Hónapokkal a nagy Louvre-lopás után távozik az igazgató

Benyújtotta lemondását a világ egyik leghíresebb múzeumának, a párizsi Louvre-nak a vezetője, Laurence des Cars kedden – írja a BBC. Emmanuel Macron elnök felelősségteljes tettnek nevezte a döntést, amit des Cars hónapokkal azután hozott meg, hogy tolvajok betörtek a Louvre-ba, és nagy értékű műtárgyakat vittek magukkal.
A betörők 2025. október 19-én hajnalban egy darus kocsi segítségével jutottak be a Galerie d'Apollon részlegbe, egy Szajnára néző balkonon keresztül. Nyolc ékszert loptak el, köztük egy I. Napóleon által nejének ajándékozott nyakláncot is. Egy gyémántos koronát a tolvajok menekülés közben elejtettek, az meg is lett, bár kissé megrongálódott. Azóta négy gyanúsítottat elfogott a francia rendőrség.
Des Cars elismerte, nagyon gyenge és öregecske volt a Louvre biztonsági rendszere, a Szajna-parti részt például egy kamera felügyelte. A lemondott igazgató azt akarta elérni, hogy az évi 8,7 millió ember által látogatott, problémás anyagi helyzetben lévő intézmény kameráinak számát megduplázzák. A távozó igazgató a Figarónak is interjút adott, amiben elmondta: „Lehet, hogy hibákat követtem el, de azt hiszem, sikerült újra mozgásba lendítenem a Louvre-t.”
Még decemberben írtunk róla, hogy egyre-másra szaporodnak a kínos incidensek a Louvre-ban. Novemberben azzal került be a hírekbe a múzeum, hogy egy termet le kellett zárni a plafon állapota miatt, decemberben pedig beázott egy emelet, és számtalan régészeti feljegyzés megrongálódott. Ezután a múzeum dolgozói megelégelték a terhelést, és sztrájkot hirdettek. Hogy milyen átok ül a Louvre-on és vezetőjén, arról itt írtunk.