, ha maximum 110 km/h-s sebességgel utazunk és kicsivel több tervezést és türelmet biztosítunk a túrához. Azoknak, akiknek az út a fontos, nem a cél.
Stuttgart, a szőlőtőkék közé ékelődött globális nagyváros
2018 júniusa és októbere között Stuttgart volt az egyik első németországi település, amely vállalta a „települési fenntartható fejlesztési mutatók” kísérleti tesztelését. Ez eszközül szolgál a fenntarthatósági intézkedések hatásainak célzott mérésére és ellenőrzésére. Alig két évre rá Stuttgart különdíjat kapott a „Monitoring and Impact” kategóriában a méltányos és etikus kereskedelemért folyó EU Fair and Ethical Trade Awardön.
A méltányos és etikus kereskedelem európai díjával az EU azon városait tüntetik ki, amelyek elkötelezettek a fenntartható kereskedelem, fogyasztás és termelés mellett helyileg és a globális szinten egyaránt. A különdíjjal Stuttgart immár része azon európai városok hálózatának, amelyeket a Kereskedelmi Világszervezet, az ENSZ és az EU Bizottság támogat a méltányos értékláncok világszerte történő népszerűsítése érdekében. Stuttgart azt a feladatot tűzte ki maga elé, hogy az ENSZ 17 fenntarthatósági célját megvalósítsa a mindennapi városi életben:
- Nincs szegénység
- Nincs éhség
- Egészség és jólét
- Minőségi oktatás
- Nemek közötti egyenlőség
- Tiszta víz és higiénia
- Megfizethető és tiszta energia
- Tisztességes munka és gazdasági növekedés
- Ipar, innováció és infrastruktúra
- Kevesebb egyenlőtlenség
- Fenntartható városok és közösségek
- Fenntartható fogyasztás és termelés
- Klímavédelmi intézkedések
- Élet a víz alatt
- Élet a szárazföldön
- Béke, igazságosság és erős intézmények
- Partnerségek a célok elérése érdekében
Zöld és fair trade módon Európa szívében
Európa szívében található zöld fair trade városként Stuttgart aktívan elkötelezett az ENSZ 2030-as menetrendjében megfogalmazott helyi és globális fenntarthatósági célok megvalósítása mellett.
A stuttgarti etikus kereskedelem mögött a közigazgatás, az üzleti élet, a tudomány és a civil társadalom elkötelezett csoportja áll. Az olyan új szövetségek, mint a „Mein Stuttgart – meEine Welt” és a „Future Fashion” a társadalmi, ökológiai és gazdasági fenntarthatóságot és az etikus kereskedelmet segítik. Stuttgart majdnem pontosan öt éve nyitotta meg a Welthaust, ahol a fenntarthatósághoz kapcsolódó tudást megosztják és találkozási lehetőséget biztosítanak a regionális és etikus kereskedők számára.
A színfalak mögötti látványos kezdeményezéseken túl Stuttgart városában járva is jól érződik a zöld szemlélet. Bár fejlett ipari, kereskedelmi városban jártunk, adottságai mellett – Neckar folyó egy termékeny földjén, szőlőtőkékkel szabdalt domboldalak közötti völgyben helyezkedik el – a zöld urbanisztikai törekvések eredményei is feltűnőek. Kevés olyan modern lapostetős épület van, amelynek ne lenne füvesítve a teteje és nem nagyon találunk a házak között és mögött olyan traktust, amely ne lenne zöld.
A város évek óta Urban Green támogatási programokkal – az ötletek mellett pénzzel is – segítik az ott élőket, ha zöldíteni akarják a házuk homlokzatát, tetejét, vagy épp a hátsó udvart. Ezek a felületek jobb levegőt, klímát és élőhelyet biztosítanak az állatoknak, például a méheknek. Ezek a méztermelő kis lények Stuttgartban is igen kedveltek – ezt nem csak a városi szőlőtőkék mögül kikandikáló méhkasok prezentálják, de akár vendégként is megtapasztalhatjuk egy hotelben!
A luxus is lehet fenntartható
Ha egy hagyományos szálloda szeretné megtalálni az utat a fenntarthatóság felé, akkor számos lehetősége van erre, amely elsőre nem biztos, hogy szembeötlő egy szállóvendég számára. Pont így jártunk Stuttgartban, a Maritim hotelben, ahol első ránézésre semmi fenntarthatót nem sikerült detektálni.
Viszont ebben a népszerű és igen méretes üzleti szállodában jutalom várt, miután az első éjszakát követően nem kértünk takarítást. Egy vászontáska a kilincsre akasztva, benne a helyi csokigyár édessége és egy 2 eurós ajándékkártya a stuttgarti méhek, pontosabban méztermelő gazdák támogatására. A hotel nem csupán a takarításon, a törölközők mosásán spórol, de környezettudatos ösztönzőként a városba látogatókat is ráveszi arra, hogy támogassák a helyi méztermelőket.
A hotellánc korán felismerte, hogy az erőforrások körültekintő felhasználása jelentősen hozzájárul a társadalom jövőjének megőrzéséhez, és 2010-ben kidolgozott egy környezetbarát irányelvet, amely azóta is követ.
A fényárban úszó hotel lobbijában állva inkább a luxus érzése fogja el a vendéget, mintsem a fenntarthatóságé. Ezért is lepett meg, amikor a szállodában való körbevezetés során kiderült, hogy az elmúlt évek jelentős, az egész láncra kiterjedő projektje volt egy innovatív világítási koncepció megvalósítása. Több mint egymillió eurós beruházással a Maritim összes szállodáját LED világítással korszerűsítették. A hagyományos fényforrásokhoz képest a LED-ekkel 80 százalék körüli energiamegtakarítást eredményeztek.
Energiatakarékos időkapcsolót minden épületben alkalmaznak – a közösen használt területektől kezdve a mélygarázsokon át a folyosókig. A szálloda kiváló konyháján is helyet kapott a fenntarthatóság, ahol egyébként egy magyar honfitársunk a főszakács. Nem csupán a beszerzést struktúrálták át, de sokkal nagyobb arányban rendelnek környéki beszállítóktól alapanyagokat, elsősorban a szezonális termékek esetén hagyatokoznak a regionális termelésre.
A hulladék- és vizgazdálkodásra is jelentős figyelmet fordítanak, minden vécére stop gombot szereltek, a zuhanyzók, csaptelepek víztakarékos betétekkel vannak ellátva. A szelektív hulladékgyűjtés minden egyes szállodájukban kötelező. Van is mit válogatni, évente mintegy 4 ezer tonna hulladék keletkezik, melynek újrahasznosítható része és szinte teljesen visszakerül a gazdasági körforgásba – ezáltal új termékek mellett energia, üzemanyag vagy műtrágya keletkezik a hulladékból.
Aktív pihenés szemléletváltással fűszerezve
A közel ezer kalandos kilométer megtétele és Stuttgart fenntartható projektjeitnek megismerése után, ellátogattunk a Mercedes Múzeumba, ahol az elmúlt évszázad egyik legnagyszerűbb ipari teljesítményét – az autót – ismerhetjük meg behatóan. Végigkövethetjük a robbanómotorok fejlődését és azt is, hogy hogyan ágazott le az elektrifikáció, vagy épp a hidrogén meghajtás- de még az abszolút jövőbe mutató, repülő városi közlekedési koncepciókat is megismerhetjük, mint a Volocoptert, az első európai légitaxit.
A rengeteg szőlőhegy mellett három hatalmas park is van Stuttgartban, amelyek úgy vannak összekötve hidakkal, hogy a Schlossplatztól (belváros) egészen a Weissenhofsiedlungig (Killesberg) el lehet gyalogolni parkról parkra. Mindenkinek ajánlható ezzel a több órás, a fenntartható és slow turizmus jegyében bejárható 7 kilométeres városi sétával zárni egy stuttgarti hétvégét.
A cikk megjelenését a Német Turisztikai hivatal támogatta