Mit tegyünk, ha egy családtagunk elkapja a koronavírus-fertőzést? (x)
2022. április 29. – 10:56
A korlátozó intézkedések enyhülésével hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy az életünket már több mint két éve megkeserítő koronavírus-járványt még nem küzdöttük le.
Az április 28-án közzétett hivatalos kormányzati adatok szerint egy nap alatt 1736 új fertőzést regisztráltak és 27 halálesetet jegyeztek fel az egészségügyi hatóságok. A járvány kitörése óta több mint 1 millió 890 ezren kapták el igazoltan a vírust, így szinte nincs olyan magyar család, amelynek valamelyik tagja, közeli ismerőse ne volna érintett.
A jó hír az, hogy megtört a megelőző hetek kedvezőtlen trendje, a Nemzeti Népegészségügyi Központ felmérése szerint csökkent a koronavírus-örökítőanyag koncentrációjának növekedése a szennyvízben április negyedik hetében, de az óvatosságra, a védekezésre továbbra is szükség van. Cikkünkben Dr. Tordas Dániel, gyermekorvos, gyermek-tüdőgyógyász oszt meg néhány gyakorlati tanácsot azokkal, akiknek családjában most ütötte fel a fejét a fertőzés.
- Az első, minden otthonban bevezethető óvintézkedés a kézmosás, a fertőtlenítés, ami nem csak a COVID-19, hanem más kórokozók terjedésének megelőzésében is fontos. A koronavírus is cseppfertőzéssel terjed, így a tárgyakon is megtapad, ha azokat megérintjük, majd a szánkhoz, szemünkhöz nyúlunk, megfertőződhetünk, ezért ezeket a mozdulatokat kerüljük. A kézmosás a hétköznapi szappannal is elegendő, de ügyeljünk arra, hogy legalább 20 másodpercig tartson, a tenyeret és a kézhátat is alaposan tisztítsuk meg, majd folyó vízzel öblítsük le. Kézfertőtlenítéshez használjunk vírusölő hatású szereket!
- A teljes elkülönítést egy lakásban csak úgy lehet megoldani, ha a betegnek van kizárólagos használatú WC-je, fürdője és szobája. Ha van rá lehetőség, a fertőzött étkezzen külön, és ne tartózkodjon egy légtérben a család többi tagjával. Fontos a gyakori szellőztetés és a beteg által is érintett felületek, eszközök fertőtlenítése. Minden ruhaneműt azon a hőfokon mossunk, amit az anyag maximálisan enged, használjunk fertőtlenítő hatású mosószereket, száradás után vasaljuk is át a textíliákat.
- Ha a családban valaki elkapja a fertőzést, a maszkviselés is segítség. Az FFP2 változat a legmegbízhatóbb, de a WHO ajánlás szerint a sebészi maszk is elegendő lehet. A textilmaszkok gyakran nem megfelelő anyagból készülnek, a mosásuk, fertőtlenítésük, napi cseréjük is gyakran elmarad. Arra figyeljünk, hogy a maszk az orrunkat és a szánkat egyaránt takarja, és ne fogdossuk a külső oldalát, mert azon is megülhet a vírus.
- A vakcina nem véd meg 100%-ban a fertőzéstől, de a súlyos, akár végzetes lefolyást, a szövődmények kialakulását jelentősen csökkenti. Ezért fontos, hogy minél nagyobb legyen az átoltottság, amire a kormány továbbra is folyamatosan biztosítja a lehetőséget. A betegség kialakulásának megfékezésére a gyógyszeres prevenció lehetőségét is vizsgálják: jelenleg több ilyen készítmény klinikai vizsgálata van folyamatban. További információkat ezen a linken talál.
Kapcsolat:
MSD Pharma Hungary Kft. 1095 Budapest, Lechner Ödön fasor 8.
Tel: +36 (1) 888 53 00 | Fax: +36 (1) 888 53 88 | E-mail: hungary_msd@merck.com | www.msd.hu
HU-NON-00751 | Lezárás dátuma: 2022. 04. 27.
A cikk az MSD Pharma Hungary Kft. támogatásával készült. Az Ön egészségi állapotával vagy kezelésével kapcsolatban az elsődleges információforrás a kezelőorvosa kell, hogy legyen, ezért ha bármilyen kérdése merül fel, lépjen kapcsolatba kezelőorvosával!
Ez a cikk egy fizetett promóció, úgynevezett PR-cikk, megrendelője az MSD Pharma Hungary Kft.