1,1 millió dollárért kelt el egy robot festette kép

2024. november 9. – 09:55

1,1 millió dollárért kelt el egy robot festette kép
Ai-Da, a humanoid robot festőnő és Aidan Meller egy aukción – Fotó: Niklas Halle'n / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

A portré Alan Turing brit matematikust a mesterséges intelligencia isteneként ábrázolja. Az itthon sokak számára a Kódjátszma című filmből ismert tudós portréjának alkotója egy Ai-Da nevű robot – írja a New York Times.

Alan Turing félig absztrakt portréján a matematikus fél arca látható egy sötét háttér előtt. Most egy november 7-i aukción csaknem 1,1 millió dollárért kelt el a portré, amelynek alkotója nem a hagyományos értelemben vett művész, hanem egy mesterséges intelligencia által hajtott humanoid robot.

A kísérletet Aidan Meller egykori galerista ötlete szülte, aki közel 30 fős csapatával dolgozott együtt a robot megépítésén. A robotot pedig többször is úgy öltöztették fel, mint egy női művészt, és Ada Lovelace, a 19. századi matematikus tiszteletére Ai-Da névre keresztelték.

A Sotheby's digitális művészeti akcióján kezdetben 120-180 ezer dollárra taksálták a művet, de 27 ajánlat érkezett rá, és egy anonimitását megőrző amerikai vevő végül 1,1 millió dollárt fizetett érte.

Meller a bevétel felhasználásáról azt mondta, hogy

„mindent visszaforgatunk a projektbe”.

Nem ez volt az első eset, hogy egy mesterségesintelligencia-alapú alkotást aukción értékesítettek. 2018-ban a Christie's 432,5 ezer dollárért eladott egy festményt, amelyet egy francia startup algoritmusával készítettek.

A mostani esetben a műalkotás folyamata összetett volt. Ai-Da programozása Turing fényképét értelmezte, és 15 egyedi festményt készített az arcának különböző részei alapján. A munkákat ezután lefényképezték, és feltöltötték egy számítógépre, amely az Ai-Da nyelvi modelljét használva döntött egyetlen festmény összeállításáról, amelyet aztán egy 3D-s nyomtatóval készítettek el.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!