Kétségbeesés helyett tudatosság: így válasszunk iskolát gyermekünknek (x)

2024. december 3. – 10:56

Kétségbeesés helyett tudatosság: így válasszunk iskolát gyermekünknek (x)
Fotó: Engame Akadémia

Másolás

Vágólapra másolva

Az iskolaválasztás egyre inkább hasonlít egy versenyhez. A szülők aggódnak, hogy gyermekük lemarad, ha nem a legjobb iskolába kerül, miközben a gyerekek inkább az instant örömszerzésre fókuszálnak. Ezért nehéz egy lapra kerülniük a kérdésben: milyen a JÓ ISKOLA?

Az Engame Akadémiát évről évre egyre több szülő keresi meg ezekkel a dilemmákkal. Mivel jól ismerik a középiskolásokat, a szüleiket és az iskolaválasztás legfontosabb szempontjait, Bíró Ágota, az akadémia vezetője összeszedte a legfontosabb tudnivalókat, melyek segítenek a döntéshozásban.

Önismeret: „ki vagy te és mi fontos neked?”

Érdemes ezzel a kérdéssel kezdeni, mert az iskolaválasztás akkor lesz sikeres, ha az elkövetkezendő 8-6-4 évben olyan helyre járhat a gyerekünk, ahova be tud illeszkedni és nem érzi magát kakukktojásnak. Érdemes közösen leülni és átbeszélni, hogy milyen tevékenységek, témák érdeklik leginkább, mik a hobbijai, milyen tantárgyakban erős és milyen környezetben tudna a legkönnyebben tanulni és új barátokra szert tenni.

Álomból cél: milyen iskolát álmodtatok meg?

Érdemes játszani egy kicsit! Kérd meg gyermeked, hogy hunyja le a szemét és helyezze el magát álmai iskolájában. Milyen ott a közösség? Hogy néz ki az épület? Milyenek a tanárok és a gyerekek? Milyen sport- és nyelvtanulási lehetőségek vannak?

Ha megálmodtátok, végiggondoltátok és megbeszéltétek, fogalmazzátok meg egy-két mondatban, hogy mi az, ami leginkább jellemzi azt az iskolát, amit kerestek.

Fotó: Engame Akadémia
Fotó: Engame Akadémia

Út a tudáshoz: milyen messzire megyünk érte?

Egy iskola kiválasztásakor nemcsak az oktatási színvonal a fontos, hanem az odavezető út is. Az autózás, a tömegközlekedés, esetleg a kollégium mind-mind befolyásolhatja a mindennapokat és a tanulmányi eredményeket. Érdemes már az elején tisztázni, hogy milyen kompromisszumokat vagytok hajlandók kötni a távolság és a közlekedés tekintetében.

Iskolatípusok – melyik való leginkább nekünk?

Kulcsfontosságú kérdés, hiszen meghatározza, hogy milyen bizonyítvánnyal és milyen további lehetőségekkel hagyjátok el az iskolapadot a végén. Amennyiben egyetemi vagy főiskolai tanulmányokat terveztek, mindenképp érettségit adó középiskolát kell választani, hiszen ez feltétele a felsőfokú tanulmányoknak.

Az iskolatípusokat még az oktatás szakaszolása szempontjából is érdemes átgondolni – hiszen az általános 4 évfolyamos gimnáziumok mellett léteznek 8 és 6 évfolyamos gimnáziumok is, melyekben általában nagyobb a verseny, nehezebb bekerülni.

Emellett fontos szempont lehet, hogy ki az iskola fenntartója: állami, alapítványi vagy egyházi fenntartású iskoláról van szó. Külön érdemes kiemelni az állami kategóriába tartozó egyetemi gyakorlóiskolákat is, amelyek főként a leendő tanárokat képzik. Itt a módszertanilag legképzettebb vezetőtanárok mellett a pályakezdő „kistanárok” első próbálkozásait is megtapasztalják a diákok. Emellett érdemes megvizsgálni a nem állami fenntartású iskolák között a nemzetközi iskolákat is.

Fotó: Engame Akadémia
Fotó: Engame Akadémia

Az oktatás befektetés – mennyit áldozunk rá?

Magyarországon az ingyenes állami iskolák mellett számos olyan intézményt is választhatunk, ahol tandíjat kell fizetni. Ezeknek az összege nagyon nagy szórást mutat. Ha ilyen iskolák is számba jöhetnek, mindenképpen tájékozódjunk róla, hogy mit tartalmaz a tandíj, milyen fizetési ütemezések közül lehet választani, van-e bármilyen támogatás, hiszen csak ezek tudatában tudjuk eldönteni, hogy belefér-e mindez a családi költségvetésbe.

Így már könnyebb szűkíteni azon iskolák körét, amelyekkel érdemes közelebbről is megismerkedni. Ekkor jöhet a kutatómunka és az iskolák meglátogatása. Mindkét folyamatban már sokkal ügyesebbek lesztek, hiszen kezetekben vannak azok a szempontok, amikről megállapodtatok.

A kutatást érdemes a kiszemelt iskolák honlapjával kezdenünk. Ez alapján rengeteg következtetést levonhatunk egy intézményről, megismerhetjük a tantervet, képet kaphatunk az ott tanító szakemberekről és iskolai közösségről. Érdemes továbbá érdeklődni ismerősöknél, elolvasni értékeléseket, böngészni a közösségi médiát. Az itt felbukkanó történetek is fontosak, hogy pontos képet alkossunk az intézményről. A legfontosabbak azonban a nyílt napok, hiszen szinte az összes fontos választási szempont letesztelhető és lehet egy valós benyomásotok az iskola közegéről, hangulatáról.

Szűkülő lista – mekkora kompromisszumot kötünk meg?

Az iskolákkal való alaposabb ismerkedés során lesz olyan lehetőség, amit ki kell ejteni, mert valamelyik fél számára elfogadhatatlan kompromisszumot jelentenek. Ezek nagyon nehéz beszélgetések, de nem lehet megúszni őket. A végleges listánkon kell, hogy legyen olyan iskola, ami az álmunk és olyan is, ahová magabiztosan fel fognak venni. Ebben a folyamatban nem oktatási szakértőkké kell válnunk, hanem inkább kommunikációs szuperhősökké, ahol szülő és gyerek partnerekként beszélgetnek arról, mi lesz jó mindenkinek.

Fotó: Engame Akadémia
Fotó: Engame Akadémia

Jelentkezés és felvételik

Ha megvannak az iskolák, akkor továbbléphetünk a jelentkezésekre és innentől a legfontosabb feladat, hogy a felvételi eljárás egyes megmérettetéseiben a lehető legjobb teljesítményt nyújtsátok gyerekként és szülőként. A feladat teljesen más – a gyerekednek végig kell ülnie a megterhelő írásbeli és szóbeli felvételiket, neked pedig érzelmileg kell támogatni.

Az iskolaválasztás egy hosszú távú döntés, amelyet alapos megfontolással kell meghozni. A legfontosabb, hogy a gyermek jól érezze magát az új környezetben és motivált legyen a tanulásra, de legalább ennyire fontos, hogy a szüleivel való kapcsolata is erősödjön.

Az Engame Akadémia célja, hogy izgalmassá tegye a tanulást és felkészítse a fiatalokat a jövő kihívásaira. Programjuk a lexikális tudás mellett az önismeretre és a magabiztos döntéshozatalra is fókuszál. Olvassátok el ingyenes kiadványukat, melyben hasznos tanácsokat és tippeket adnak, hogy segítsenek a hatékony tanulásban és a személyiséghez illő karrier megtalálásában gyermekeiteknek.

Ez a cikk egy fizetett promóció, megrendelője az Engame Akadémia

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!