Női kézi-vb: Hollandia kiütötte a magyar válogatottat
A női kézilabda-világbajnokság negyeddöntőjében a házigazda Hollandia magabiztosan győzte le Magyarországot. A magyar csapat tizenkét év után jutott be a nyolc közé, a negyeddöntőben azonban simán kikapott. A 28-23-as végeredmény reális.
A holland női kézilabda-válogatott 2015 és 2019 között járt a csúcson, öt érmet nyertek a nagy tornákon, 2019-ben úgy lett világbajnok, hogy komolyan vehető bajnokság nincs az országban. Az elmúlt hat évben is a világ élmezőnyéhez tartoztak, de a négy közé mostanáig nem jutottak be. A holland csapat azokra a légiósokra épül, akik Magyarországon játszanak a Győrben és a Ferencvárosban, így jól ismerhették őket a mieink.
Vámos Petra betegsége után tudta vállalni a játékot, ő irányított, Kuczora Csenge és Klujber Katrin volt a két átlövő, a két szélen Márton Gréta és Falusi-Udvardi Laura, míg a beállóban Tóvízi Petra. A dánok ellen bravúrok sorát bemutató Szemerey Zsófi állt a kapuban. A vasárnapi meccs után azt nyilatkozta, ha ugyanúgy el tudjuk bizonytalanítani a hollandokat, ahogy a dánokat, akkor lehet esélyünk. Körülbelül húsz percig volt egálban a két csapat.
Az első öt perc után 3-3 volt az állás, nálunk a szélsők villogtak, a túloldalon az átlövők is. Kuczora pattintásával először vezettünk, Housheer egy villámgyors akció végén egyenlített. Ezekre kellett nagyon figyelni, mert a mezőny egyik leggyorsabb csapata a rivális. A tizedik perc végére 4-4 maradt. A támadásaink igencsak akadoztak, Klujber kétszeri labdaszerzésére, és Szemerey büntetővédésre nagy szükség volt. Van Wetering és Housheer találataival az első negyedóra végére 6-4 volt oda.
Golovin időkérése után Simon Petra is a pályára jött, aki rögtön kiharcolt egy hetest, amit Klujber értékesített, több mint tíz perces magyar gólcsendet tört meg a csapatkapitány. Simon a huszadik percben egyenlített, Dulfer azonban gyorsan válaszolt, majd van Wetering kétszer vágtatott végig a pályán, és a 21. percben 9-6-ra vezettek.
Vagyis egy perc alatt háromszor voltak eredményesek.
Van Wetering a szélről sem hibázott – ekkor alakult ki először a négygólos különbség –, Klujber hetese a legjobbkor jött, Housheer bombája átvánszorgott a gólvonalon, miután Szemerey beleért. (7-11)
A szünetre még nagyobb lett a különbség, 14-9-re húztak el a hollandok, a kapkodóvá váló magyar támadások nem lehettek pontosak, míg Hollandia pontosan azt csinálta, amiben a leginkább erős, kihasználta a gyorsaságát.
A fordulás után sem változott a játék képe, a 37. percben már hat góllal lépett el Hollandia (11-17), majd két magyar gól után megfogta Vámos labdáját ten Holte kapus, indított, a visszaigyekvő Klujber összeakadt a hollandok szélsőjével – hatalmasat estek –, a játékvezető pedig felmutatta a magyarnak a piros lapot. Nem lehetett vitatni az ítélet jogosságát, nem volt szép jelenet.
Dinamikában, sebességben nagy különbség volt a két csapat közt, a 44. percben már nyolc gólra nőtt a különbség. (15-23) Janurik Kinga védéseivel, a szélsők valamint Albek Anna bombáival sikerült négy gólt lőni zsinórban. A holland kapitány észlelte csapata nagyképűségét, időt kért, van Wetering hosszú, hat perces gólszünet után talált be.
Csíkos Luca erre válaszolt, majd labdát szerzett, Simon lövése mellément, Housheer viszont kilőtte a jobb alsót, és ekkor már érezni lehetett, ez a meccs végleg elment. Szimbolikus jelenet volt, hogy Simon labdaeladása után Dulfer úgy lőtt az üres kapuba az 57. percben, hogy Janurik még a kispadnál volt. A 23-28-as végeredményt Csíkos állította be. A hollandok a norvégokkal találkoznak az elődöntőben. A másik elődöntőben a németek a dán-francia továbbjutóval mérkőznek.
Két év múlva Magyarország rendezi a vb-t – onnan olimpiai selejtezőre lehet jutni –, akkor lehet javítani. A célkitűzés a legjobb hat közé kerülés volt, ez nem jött össze, a hetedik helyen zárt Golovin csapata.
„Sajnálom, hogy esélyünk sem volt. Mindent megtettünk, amit tudtunk, ott vagyunk, ahol vagyunk, a szívünk mindig ott volt ezen a tornán, ahol kellett” – nyilatkozta az M4 kamerája előtt az indulatos Golovin Vlagyimir, aki nagyon nem volt elégedett a játékvezetés színvonalával.
Hollandia – Magyarország 28–23 (14–9)
Rotterdam, 9000 néző, v.: Hansen, Madsen (dánok)
lövések/gólok: 51/28, illetve 46/23
gólok hétméteresből: 5/3, illetve 3/3
Magyarország: Szemerey – Falusi-Udvardi 1, Vámos 3, Papp, Tóvizi 1, Kuczora 1, Márton 2, cserék: Klujber 3, Simon 3, Bordás, Kovács 2, Albek 3, Csíkos 3, Hársfalvi 1, Janurik a holland gólszerzők: Housheer 8, Van Wetering 5, Malestein 4, Van der Vliet 3, Dulfer 3, Nüsser 3, Vollebregt 1, Maarschalkerweerd 1