Drámai meccsen jutott Magyarország 26 év után a női kosárlabda-Eb elődöntőjébe

2023. június 22. – 14:09

A kép közepén Dubei Debóra, a csapatkapitány, aki az utolsó pillanatban megfordította a meccset – Fotó: Kovács Tamás/MTI

A magyar női kosárlabda-válogatott játszotta a szlovéniai Európa-bajnokság első negyeddöntőjét csütörtök kora délután. A gyenge első negyed után a magyar csapat feljavult, 17 ponttal vezetett 15 perccel a vége előtt, de az utolsó másodpercekben sikerült kivívni a továbbjutást.

A ljubljanai mérkőzés első negyedére nem érdemes sok szót vesztegetni, a csehek 11–7-re nyerték meg. Sem a védekezés, sem a támadás nem akart összeállni, érezhető volt a tét hatása.

A második negyedben aztán a szerbek ellen pihenő, sérüléssel bajlódó Goree Cyesha teljesítménye jelentősen feljavult, 20-nál érte utol ellenfelét a magyar válogatott, 22–20-ra át is vette a vezetést a meccsen először, a csehek azonnal időt kértek. A csehek nem tudták rendezni a sorokat, a félidőben 29–22-es magyar vezetést mutatott az eredményjelző.

A harmadik negyed eleje remekül sikerült, 17 ponttal (48–31) húzott el Székely Norbert csapata, a csehek kapkodtak, a kinti dobásaik pedig kifejezetten gyengék voltak. A negyed végére a csehek elkapták a fonalat, nálunk ezzel együtt jött egy rövidzárlat, és felzárkóztak kilenc pontra (48–39). De ez még így is kényelmes előnyt jelentett, amiből elég volt csak egyet megtartani az utolsó 10 percben.

Ez ez egy végül meglett, de elképesztő izgalmak közt.

A zárónegyedben Lelik Réka hármasa a legjobbkor jött – ez volt az első kosara az Eb-n egyébként remeklő játékosnak –, Studer Ágnes triplája is nagyot lökött a csapaton, de a csehek szívósan zárkóztak, és Stoupalova triplájával 54–49-re alakította az állást. Ekkor 4 perc 41 másodperc volt hátra. Egy duplával és két jó büntetővel egy pontra olvadt az előnyünk.

A meccs legfontosabb szakaszára a csehek lélektani fölénnyel érkeztek, amikor Kányási Vera duplája legalább megállította a riválist. Goree büntetői a kosárba mentek – ez volt a tizenhetedik pontja –, az utolsó két perc 58–54-es magyar előnnyel kezdődött. Goree hármasa pontatlan volt, Stoupalováé nem. (58-57)

Határ büntetői és Stoupalova duplája után ismét egy pont volt. Kányási mindkét büntetője lejött a gyűrűről, Zeithammerovát ezek után ziccerbe engedték, akinek a labdája bevánszorgott a kosárba. (60–61) Tíz másodperc volt hátra, egy duplával meg lehetett nyerni a meccset. Öt másodperc múlva Studer elhagyta a labdát, a videózás alapján a bírók visszaadták. (Nem volt könnyű döntés, percekig nézték, ki ért hozzá utolsónak.) Öt másodperc volt hátra, az utolsó magyar támadásnál Dubei Debóra azonnal beleállt a duplába, és 3,6 másodperccel a vége előtt tökéletesen célzott.

62–61 lett ezzel a remek kosárral,

ki kellett védekezni az utolsó támadást. Hamzova kapta a labdát az oldalbedobás után, rá is dobta messziről, de nem ment be, ezzel pedig Magyarország 26 év után Eb-elődöntős.

Az ünneplő magyar csapat – Fotó: Kovács Tamás / MTVA – Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap

Legutóbb 1997-ben a negyedik helyen zárt a válogatott, akkor hazai pályán sikerült eljutni a négy közé. Talán még az elődöntőnél is fontosabb, hogy ott lehet a válogatott az olimpiai selejtezőben, amire eddig még nem volt példa. Magyarország 1980-ban szerepelt utoljára olimpián, akkor Németh Ágnesék a negyedik helyen zártak.

"Ez volt életem dobása, ilyen győzelemről álmodtam. Láttam, hogy Határ Betti a másik oldalon áll, és ketten is rámennek, így nem gondolkoztam, hanem elengedtem. Valahogy biztos voltam benne, hogy beesik a labda. Az Eb-n mindig csak a következő meccsre összpontosítunk, most szerintem örömjáték következik. Azt fogom mondani az öltözőben a lányoknak, hogy megtettük az első lépést valami nagyon nagy felé. Elárulom, hogy a négyes a szerencseszámom, de nem akarok negyedik lenni az Eb-n!. – elevenítette fel a Győrben játszó Dubei az utolsó kosarát az MTI-nek.

A szombati elődöntőben egyébként a spanyol-német győztese jön. A spanyolokat a válogatott az Eb előtti felkészülési meccsen simán legyőzte.

Magyarország-Csehország 62–61 (7-11, 22-11, 19-17, 14-22)
pontszerzők: Goree 17, Dubei 10, Kányási 8, Varga 6, Kiss 5, Studer 5, Határ 5, Lelik 3, Ruff-Nagy 2, Aho 1, illetve Stoupalova 20, Andelova 13, Cechova 6, Paurova 5, Vyoralova 5, Zeithammerova 5, Brezinova 3, Hamzova 2, Holesinska 2