Olajos eső és toronymagas lángok: hatalmas tüzeket okoznak az ukrán dróntámadások Oroszországban

Óriási tűz tombol az oroszországi Perm városának olajfinomítójában, miután valószínűleg ukrán dróntámadás érte. Az eset nem sokkal azután történt, hogy Tuapsze fekete-tengeri olajterminálját is támadás érte volna. Ott a lakosok pokoli állapotokról, hatalmas fekete füstről és olajos esőről számoltak be utána. A tüzet szerdára sikerült eloltani, de a tengerbe is rengeteg olajszármazék került, zajlik a partvidék megtisztítása. Tuapszét két hét alatt a harmadik ukrán támadás érte.

Permet csütörtök reggel érte a támadás, a lenti felvételeken látható. A Kyiv Post ukrán lap szerint az egymilliós város olajinfrastruktúráját második napja támadják az ukránok. A csütörtöki attak után a hatóságok vészhelyzetet rendeltek el a levegőbe kerülő veszélyes anyagok miatt. Permben hangosbemondón szólítják fel a lakosságot erre. Egyes felvételeken óriási füstgomolyag látható az égen, de a közelebbi videókon látszik az is, mekkora lánggal égnek a létesítmények.

A Kyiv Post szerint találat érte a Permi Lineáris Gyártási Küldőállomást, majd a Lukoil-Permnyeftyeorgszintez feldolgozó üzemet. Az utóbbi Oroszország egyik legnagyobb olajfinomítója, évi mintegy 13 millió hordós kapacitással, amiből a polgári lakosságot és a hadsereget is ellátja. A mostani dróntámadás kiütötte a finomítót az ukrán katonai bloggerek szerint.

Dmitrij Mahonyin permi kormányzó a Telegramon közölte, ellenséges drónt csapódott be egy iparterületen. Szerinte nem sérült meg senki, nem keletkezett nagyobb kár, nincs vegyi veszélyhelyzet, nem fenyegeti semmi a lakosokat. Mindenesetre úgy tudni, a permi egyetemek lemondták csütörtökre a jelenléti oktatást. Később az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU), majd Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is elismerte, hogy ukrán drónok támadták Permet, a finomító desztillációs oszlopait kiütve. Fenyegetőleg így írt az SZBU:

„A távolság többé nem garantálja a védelmet, minden régió, aminek vállalkozásai támogatják az Ukrajna elleni háborút, elérhető közelségben van.”

A Kyiv Post szerint április 30-án ukrán drónok támadták Dzerzsinszk városának térségét is, a helyiek mintegy tíz robbanást hallottak. Úgy tudni, a szverdlovi robbanóanyaggyárat érte csapás. Az orosz védelmi minisztérium szerint az utóbbi egy napban 189 ukrán drónt semlegesítettek.

Rácz András Oroszország-szakértő korábbi cikkünkben arról beszélt, hogy az orosz olajexport 40 százalékkal csökkent az elmúlt hónapokban. Részben a Barátság leállása, részben az orosz finomítók és olajkikötők elleni ukrán támadások miatt történt ez. Többek közt Novorosszijszk, Tuapsze, Uszty-Luga, Viszock, Primorszk olajtermináljai állnak rendszeresen támadás alatt. Az ukránok a kikötőkben lévő olajtartályokat is támadják, ezért lassan nem lehet hova tenni a kitermelt olajat. Áprilisban az ukrán támadások miatt napi 3-400 ezer hordóval kellett csökkentsék az oroszok kitermelést. Ha nagyobb számban lesz elérhető az új, ukrán fejlesztésű ballisztikus rakéta, súlyosbodni fognak a támadásaik.

Kapcsolódó
Választás 2026
Tovább a mellékletre Tovább
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!