RSS
Hétéves kötélhúzás után befektetési szerződést kötött az EU és Kína. Brüsszel és a németek szerint az európai érdeket védik, de emberi jogi aktivisták, európai Kína-szakértők és Amerika sem örül a paktumnak.
Az elfogadott kegyelmi kérelmek arányát tekintve Donald Trump a legkőszívűbb amerikai elnök. Ám saját politikai szövetségeseit sorra menti meg a börtöntől, és a hírek szerint családjának is előzetes amnesztiát adna.
A liberálisként megválasztott Emmanuel Macron francia elnököt manapság egyesek illiberális muszlimellenességgel, rendőrállam építésével is vádolják. Ha ennél összetettebb is a helyzet, Macron a jelek szerint stratégiai okokból tolódik jobbra a 2022-es választásra.
Sok mindenről megállapodtak, de a brit gazdaság legfontosabb szektora kimaradt. A negatív gazdasági hatásokat pedig így sem kerülik el a britek: a cégek máris átmeneti időszakot kérnek, annyi a kérdőjel egy héttel az új kereskedelmi szabályok életbe lépése előtt.
Az utolsó pillanatig húzódtak a tárgyalások, de egy héttel az átmeneti időszak vége előtt, karácsonykor bejelentették a megállapodást, ami a kereskedelem mellett például biztonságpolitikáról is szól. A halakról az utolsó makréláig még délelőtt is egyezkedtek.
A koronavírus egykori epicentrumában, a kínai Vuhanban ma tele vannak a diszkók és a sétálóutcák, és nyoma sincs a fél évvel ezelőtti járványnak. Bár sokan a kínai diktatúra erejét vagy az ázsiai kultúrát látják ennek háttérben, a kínai járványkezelés látszólagos sikere ennél sokkal összetettebb.
A lengyelek nem faroltak ki a magyar kormány mögül az uniós jogállamisági mechanizmus körüli vitában, de a varsói kormánykoalícióban vitákat szült a kérdés. Ha nincs kompromisszum, az Európai Bizottság belengette, hogy a maradék 25 tagállammal kész megkerülni a magyar-lengyel vétót, de ez sem ilyen egyszerű.
Trump vesztett, de a trumpizmus domináns erő maradhat majd az amerikai jobboldalon, miközben a választási tűzszünet végével a demokratáknál is újrakezdődhet az ideológiai harc az újbaloldal és a régi motorosok között.
A koronavírus-járvány kezelésének megtervezéséhez már hétfőn szakértői stáb alakul. Biden sok évtizedes tapasztalatára építve készül pártokon átívelő alkukra, de a demokrata elnök számos terve, főként a gazdasági intézkedések nagyban múlhatnak a szenátusi republikánusokon. A külpolitikában viszont biztosan komoly szemléletváltás jön.
Sok álhír keringett arról, hogy miért tudott magas feldolgozottságnál fordítani a demokrata jelölt kulcsfontosságú államokban, de a megoldás valójában prózai logisztikai okokkal magyarázható. Biden 279 elektort már biztosan szerzett, de a vége akár kényelmes demokrata győzelem is lehet a még hátralévő államokkal.
Trump a kubaiaknak és a járványkezelést elutasítóknak köszönhetően megint legyőzte a felméréseket, de Biden a levélszavazatokkal még megfordíthatja a rozsdaövezetet. A kiélezett helyzet miatt akár még napokig késhet a végeredmény.
Az utóbbi hónapok-hetek társadalmi feszültségei és a feltüzelt hangulat miatt egyesek szerint nem kizárható az erőszak sem az amerikai választások után. A végeredmény kihirdetését mindenesetre utcai harcok nélkül is ádáz jogi csaták kísérhetik, a végén pedig egyik félnek muszáj lesz visszavonulót fújnia.
Válság, etnikai feszültségek, koronavírus, kultúrharc, egészségügy, fegyvertartás – kismillió, a társadalmat megosztó kérdés befolyásolhatja a szavazás kimenetelét, ám a jelek szerint idén a pártszimpátia és Trump és Biden személye is felülírhatja a konkrét ügyek megítélését.
Egyre többen emlegetik azt az ókori gyökerű elméletet, miszerint az USA és Kína nehezen kerülheti el a háborút. Még többen vannak azonban, akik szerint nem antik szövegek rejtik a politika alaptörvényeit, a 21. századi világ ennél bonyolultabb. Milyen szempontok játszanak szerepet a hatalmi versengésben, és vajon a jóslat önbeteljesítővé válása az igazi veszély?
Az idei választáson a szokásosnál is több a bizonytalan tényező, de Biden komoly előnnyel vágott neki az utolsó két hétnek, miközben Trump a sorra tartott nagygyűlésekkel próbált mozgósítani a csütörtöki elnökjelölti vita előtt. Közben az előzetes szavazáson már 47 millióan vettek részt, sokan rekordrészvételt várnak az amerikai elnökválasztáson.
Donald Trump elnök pozitív koronavírustesztje újabb ismeretlen változót dob az amerikai elnökválasztási kampányba. Az egyik biztos pont a bizonytalanság: nem tudni, hogyan alakul Trump állapota, hogyan hat ki az egész helyzet a legfelsőbb bíróság körüli vitára, és mennyit változtat Joe Biden demokrata elnökjelölt kampányán.