Férfi kézi-vb: a nyolc közé vágyik a magyar csapat, de vannak merészebb álmaik is

2025. január 15. – 05:00

Másolás

Vágólapra másolva

A magyar férfi kézilabda-válogatott szerda este a horvátországi Varasdon elkezdi az idei világbajnokságot, amit közösen rendez Horvátország, Dánia és Norvégia, és egészen február elejéig tart. Észak-Macedónia lesz az ellenfél 20:30-tól, elvileg nem okozhat gondot ez a meccs. Bár az ellenfél kispadján az a Kiril Lazarov ül, aki játékosként kimagasló képességekkel rendelkezett, edzőként azért nehezebb feladata van egy jó csapatot összerakni, mert most olyan játékosuk nincs a macedónoknak, mint amilyen egykoron ő volt. Egyértelműen a magyarok az esélyesek, és mivel a csapat a legjobb nyolc közé vágyik (ahogy az 2021-ben és két éve is összejött), ez a meccs nem is szabad, hogy gondot okozzon.

Guinea legyőzése rutinmunka, a hollandok elleni vasárnapi összecsapás lesz a csoport döntője. A 2022-es Eb-n nem sikerült ellenük a győzelem, most vissza lehet vágni, de Hollandia jó kvalitásokkal rendelkező csapat, Kay Smits például a Magdeburggal BL-győztes volt 2023-ban, Luc Steins pedig a PSG irányítója. Ez lesz a kulcsmeccs, mert egy sikerrel megnyílhat az út a nyolc közé, de ahhoz jó eséllyel az osztrákokat is le kell győzni. Velük nem árt vigyázni, mert a tavalyi Eb-n jobbak voltak. Az átalakulóban lévő francia válogatottal pedig lehetne egy jót meccselni a csoport első helyéért. A negyeddöntőben aztán a horvát–szlovén–egyiptomi trióból érkezhet valaki, ezt a találkozót már Zágrábban játsszák.

Amint a felsorolásból látszik, a sorsolás kedvező, a játékosok közül Fazekas Gergő úgy vélekedett, ez az ő tornájuk lehet. Ilyés Ferenc szövetségi elnök szerint óriási bravúr lenne, ha még február elején is versenyben lennének, és érmekért csatáznának.

A kapitány, Chema Rodriguez ugyan gyakoroltatott új taktikai elemeket, ilyen például a kétbeállós játék (Bánhidi Bence és Rosta Miklós egyaránt klasszisok ezen a poszton), de a legfontosabb ezúttal is a védekezés lesz. No meg a kapusteljesítmény, és a három kapus közül bármelyik lehet meccset befolyásoló erő. Úgy tűnt az olimpián, hogy Mikler Roland visszavonul a válogatottságtól, de negyven felett is klasszis teljesítményre képes a Szegedben, ezért ott van a helye a csapatban. Palasics Kristóf megbízhatósága kiemelendő, Bartucz László a padról beállva bármikor képes extra védésekre.

Nemcsak a kapuban, a szélső poszton is van kínálat, a nagy kérdés az lesz, hogy a balkezes Ónodi-Jánoskúti Máté, akinek ez lesz az első vb-je, gólerősen tud-e beilleszkedni a csapatba. Bodó Richárd és Szita Zoltán háta mögött is jó ősz van, lényegesen jobb formában vannak, mint az olimpia előtt.

Az összkép tehát biztató, a szövetség elvárása a nyolc közé kerülés, ami összhangban van a játékosok egyéni elvárásaival is. Mindez persze nem lesz könnyű, ahogy egy vb-n megszokhattuk, sok egygólos különbségű meccs lehet, amikor az utolsó támadás vagy épp védekezés döntő fontosságú. Mivel az olimpián nem sikerült a továbbjutás a csoportból, most emiatt szeretné kárpótolni magát és a szurkolókat a társulat.

Mivel a határtól negyven kilométerre játszik a csapat, várhatóan sok magyar drukker kel útra, a jelenlétük és a buzdításuk nagy erőt adhat a fontos pillanatokban.

Kapusok: Mikler Roland (Szeged), Bartucz László (Tatabánya), Palasics Kristóf (Benfica)
Jobbszélsők: Imre Bence (THW Kiel), Krakovszki Zsolt (Wetzlar), Rodríguez Pedro (Tatabánya)
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (FTC), Ilic Zoran (Hamburg), Ónodi-Jánoskúti Máté (FTC)
Irányítók: Lékai Máté (FTC), Fazekas Gergő (Wisla Plock), Hanusz Egon (Benfica)
Beállók: Bánhidi Bence (Szeged), Rosta Miklós (Dinamo Bucuresti), Sipos Adrián (Melsungen)
Balátlövők: Bodó Richárd (Szeged), Ligetvári Patrik (Veszprém), Szita Zoltán (Wisla Plock)
Balszélsők: Bóka Bendegúz (Balatonfüred), Krakovszki Bence (Tatabánya)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!