Ma kinyit az Arcanum adatbázisa, ingyen belenézhetsz az összes újságba!
2021. október 8. – 11:02
Az arckeresővel magadat is megtalálhatod, és összesen 250 év híreiben válogathatsz.
Az Arcanum folyamatosan digitalizálja a magyar nyelvű újságokat, lexikonokat, könyveket, régi térképeket és műalkotásokat. Az újságarchívum több tízmillió oldalnyi, és ugyanúgy kereshetünk benne, mint a Google-ben.
Miért hasznos az Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)?
Az ADT adatbázisában rákereshetsz konkrét újságok lapszámaira, nevekre, helyszínekre, eseményekre. Érdemes használni az összetett keresőt, és a találatokat évszámok vagy források szerint tovább szűkíteni.
Az ADT felületén a legtöbb hazai tudományos folyóirat is elérhető, és sokkal több, a keresett témához kapcsolódó tanulmányt jelenít meg a rendszer, mint amennyi egy könyvtári adatbázisban elérhető.
Az ADT adatbázisában ide kattintva lehet keresni!
Találd meg a saját arcodat!
Az ADT a fényképek között mesterséges intelligenciával keres. Ha szeretnéd megnézni, szerepelsz-e valamelyik lapban, tölts fel magadról egy fotót, a rendszer listázza a találatokat.
Ha van egy fényképed, és nem tudod, kit ábrázol, arra is rákereshetsz. A sajtófotók és az illusztrációk között is keres a rendszer, csoportképeket vagy metszeteket is képes feldolgozni.
Az Arcanum arckeresőjét ide kattintva lehet kipróbálni!
Mi történt október 8-án?
Olyan események nyomait kutattuk az adatbázisban, amelyek ezen a napon történtek. Chicagoban hatalmas tűzvész tombolt, Bartók utoljára adott koncertet a hazájában, a Népszabadságot pedig egyszerűen bezárták.
- 1871. október 8. – A chicagoi tűzvész
Bár nem ez volt a legnagyobb tűzvész az Egyesült Államokban, mégis ez lett a legismertebb. A lángok hatalmas pusztítást végeztek, kétszázötven ember halt meg, a város kétharmada a tűz martalékává vált, a belváros teljesen leégett. A Vasárnapi Ujság egyik cikkéből az is kiderül, hogy egy tehén indította el a katasztrófát.
"Mikor a lapok egyik előbbi évfolyamában Chicagót, az amerikai „tündér-várost" megismertettük olvasóinkkal, nem gyanítottuk, hogy oly közel van az idő, a midőn annak majdnem teljes megsemmisüléséről is megírhatjuk a szomorú jelentést.
… Október 8-án éjjel egy béres petróleumlámpával kezében az istállóba ment; a lámpát egy tehén fölrúgta és az égő petróleum az épület farészeit azonnal meggyújtotta. A lángok csakhamar átcsaptak a szomszéd házak fedeleire is és az akkor dühöngött szélvihar továbbra megtette a magáét a veszedelem gyors terjesztésére.” (Vasárnapi Ujság, 1871.)
- 1940. október 8. – Bartók és felesége búcsú hangversenyt ad Budapesten
Amikor Bartók Pásztory Dittával közös hangversenyét meghirdette, még nem lehetett tudni, hogy ez lesz az utolsó fellépésük itthon. Ma már úgy tartjuk számon ezt a koncertet, mint amelyet emigrálása előtt, és egyben utoljára adott Bartók Béla Magyarországon. A zenekari est beharangozóját az előző napi újságban találtuk meg.
„Kedden este a Zeneművészeti Főiskola nagy termében hangversenyt ád Bartók Béla és Pásztory Ditta. A művészpár most indul amerikai hangversenykörútjára és ezen a zenekari estén búcsúznak a magyar közönségtől. Pásztory Ditta eljátssza Mozart F-dur zongoraversenyének koncertáló szólamát is: ezt a művet Magyarországon még nem adták elő. Bartók Béla pedig bemutatja „Mikrokozmosz“ gyűjteményének néhány elő nem adott darabját.” (Uj Nemzedék, 1940. 10. 07.)
- 2016. október 8. – Bezárják a Népszabadságot
Néhány évvel ezelőtt meglepő hírrel indult a nap: a Népszabadság munkatársait nem engedték be a szerkesztőség épületébe, a napilap kiadását a tulajdonos egyik napról a másikra megszüntette. A történtek azóta már a sajtótörténet részét képezik. Az addig megjelent összes lapot azonban bármikor elolvashatjuk – az Arcanum jóvoltából.
„A Népszabadság tulajdonosa, a Mediaworks kiadó szombattól felfüggesztette a napilap nyomtatott és internetes formában történő kiadását arra hivatkozva, hogy a lap új koncepciójának kialakításáig, illetve megvalósításáig „valamennyi érintett ezen kiemelt feladatra tudjon koncentrálni” – közölték.
… Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkára elmondta, a kormány kizárólag gazdasági döntésként tekint a döntésre, a Népszabadság önmagában 5 milliárd forintos veszteséget halmozott fel az utóbbi években és „semmiképpen sem szeretnénk a sajtószabadságot megsérteni még azzal sem, hogy beleszólnánk egy kiadó döntésébe”. (Hajdú-Bihari Napló, 2016. 10. 10.)
Ez a cikk egy fizetett promóció, úgynevezett PR-cikk, aminek a megrendelője az Arcanum Adatbázis Kft.