A mesterséges intelligencia is lehet jó csapatjátékos (x)
2022. március 23. – 10:54
A Telekom Kraft egy fiataloknak szóló program, melynek egyik népszerű eleme a Debrecenben működő KraftLab. A közösségi térként is működő hely fullos eszközparkkal segíti a fiatalokat, hogy ötleteiket megvalósíthassák. A Kraft című dal különleges módon szeretné közvetíteni a program szellemiségét, a videóklipben a krafterek mellett a zenészek is megjelennek – kivéve, a legkülönlegesebb közreműködőt, aki nem más, mint egy mesterséges intelligencia. Sajó Dávid After podcastjének vendégei a Kraft dal és klip mellett arról is beszélgettek, hogy most mi és a jövőben mi lehet az AI szerepe a zenében.
A Telekom Kraft feat. LÓCI x BÖBE: KRAFT című szám unikális együttműködés eredménye, megmutatja, hogy akár egy mesterséges intelligencia is tud jó csapatjátékos lenni. Az eltérő stílusú előadók és az AI célja az, hogy közösen, egy dal keretein belül mondják el a Telekom fiataloknak szóló programjának üzenetét. A Kraft a Z és Y generáció számára biztosít lehetőségeket, hogy bebizonyítsa, a fiatalok együtt, egymással, a digitalizációval és akár egy márkával összefogva meglepő dolgokra lehetnek képesek. Erre már maga a zeneszám is bizonyíték, hiszen nem gyakran fordult még elő, hogy zenészek egy mesterséges intelligenciával közösen dolgozzanak.
Csorba Lóránt, a Lóci játszik frontembere szerint az igazán nagyszerű dolgokhoz elengedhetetlen a csapatmunka: „Ha ez a kezdeményezés beváltja a hozzá fűzött reményeket és olajozottan tud működni, akkor egy olyan közösségi hub lehet, ahol bármilyen őrült ötletet be lehet dobni, és el lehet kezdeni megvalósítani. Ha jól működik, nem a problémákra mutat majd rá, hanem megoldásokat segít találni.”
Szécsi Böbe zenész producernek tetszett, hogy alapvetően két teljesen más stílusban mozgó és alkotó zenész hogyan tudja összeegyeztetni az elképzeléseit és létrehozni valami újat. „Ez a dal egy kollaboráció a szó legszorosabb értelmében: Lócival öröm volt együtt dolgozni, egy roppant kreatív folyamatnak éltem meg a dal születését, az AI pedig különleges kihívásokat tartogatott.”
After Podcast
Korom Anna rendezőt a Z és Y generáció inspirálta, valamint a Kraft projektek és a dalszöveg. „Szerintem rengeteg kreativitás és érzékenység van ezekben a generációkban, én bízom benne, hogy sok olyan problémára megoldást fogunk találni, amik felett elsiklottak, vagy, amit nem vettek elég komolyan a korábbi generációk, legyen szó a klímaváltozásról vagy a társadalmi egyenlőtlenségekről.”
„A Telekomnál van egy fontos ügyünk. Az, hogy helyzetbe hozzuk a fiatalokat. Hiszünk abban, hogy ahhoz, hogy az övék legyen a jövő, nekik kell formálniuk a jelent is. De hogy formálhassák, eszközökre, térre és támogatásra van szükségük. Ezt adjuk meg a Telekom Krafttal”-hangsúlyozza Barna Péter, a Telekom szegmenskommunikációs-vezetője.
A sok közreműködő miatt kivételesen a podcast stúdióba csak két részletben fértek be a vendégek, első körben Korom Anna, Barna Péter és Csorba Lóci. Barna Péter elmondta, hogy a Telekom Kraft program láthatósággal és gyakorlati segítséggel támogatja a tettrekész fiatalokat. Mivel sok fiatal krafterrel kezdtek el közösen dolgozni, jött az ötlet, hogy a programot egy klip keretében kéne népszerűsíteni. Képbe kerültek a közreműködők, a hús-vér emberek mellett egy mesterséges intelligencia is, hisz a AI-nak ma már akár a kreatív folyamatokban is lehet szerepe.
Csorba Lóránt szerzőként elvitte a dalt egy adott pontig, ahol rábízták az AI-ra és persze a producerre a többit. Véleménye szerint a mesterséges intelligencia még egy darabig nem fog slágereket írni, de a zenélésben már most meg lehet a szerepét találni. Neki például inspirációt jelentene, ha a kreatív folyamatok elakadásain átsegítené.
Korom Anna elmondta, hogy filmesként is érdekli a mesterséges intelligencia, a digitalizáció. A deep fake jelenséggel kapcsolatban például videó terve is van. Barna Péter az okosotthonban látja például a közeljövőben az AI szerepét.
A következő körben Szécsi Böbe, a dalban vokálozást is vállaló producer és az AI-vel dolgozó Somogyi Viktor, a Netwerk Media fejlesztési vezetője ült be a stúdióba. Szécsi Böbe, aki korábban nem dolgozott AI-al, három verziót is kapott a mesterséges intelligenciától, ezekből választhatott producerként. Végül ezek ötvözete került a dalba, jól beazonosítható módon, hiszen Lóci fel is konferálja, hogy mikor adják át a szót a gépnek. A tapasztaltak alapján el tudja képzelni, hogy a jövőben is együtt dolgozzon mesterséges intelligenciával zenei projekteken.
Somogyi Viktor elmesélte, hogy jóval több verzió készült a munka során. Sok ezek közül hibás volt, de olyanok is létrejöttek, amik az emberi fül számára élvezhetetlenek, például túl zajosak voltak. A zene véleménye szerint egyébként olyan komplex alkotás, hogy rövid időn belül nem fogja átvenni a gép az emberek szerepét.
Sok mindenre jó ugyanis az AI, de 2022-ben még nem tudja teljesen kiváltani az embert a zenealkotás folyamatából, ugyanakkor pl. az inspirálódásban már most nagyon jó tud segíteni. És valószínűleg sokoknak hasznos lesz a jövőben, akik nem elég képzettek ahhoz, hogy saját maguk zenét írjanak, alkossanak. Mivel a nagy erőforrás igény miatt a felhőben történik a számítás, ezért elvileg bárki hozzáfér a technológiához.
Telekom Kraft feat. LÓCI x BÖBE – KRAFT
A mesterséges intelligencia és a zene
Az AI általi zeneszerzés a machine learning és a deep learning kombinációja, vagyis a gépi tanulás és a mélytanulás egy nagyon izgalmas példája. Amikor egy mesterséges intelligencia egy generatív modell alapján hoz létre zenét, akkor valójában egy meglévő minta alapján készít jövőbeli előrejelzéseket – ez maga a megalkotott zene. Persze ahhoz, hogy a végeredmény az emberi fül számára is élvezhető legyen sokféle akadályt kell leküzdeni, a zajosság orvosolásától kezdve az időigényességig. De végül minden nehézség ellenére létrejött ez a meglepő, nemzetközi viszonylatban is ritka kollab: a Telekom, egy AI és fiatal zenészek együttműködése.
Ez a cikk egy fizetett promóció, úgynevezett PR-cikk, aminek a megrendelője a Telekom