Először nyerte meg a Bajnokok Ligáját a Manchester City
2023. június 10. – 20:50
Pep Guardiola a Manchester Cityvel 2021-ben elveszítette a Bajnokok Ligája döntőjét – akkor veszített, most megnyerte. A klub ezzel a legnagyobb sikerét érte el. Új győztest avatott a sorozat, a City a 22. klub, amelyik megnyerte a BL-t, igaz, a pénzügyi szabályok megsértése miatt az angolok támadások kereszttüzében álltak.
Mielőtt a finálé eseményeivel foglalkoznánk, a legfontosabbakat rögzítsük.
- A Manchester City veretlenül jutott el a döntőig, az Inter kétszer kapott ki, a csoportban a Bayern szétzilálta, az egyenes kieséses szakaszban már nem maradt alul senkivel szemben sem.
- Az egyenes kieséses szakasz hat meccséből az Inter ötször nem kapott gólt, a City kapuját mindegyik ellenfele bevette a KO-szakaszban, de összességében egyiknek (Leipzig, Bayern, Real Madrid) sem volt valós esélye a továbbjutásra.
- A BL-sorozatban 12 gólt szerző norvég Haalandnak a döntőben komoly esélye sem volt, hogy bevegye a kaput.
- A City megnyerte az angol bajnokság mellett a kupát is, triplázásra készült szombat este. Az Internek ez lehetett volna a második trófeája a szezonban, miután a kupadöntőben a Fiorentinát verte.
- Mindhárom kupasorozatban volt olasz döntős, de egyik sem (Roma, Fiorentina, Inter) tudott nyerni.
- Guardiola egy olyan 3-2-4-1-es hadrendet eszelt ki erre a szezonra, ami a kieséses szakaszban tökéletesedett. Az Inter 3-5-2-vel száll be a küzdelembe, ami a védekezésnél öt védőt jelentett.
A döntőt Isztambulban rendezték, az Olimpiai Stadionban (a törökök eddig nem rendeztek olimpiát) telt ház, 72 ezer szurkoló várta, hogy angol vagy olasz lesz-e Európa legjobb csapata. A City a legjobb felállásában várta a döntőt, a másik oldalon Lukaku és az örmény Mihtarjan is a cserepadról várta a kezdést. A lengyel Szymon Marciniak játékvezető a decemberi vb-döntő után megkapta ennek a finálénak is a vezetését.
A Bajnokok Ligája himnuszát György Ádám játszotta el a felezővonalnál. Györgyöt a 2012-es Eb nyitómeccsére is meghívták, a lengyel–görög előtt is ő zongorázott Varsóban.
A hatodik percben Bernardo Silváé volt az első komoly lehetőség, az ötös sarkáról a jobb felső sarok mellé csavarta a labdát. Az első szöglet az Interé volt a 14. percben, de semmi veszélyt nem okozott. A 28. percben Haaland került ziccerbe, de Onana hárított. Nem sokkal később Kevin de Bruyne lövésénél hárított a kapus.
A belga középpályásnak 35 percig tartott a meccs, második BL-döntőjében is megsérült, két éve 60 percet bírt ki. De Bruyne helyére Phil Foden állt be, akinek nem volt rossz szezonja az idei. A nem túl mozgalmas félidőt Akanji távoli lövése zárta, ami elkerülte a kaput.
A 60. percben megélénkült a játék, Akanji rossz hazaadása után Martinez került helyzetbe, de éles szögből volt kénytelen lőni, Ederson a helyén volt. A kontrából a City juthatott volna el helyzetig, de Fodent Barella sárga lapot érően akasztotta meg.
A 64. percben lőhette első szögletét az angol csapat, de mielőtt fejelni lehetett volna, máris kifelé ítélt szabadrúgást a lengyel játékvezető.
Négy perc múlva előnybe került a City. Bernardo Silva kapott egy tökéletes indítást a jobb oldalon, a beadása levágódott, és ha tizenegyest is reklamáltak sokan egy esetleges kezezés miatt, a támadást nagyszerűen követő Rodri 13 méterről jobbal védhetetlenül és hajszálpontosan a bal kapufa mellé lőtt. Okosan rúgta meg a labdát belsővel, két védő is készült a blokkolásra, de mindkettőt kikerülte a labda.
Két perc sem telt, amikor egyenlíthetett volna az Inter: Dimarco ívelt fejese a felső lécen csattant – Ederson rajta volt a labdán, de nem védhette volna –, a kipattanót pedig ráfejelte Lukaku vádlijára, így odalett a helyzet. A csereként beállt Lukakunak volt egy lövése is, ami csak alátámasztotta, az olaszok érezhetően rákapcsoltak.
A 78. percben a City eldönthette volna. Foden a kaputól 35 méterre lefordult a védőjéről, felgyorsított, bevezette a labdát a tizenhatoson belülre, ballal lőtt, de a kameruni Onana egy remek vetődéssel hárított.
A 89. percben elképesztő Inter-helyzet maradt ki: Gosens erősen visszafejelt labdáját Lukaku öt méterről, középről fejelte kapura, de lábon találta a gólvonalon sasszézó Ederson kapust. A portugál védő, Ruben Dias hidegvérrel és reflexmozdulattal oldalra, vagyis szögletre terelte ki a kipattanót. A szöglet közel sem volt annyira veszélyes, mint ez a fejes. A 93. percben Barella elé került egy kipattanó labda, de nem találta el jól.
A 96. percben Onana is előrement, a csúsztatott fejest Ederson földöntúli bravúrral szedte ki a léc alól. A játékvezető ezek után le is fújta, már csak az ünneplésre maradt idő. Sok mindenkiről gondolták, hogy nyerő ember lesz, Edersonról nagyon kevesen, de elévülhetetlen érdemei vannak ebben a sikerben.
Pep Guardiola a futballtörténelem első edzője, aki két különböző csapattal tudott triplázni.
Rodri azt nyilatkozta, hogy az első félidőben pocsékul játszott, és csak azt mondogatta magának, hogy menjen tovább, csinálja a dolgát. „Most kell kiélvezni ezt a pillanatot. Ez a győzelem azoknak is szól, akik korábban is naggyá tették a klubot” – értékelt a finálé után a győztes gól szerzője. A csapatkapitány, İlkay Gündoğan arról beszélt, hogy ez az egy trófea hiányzott az életükből, és ez a klub már nagyon megérdemelte, hogy ezt megszerezzék.
Manchester City – Internazionale 1–0 (0–0)
Isztambul, Atatürk Olimpiai Stadion, 71 412 néző, v.: Szymon Marciniak (lengyel)
gólszerző: Rodri (68.)
sárga lap: Haaland (92.), Ederson (94.), illetve Barella (59.), Lukaku (83.), Onana (92.)
Manchester City: Ederson – Akanji, Ruben Dias, Ake – Stones (Walker, 83.), Rodri – Bernardo Silva, De Bruyne (Foden, 36.), Gündoğan, Grealish – Haaland
Internazionale: Onana – Darmian (D'Ambrosio, 84.), Acerbi, Bastoni (Gosens, 76.) – Dumfries (Bellanova, 76.), Barella, Brozović, Calhanoglu (Mhitarjan, 84.), Dimarco – La. Martínez, Džeko (Lukaku, 57.)