Szemerey: Iszonyatosan fájt már a lábam, de meg sem fordult a fejemben, hogy cserét kérjek

2024. december 15. – 19:27

Szemerey: Iszonyatosan fájt már a lábam, de meg sem fordult a fejemben, hogy cserét kérjek
Szemerey Zsófi 13 védéssel vette ki a részét a bronzérem megszerzéséből – Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

A magyar női kézilabda-válogatott 2012 után lett ismét bronzérmes az Európa-bajnokságon. Az olimpiai ezüstérmes franciákkal szemben öt napja még alulmaradtak Debrecenben, most viszont egy fordulatos meccsen a végén győztesen kerültek ki. A Bécsben elért 25–24-es győzelem utolsó találatát Győri-Lukács Viktória szerezte – egy elveszettnek látszó labdát húzott le neki Klujber, úgy, hogy arra se nézett –, aki egyben az Eb legjobb jobbszélsője is volt.

„Mondhatnám, jól is hangozna, hogy begyakorolt figura volt, de volt benne egy kis szerencse. Nem gondoltam túl, hová lövöm, bár azért bevillant, hogy öt napja hová lőttem Sakhónak, amit sajnos meg is fogott. De most tudtam, nem foghatja meg. Olyan sokat küzdöttünk azért, hogy itt lehessünk, hogy nekünk kell elvinni ezt az érmet. Öt nap után azért tudtunk nyerni, mert elhittük, hogy nemcsak saját magunknak, a másiknak sikerülni is fog egy-egy megoldása, és azért állunk itt mosolyogva, boldogan” – értékelt Győri Lukács Viktória.

A győriek szélsője úgy gondolja, az egyéni elismerésében az egész csapat benne van, különösen Klujber Katrin, akitől számtalan passzt kapott, amit gólra is tudott váltani. Felfoghatatlan számára, hogy olyan évet zárt, amikor BL-győztes lett, másodszor is olimpián játszhatott, és most egy Eb-bronzzal fejezte be az évet.

„Hogy mi minden volt benne a könnyeimben a meccs végén? 2016 óta vagyok válogatott, erre az éremre vártam azóta. Ahogy vége lett, azt se tudtam, hogy az enyém az utolsó gól. De azonnal a férjemet kerestem a lelátón, aki eljött ide, hogy együtt élje át velem ezt a nagy sikert. Ő tudja, mennyi mindent tettem ezért, mert ott volt mellettem. És amikor felnéztem, eltörött a mécses.” (A férje, Győri Mátyás válogatott kézilabdázó.)

A bronzmeccsen kilenc góllal záró, és a torna gólkirályi címét 60 találattal megszerző Klujber Katrin szintén azt emelte ki, az egyéni elismeréseinek most tud igazán örülni, hogy egy bronzérmet is akasztanak majd a nyakába.

Először a hetesekről kérdeztem, mi futott végig az agyán. Mind az büntetőt értékesítette, és nem találták ki a kapusok, melyik sarkot fogja választani.

„Volt nekem egy nagyszerű edzőm, Elek Gábor, aki mindig azt mondta, hogy ész vagy erő. Ez mindig eszembe jut, hogy ésszel lőjek, és az eszemet használjam kritikus helyzetekben. Gondoltam arra, hogy ők is végignézték az előző meccsen milyen sorrendben választottam a sarkokat. Ezért ugyanaz a kotta nem lesz jó. Amikor odaálltam a vonalhoz, ösztönből is jött valami. Egy év alatt sírtunk örömünkben, bánatunkban, de most csak az számít, hogy ismét örömünkben. Nagyon büszke vagyok arra, hogy a tagja lehetek ennek a csapatnak. A vb-n, a horvátok ellen úgy voltam a csapat hasznára, hogy zavarót védekeztem, most a góljaimmal segítettem, de a társak nélkül nem lehettem volna ennyiszer eredményes.”

A magyar kapuban Szemerey Zsófi 13 védést mutatott be, de azzal kezdte, hogy szombat délelőtt még nem sokat adott volna azért, hogy egyáltalán ott lehet a pályán. Öt napja ugyanis beszakadt a combizma, amitől a térde sem volt olyan stabil, mint szerette volna. Öt napja le is kellett cserélni a második félidőben.

„A 13 védés nem érdekel, de az igen, hogy a társak, a szakmai stáb bízott bennem, nekem pedig külön meg kell köszönni az orvosi stábnak. Óriási kötés van a lábamon, de összedrótoztak. A végén már iszonyatosan fájt a lábam, mert kiment belőlem a gyógyszer, most is fáj, de nem gondoltam a cserére. Az lebegett előttem, ha a társak elvárják tőlem, hogy védjek, és bíznak bennem, akkor én fél lábon ugrálva is teszem a dolgomat. Nagy terhet raktunk magunkra az elején, hogy kimondtuk, éremről álmodozunk, de elbírtuk. Ez egy hatalmas eredmény amellett, hogy hívnak minket a dobogóra.”

Készült a szélsőkre, akik érezhetően tartottak is tőle, de mindenki másra is. Az volt az alaptaktika, hogy a szélsőket, és a beállókat majd ő hatástalanítja, így a védőfalnak is könnyebb dolga lesz az átlövőkre, az irányítóra koncentrálni.

„Hullámvasút volt ez az év, még úgy is megérte a Metzhez szerződni, hogy keveset játszom, mert nagyon sokat tanultam kint. Lelkileg például nagyon megerősített. Az itthon megkapott bizalom még többet segített.”

Kuczora Csenge öt góllal vette ki a részét a sikerből, ő mintaszerűen váltott klubot, Vácról a Thüringerhez igazolt. Németországban is szeretne vezér lenni a csapatában, mert akkor a válogatottban is könnyebben tud az lenni.

„Nagyon nagyot fordul velem a világ egy év alatt. Nem tudom konkrétan megmondani, hogy a sokat emlegetett horvátok elleni vb-meccsen, ahol mínusz hatról álltunk fel, mi változott meg bennünk. Most viszont már látjuk, és hisszük, bármit meg tudunk együtt csinálni.”

A 19 éves Csíkos Luca az első félidő hajrájában kapott lehetőséget, és két gyönyörű gólt lőtt, nem ijedt meg, vagányan vállalkozott. „Olyan önbizalmat kaptam a többiektől, hogy tudtam, nem hibázhatok. Végig hittem ebben az éremben.”

Jövőre német-holland közös rendezésű vb lesz, oda már szintén éremeséllyel utazik a csapat, mert Csíkos és a kiegészítő emberek még jobbak lehetnek, és az alapemberekben is van még tartalék. 2027-ben pedig Magyarország rendezi a világbajnokságot.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!