Számoljuk együtt a felvételi pontokat a Szegedi Tudományegyetemmel! (x)
2022. október 1. – 10:58
Az SZTE megújult felvételi követelményei a korábbinál is hangsúlyosabban támogatják a kiváló tanulmányi teljesítményt. Kiemelt szerepet kap a nyelvtudás és a tanulmányi versenyeken elért eredmény. Az országos beiskolázású intézmény kiemelt célja a tehetséggondozás, így a széles körű képzési kínálatban minden jelentkező a számára legkedvezőbb felvételi pont elérésére kap lehetőséget. A részletekről Prof. Dr. Gellén Klárát, az egyetem oktatási rektorhelyettesét kérdeztük.
A 2023 szeptemberében induló képzések felvételi eljárásában két fontos változás van: megszűnik a jogszabályi minimumpont és a kötelező emelt szintű érettségi követelménye. Mit jelent ez a Szegedi Tudományegyetemre felvételizők számára?
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az elfogadható érettségi tárgyak miniszteri listájából az egyetem határozza meg azt, hogy mely tárgyak esetén tekint el az emelt szintű érettségi vizsgától az érettségi pont számítása során. Bár nem kötelező minden szakon az emelt szintű érettségi, a plusz pontokért mégis érdemes ezzel jelentkezni, 2024-től pedig sokkal több pontot ér, mint a középszintű vizsga. Az SZTE képzéseinek jelentős részére elegendő lesz a középszintű érettségi, de például a jogász képzésre egy, az általános orvos, a gyógyszerész és a fogorvos képzésre két emelt szintű érettségi kell.
Milyen változások lesznek a 2024-es felvételi eljárásban?
A legfontosabb változás, hogy az érettségi pontok száma az emelt szintű érettségi vizsga esetén egyenlő az érettségi vizsgán az adott vizsgatárgyból elért százalékos eredménnyel, vagyis 100%-os vizsga 100 érettségi pontot ér. A középszinten tett érettségi vizsga esetében a százalékos eredményt pontokra váltják, de a 100%-os eredmény esetén legfeljebb 67 érettségi pont szerezhető. Az SZTE-re duplán megéri emelt szintű érettségivel jelentkezni, hiszen a magasabb pont mellé még plusz pontok is járnak. Emellett a legtöbb szak esetében bővül a választható, ötödik érettségi tárgyak listája és az érettségi pontot adó tárgyak köre a Szegedi Tudományegyetemen, ezzel is értékeljük a tájékozottságot és a sokoldalúságot.
2024-től a többletpontok rendszere is megváltozik, intézményi pontként az egyetemek saját, szakonként meghatározott pontrendszert alakíthatnak ki. A szegedi egyetem milyen elvek mentén alakította ki új pontozási rendszerét? A jelentkezők milyen teljesítménnyel szerezhetnek plusz pontokat?
A pontrendszert a tudományegyetemi kiválóság, a tehetséggondozás, és az esélyegyenlőség elvei mentén határoztuk meg. A kiválóság és a tehetség elismeréseként sok országos és az SZTE által szervezett versenyen elért eredményért jár plusz pont, ráadásul több mint korábban, ezzel is ösztönözve a jelentkezőket a tudatos felkészülésre. Több verseny, például az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny esetében a részvétel is pontot ér. A nyelvvizsgáért szintén több plusz pont szerezhető az SZTE-n. Az egyetemre való felkészülést is díjazzuk, akik sikeresen részt vesznek az SZTE Junior Akadémia jelenléti vagy online programjain, plusz pontokat szerezhetnek. Az intézményi pontok szegedi rendszere tehát lehetővé teszi, hogy minden jelentkező a számára legkedvezőbb felvételi pontot szerezhesse meg élethelyzetének, tudásának, korábbi teljesítményének elismeréseként.
Hogyan segít az intézmény eligazodni a felvételizőknek a pontszámítással kapcsolatban?
A változásokra tekintettel a Szegedi Tudományegyetem a korábbi években megszokott nyílt napokon, középiskolákba kihelyezett rendezvényeken, pályaválasztási kiállításokon és az Educatio kiállításon túl további tájékoztató és információs előadásokat szervez a tanulóknak, tanáraiknak és szüleiknek. A pontok kiszámításában való eligazodást a https://u-szeged.hu/felveteli oldalon hamarosan elérhető pontszámítási kalkulátor is segíti, melyre már elindult az előzetes regisztráció.
Ez a cikk egy fizetett promóció, úgynevezett PR-cikk, megrendelője a Szegedi Tudományegyetem.