Magyar kutatók: Így juthatnánk ki könnyebben a foci-vb-re

2024. július 5. – 11:09

Másolás

Vágólapra másolva

A HUN-REN SZTAKI és a Corvinus kutatói kidolgoztak egy olyan foci-vb rendezési módszert, amit igazságosabbnak tartanak, és a magyar válogatott könnyebben kijutna vele a 2026-os világbajnokságra – írják sajtóközleményükben.

A módszer Élő Árpád magyar származású amerikai fizikus rendszerén alapul, és ezt egyébként már a FIFA is használja a nemzeti válogatottak hivatalos világranglistájának összeállításához.

A világbajnokságba hat konföderációból lehet bejutni, így több csapat is úgy kvalifikál, hogy nem játszottak más régió játékosaival. A kutatók szerint igazságosabb lenne az Élő-rendszeres megoldás, mert így a konferenciák korábbi teljesítménye alapján osztanák ki a kvótákat. Persze ennek is megvannak a maga nehézségei.

„Egyrészt dönteniük kellett a frissítés gyakoriságáról, mert egy válogatott sem játszhat ugyanazon a napon, vagy akár ugyanabban az időpontban egynél több mérkőzést, miközben egy kontinens csapataira ez a feltétel már nem teljesül. Az is kérdéses, vajon a legjobb csapatok teljesítménye mennyire legyen meghatározó. Például Dél-Amerika több kvótát kaphat-e akkor, ha a kezdetek óta állandó résztvevőnek számító Brazília jobban szerepel. Szintén problémát jelenthet, mely mérkőzéseket vegyék figyelembe, hiszen a különböző földrajzi régiók országai csak a világbajnokságokon és azok pótselejtezőin játszanak egymás ellen tétmérkőzéseket, ráadásul egyes meccsek olykor már nem is bírnak komoly téttel. Emiatt különböző modellváltozatokat mutattak be az Élő-pontszámok frissítési gyakorisága, a minta hossza és a kiemelt csapatok halmazának megválasztása szerint” – írják.

A számításaik alapján több európai és dél-amerikai csapat jutna ki a vb-re, mint a jelenlegi felállásban meghatározott keretben (a 2026-os tornán 16 európai, valamint 12 észak-közép- és dél-amerikai csapat vehet részt.

„A CONCACAF zóna (Észak- és Közép-Amerika, valamint a Karib-térség tartozik ide) is több kvótát érdemelne, mint az ázsiai szövetség, 2026-ban azonban 8,33 ázsiai kvóta lesz a 6,67 CONCACAF-kvótával szemben (a törtszámok a pótselejtezős helyekből adódnak).”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!