Egy kerék, négy dimenzió és hét videó a Magyar Tudomány Ünnepéről (x)

2024. november 21. – 10:50

Másolás

Vágólapra másolva

November 4-én megkezdődött a Magyar Tudomány Ünnepe, a Magyar Tudományos Akadémia egy hónapig tartó ismeretterjesztő programsorozata, amelynek előadásai az Akadémia YouTube-csatornáján bármikor visszanézhetők. A rendkívül változatos tartalomból ajánlunk most néhányat a tudomány iránt érdeklődők és a tanárok figyelmébe.

A virológia 100 éve a járványok tükrében

Hogyan fordult fel fenekestül a világunk a COVID-19-pandémia hatására? A koronavírus-világjárványnak vége, de megnyugodhatunk-e? Mire számíthatunk, mire van szüksége az emberiségnek a következő ötven évben? Miért fontosak a vakcinák? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre válaszolt a Magyar Tudomány Ünnepe pécsi nyitóünnepségén Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője. A virológus előadásában összefoglalta, hogy honnan indult a virológia tudománya, milyen eredményeket tudtak felmutatni a kutatók, és hangsúlyozta, hogy a viroszféra egyre jobb megismerése elképesztő új tudást hozhat: eredetünk megértése mellett segíthet az ökoszisztéma láthatatlan részeinek működését is megismerni.

„Nincsen ártatlan hang”: a budapesti szabadzene-szcéna

Bali János Liszt Ferenc-díjas karnagy és furulyaművész, zeneszerző, a szabadzene-szcéna érzékeny világába kalauzolta el az érdeklődőket. Az előadásból kiderült, mi is az a „szabad zene”, hogyan és miből született meg, mik a határterületei, milyen gazdag zeneelméleti-zenefilozófiai diskurzus bontakozik ki körötte, továbbá hogyan érkezett meg Budapestre, és miként van most itt jelen.

Brexit: tények és tanulságok

Hogyan befolyásolta a gazdasági bizonytalanság növekedése és a politikai intézmények iránti bizalom általános csökkenése az Egyesült Királyság EU-ból való kilépését? Hogyan alakult át a szavazókban a társadalmi és gazdasági kizártság érzete a brexit támogatásává? Milyen hatásmechanizmusok mentén érvényesülnek az EU elhagyásának következményei? És mit tehet ezzel kapcsolatban a tudomány? Halmai Péter Széchenyi-díjas közgazdász előadása.

Amerika döntés után: elnökválasztás vagy a politikum átalakulása az Egyesült Államokban?

Az amerikai politika szinte minden elemzés szerint alapjaiban rendült meg az elmúlt szűk egy évtizedben. Választói csoportok ingadoznak pártok között, sok a rejtőzködő szavazó, és a két nagy párt is megosztottabb lett. Hogyan képeződött le ez az átalakulás az elnökválasztáson, és hogyan tudjuk értelmezni, mivel állunk szemben? Új, nagy jobboldali koalíció alakul ki a szemünk láttára vagy populista hullám? Valóban radikalizálódik a hagyományosan centrista amerikai baloldal? Ezekre a kérdésekre is kerestük a választ Romsics Gergely történésszel, aki jelenleg a Bécsi Egyetem Kelet-európai Történeti Intézetének Richard G. Plaschka fellow-ja.

Kirándulások a negyedik dimenzióban

Jól megszokott háromdimenziós terünkben világos fogalmunk van arról, hogy mi a három dimenzió. De vajon léteznek-e magasabb dimenziós terek? És ha igen, érdemes-e ezeket tanulmányozni? Stipsicz András matematikus válasza kézenfekvő: mindenképp! Sőt: ezek nagyon is fontos kérdések. Vannak ugyanis különösen érdekes dimenziók, ahol a dolgok máshogy működnek, mint ahogyan azt korábban gondoltuk. Ilyen dimenzióra a legjobb példa a negyedik dimenzió esete. És hogy miért más ez, mint a többi, és főleg, miért érdemes tanulmányozni? Ezekre a kérdésekre igyekezett válaszokat adni előadásában a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet igazgatója.

Így kerekezz az egykerekűn!

Alig kezdődött el a 2024-es Magyar Tudomány Ünnepe, de máris kijelenthetjük, hogy Takács Dénes gépészmérnök előadása az eddig lezajlott programok egyik legnépszerűbbike és legizgalmasabbika volt. A gépészmérnök a mikromobilitási járművek – a gördeszkától kezdve a rolleren át a legkorszerűbb elektromos egykerekűig – különleges fizikájáról, a jármű-ember rendszerek bonyolultságáról beszélt számos közérthető példán keresztül.

Aszályok és árhullámok szorításában: új utak a tájléptékű alkalmazkodásban

Az utóbbi évek súlyos aszályai, árhullámai, így az idei nyári aszálynak napokon belül véget vető szeptemberi árvíz is bizonyítják, hogy a hidroklimatikus szélsőségek gyakoribbá válása sürgető tudományos és gyakorlati vízgazdálkodási kérdéseket vet fel, hiszen a következmények közvetlenül érintik a gazdaság számos szegmensét és a társadalmat. Milyen fontos feladatok elé állítja ez a szakembereket? Hogyan járulhat hozzá a tudomány a tájszintű megoldásokhoz? A Tudományünnep+ esti előadásában Mádlné Szőnyi Judit hidrogeológus kalauzolta el az érdeklődőket a vízgazdálkodás tudományos és súlyos gyakorlati kérdéseinek, innovatív lehetőségeinek világába.

Aki a fenti válogatáson túl kíváncsi az élőben közvetített Magyar Tudomány Ünnepe események, előadások összes videójára, megtekintheti őket a Magyar Tudományos Akadémia honlapján.

A Magyar Tudomány Ünnepe budapesti rendezvényeinek helyszíne a Humán Tudományok Kutatóháza (1097 Budapest, Tóth Kálmán u. 4.). A szervezők egész novemberben várják az érdeklődőket az ismeretterjesztő előadásokra, ahol közvetlenül a kutatóknak lehet feltenni kérdéseket. Programok és regisztráció: tudomanyunnep.hu.

Ez a cikk egy fizetett promóció, megrendelője a Magyar Tudományos Akadémia.

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!