Fantasztikus magyar női kosaras győzelem az olimpiai döntős Japán ellen

2024. február 9. – 19:53

Dubei Debóra csapatkapitány a második félidőben szórta a pontokat – Fotó: MTI

A magyar női kosárlabda-válogatott második mékőzését megnyerte a soproni olimpiai selejtezőben. A 81-75-ös siker még nem elég az olimpiához, de ha Kanada is megveri Japánt vasárnap, akkor az utolsó meccs eredményétől függetlenül megvan a párizsi részvétel. A magyarok a spanyolokkal találkoznak vasárnap.

A Kanada elleni csütörtöki vereség után pénteken az a Japán várt a magyarokra, amelyik az első meccsén sebességben felülmúlta a spanyolokat. Ezt az olimpiai ezüstérmes csapatot sikerült lelassítani és legyőzni. A spanyolok a nap másik meccsén öt ponttal megverték Kanadát.

• A magyar kezdőötös így állt fel: Studer Ágnes, Juhász Dorka, Kiss Virág, Dubei Debóra, Lelik Réka.

Két és fél perc alatt nem láttunk magyar pontot, a legtisztább dobóhelyzetekből sem sikerült betalálni, eközben a japánok kilenc pontot szórtak. Székely Norbert azonnal időt kért. Kiss Virág ezek után végre centerből eredményesen fejezett be egy támadást. Mivel a magyar csapat lényegesen magasabb az ellenfelénél, azt pontosan tudtuk, ezen a poszton kell föléjük nőni.

Öt perc után Japán 12–4-re vezetett, innen Határ Bernadett közeli dobásaival sikerült a felzárkózás, és Dombai hármasával lett 14–11, az első negyed végére viszont a japánok rákapcsoltak, és 22–13-as japán vezetéssel zárult ez a játékrész.

A második negyed hatalmas rohanással kezdődött, de pontot egyik oldalon sem láttunk két és fél percen át, amiatt is, mert még egy magyar ziccer után is leszédült a labda a gyűrűről. A japánok viszont egy hármassal jelentkeztek. Erre Határ válaszolt egy duplával, de a 15. percben már 28–15-re húztak el a dinamikusabb, kevesebbet hibázó ázsiaiak.

A mieinkben Határ tartotta a lelket, bátran játszott és pontosan dobott, de Studer is összekapart egy támadólepattanót, és jól tette vissza. 30–22-nél a japánok kértek időt, mert a magyar csapat lendületben jött, a cserék ugyanis kitűnően szálltak be a játékba. Dombai betörései eredményesek voltak, és a hármasa is csont nélkül kötött ki a gyűrűben. (32–32) Mivel az utolsó Japán támadás kimaradt, egyenlővel mentek pihenőre a csapatok.

A fordulás után mindkét oldalon láttunk egy-egy triplát, Kiss Virág kosarával pedig először átvettük a vezetést, 37-35 volt ide. Innen azonban a japánok mozdultak el, hat ponttal válaszoltak, igaz eközben Határ ellen érthetetlen ítéletet hoztak a bírók.

Horváth Bernadett második hármasa a legjobbkor jött, Dubei egy ritmusváltással lerázta a védőjét, belépett a palánk alá, és bedobta, 42–41 ide. Juhász tiszta blokkját szabálytalannak látták a bírók, Takada két büntetője a kosárban landolt. Juhász centerből kétszer egymás után bedobta, 46–43 lett. A negyed végére pedig már 53–48-at mutatott az eredményjelző, mert Juhász mellett Aho Nina is betalált, Dubei Debóra egy hármast süllyesztett el a kosárban az utolsó pillanatban.

Japán nem bizonytalanodott el, egy perc alatt egyenlített a zárónegyedben, Juhász hármasa lejött, Akaho kosara után 55-53 lett oda, Székely Norbert időt kért, mert hullámvölgybe került a csapata. A nyugtató szavak után Határ egyenlített. Innen pedig nézzük az utolsó két percet támadásonként, mi történt. Így jutottunk el a magyar női kosárlabda egyik legnagyobb sikeréhez.

• Takada hármasa kiszédült a kosárból, Dubei büntetői bementek (57-55)
  • Labdaszerzés után Dubei hármasa is bent (60-55)
  • Hármassal válaszoltak, Leliktől elvették a labdát. Akaho egyenlített, Határ befordult és bedobta. A japánok hármasa rövid, Juhász lekapta a labdát. Dubei bedobta (64-60)
  • Yamamoto hármasa is pontos, Lelik erre egy triplával és nagy üvültéssel válaszolt, Határ is bedobja közelről. (69-63) Ekkor már csak négy perc volt hátra.
  • Japán ziccerdobás után, Varga Aliz válaszolt. (71-65)
  • A japánok nem akarnak leszakadni, négy pontot dobnak, és a magyar kapitány azonnal időt kért. 2 perc 32 másodperc volt ekkor hátra.
  • Dubei megint a legjobbkor (73-70), Miyazaki három ponttal válaszolt rá
  • Juhász tripla, Dubei leszedi a lepattanót, Lelik második büntetője jó. (77-73)
  • A japánok támadása pontos, 21 másodperc van hátra, meg kell tartani a labdát. Leliknek 16 másodperccel a vége előtt odaütnek. Mindkét büntetőt bevarázsolja. (79-75) Majd ismét vele szabálytalankodnak, és akkor sem hibázott. Ő állította be a 81-75-ös végeredményt.

„Ezek vagyunk mi”

– amikor a tomboló soproni közönség elhallgatott, ezt üzente a válogatott a drukkereknek.

Öröm a szurkolókkal – Fotó: MKOSZ Facebook

Ennek a mai csapatnak nem volt gyenge pontja a második félidőben. Vasárnap az Eb-ezüstérmes spanyolok jönnek, ilyen játékkal ellenük is van esély. Egy újabb siker pedig már garantálja az olimpiai részvételt. De ha Kanada legyőzi Japánt, már az is elég. 1980-ban volt legutóbb a női kosaras válogatott olimpián.

„Pályafutásom egyik legnagyobb diadala ez, én ilyen szurkolást még sosem hallottam Magyarországon. Megmutattuk, hogy mire vagyunk képesek fizikálisan és mentálisan is, ennek az együttesnek van karaktere. Rohantunk, lepattanóztunk, de őszintén szólva nem tudom, hogyan nyertünk. Az elején nehezen indultunk be, de a szurkolók segítségével túljutottunk ezek a szakaszon, és megtaláltuk azt a sebességet, amely Japán ellen kell. Egyébként tudtam a meetingről” – mondta a találkozó után Székely Norbert.

Magyarország-Japán 81–75 (13-22, 19-10, 21-16, 28-27)
Pontszerzők: Határ 17, Dubei 16, Juhász 11, Dombai 10, Lelik 8, Horváth 6, Kiss 4, Varga 3, Aho 2, Studer 2, Goree 2, illetve Mijazaki 15, Jamamoto 15, Takada 14, Hajasi 11, Akaho 10, Mavuli S. 7, Kavaj 2, Mavuli E. 1