Orvosok Határok Nélkül: „Nagyon aggasztó” az ebola terjedése a Kongói Demokratikus Köztársaságban
Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nevű szervezet szerint „nagyon aggasztó” az, amilyen gyorsan terjed az ebola a Kongói Demokratikus Köztársaságban – írja a BBC.
Alan Gonzales, az MSF helyettes igazgatója szerint még ennyi új esetet nem jegyeztek be ilyen rövid idő alatt a járvány két héttel ezelőtti kirobbanása óta. Gonzales szerint az afrikai ország válasza a fertőzésekre még nem ért a nyomába a betegség terjedésének. A helyettes igazgató a közleményében arról is írt, hogy az MSF segélyszállítmányai nehezen értek célba az országban, miután a határokat és a reptereket lezárták.
Tedrosz Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) igazgatója jelenleg az afrikai országban van, pontosabban annak keleti, súlyosan érintett részén. A Kongói Demokratikus Köztársaságban több mint ezer ebolagyanús esetet regisztráltak, és eddig 246-an haltak meg a vírustól. A szomszédos Ugandában kilenc megbetegedést és egy halálesetet jelentettek.
Gebrejeszusz a kongói látogatásán elmondta, hogy tudja, milyen fontosak a tradíciók, többek között a temetések, ahol a gyászolók megérintik a halottakat, de ez most veszélyes szokás. „Meg kell tenni mindent, hogy ne legyenek újabb veszteségek, hogy ne kerüljünk a körkörös gyászba” – mondta Buniában.
Ez a 17. ebolajárvány a Kongói Demokratikus Köztársaságban az 1976-os első eset óta, és a harmadik, amelyet kifejezetten a Bundibugyo vírus okoz – korábban 2007–2008-ban Ugandában, majd 2012-ben a Kongóban is megjelent.
A gyakran halálos kimenetelű, lázat, izomfájdalmakat, hányást és hasmenést okozó vírus a fertőzött személyek testnedveivel, szennyezett anyagokkal vagy a betegségben elhunyt személyekkel való közvetlen érintkezés útján terjed.
A most fertőző, úgynevezett Bundibugyo-törzs nem ugyanaz, mint a 2014–2016-os nyugat-afrikai, illetve a 2018–2020-as kongói járványokért felelős törzs (ezeket a Zaire típusú ebolavírus okozta), amelyek ellen már léteznek vakcinák és kezelések. A Bundibugyo ellen a WHO szerint akár kilenc hónapba is telhet, mire elkészülhet az oltás. Jelenleg nincs engedélyezett kezelés sem a betegségre.
A 2018–2020 között a Kongói Demokratikus Köztársaságban végzett klinikai vizsgálatok alapján engedélyezett két monoklonális antitest ugyan jelentősen javítja a túlélési esélyeket a Zaire típusú ebolavírus esetében, de ezek a Bundibugyo ellen nem hatékonyak. Kísérleti antivirális és monoklonális szerekkel próbálkoznak tudósok, de ezek hatékonyságát még nem sikerült igazolni.