Egy szövetségi bíró úgy döntött, hogy Luigi Mangione nem kaphat halálbüntetést azért, mert a vád szerint 2024 decemberében agyonlőtte a UnitedHealthcare egészségügyi biztosító vezérigazgatóját – írta BBC. Margaret Garnett amerikai bíró a 27 éves férfi ellen felhozott négy vádpont közül kettőt elutasított, köztük a lőfegyverrel elkövetett gyilkosságot, amiért halálbüntetésre is ítélhették volna.
A CNN szerint az ítélet nagy kudarc a szövetségi ügyészeknek, akik ragaszkodtak a halálbüntetés kiszabásához. Garnett elutasította a gyilkosság vádját, mert szerinte annak feltétele, hogy azt egy másik erőszakos bűncselekmény során kövessék el. A bíró szerint a négy vádpont közül kettő nem felelt meg az erőszakos bűncselekmény törvényi meghatározásának.
Az ügyészek viszont azt állították, a Mangione ellen felhozott zaklatási vádak voltak az erőszakos bűncselekmények. A vád szerint Mangione online zaklatta Thompsont, és átutazott több amerikai államon, hogy elkövesse a gyilkosságot. Garnett ezzel nem értett egyet, mert szerinte a zaklatási vádak nem minősülnek erőszakos bűncselekményeknek.
Bár a gyilkosság volt az egyetlen olyan vádpont, amely alapján halálbüntetésre ítélhették volna, Mangionét még elítélhetik a két zaklatási vád miatt. Ha ez megtörténik, akkor legfeljebb életfogytiglani börtönbüntetést kaphat, feltételes szabadlábra helyezés lehetősége nélkül.
Margaret Garnett bíró pénteken arról is döntött, hogy Mangione tárgyalásán felhasználhatóak azok a bizonyítékok, amelyeket letartóztatásakor a hátizsákjában találtak. A rendőrség több tárgyat is lefoglalt a hátizsákban találtak közül, például egy pisztolyt és egy piros jegyzetfüzetet. Az amerikai hatóságok szerint ezek olyan bizonyítékok, amelyek összekapcsolhatják őt a gyilkossággal. Mangione ügyvédei viszont azzal érveltek, hogy a rendőrök illegális házkutatás során jutottak hozzá a hátizsákban lévő bizonyítékokhoz, ezért nem lehet azokat figyelembe venni a tárgyaláson.
A szövetségi per esküdtszékének kiválasztása szeptember 8-án kezdődik, a nyitóbeszédek pedig október 13-án.
2024. december 4-én szerdán kora reggel New York belvárosában közvetlen közelről agyonlőtték Brian Thompsont, UnitedHealthcare vezérigazgatóját. Ez az Egyesült Államok legnagyobb egészségügyi biztosítója, amely az elmúlt években különböző okokból rendkívül sok embertől tagadta meg az egészségügyi szolgáltatásaik fedezését, ami miatt széles körben közgyűlöletnek örvend. Thompson meggyilkolását emiatt több százezren extázisban ünnepelték.
A gyilkosság után néhány nappal egy McDonald's étteremben fogták el a 26 éves Luigi Mangionét, akit Thompson megölésével vádolnak. Az amerikai főügyész akkor halálbüntetés kiszabását kérte Mangionéra.