Izrael új offenzívát indít Gázában, a cél az övezet megszállása

Izrael új offenzívát indít Gázában, a cél az övezet megszállása
Palesztin gyerekek tolonganak egy észak-gázai élelmiszerosztáson 2025. május 5-én, Nuszeriatban. Izrael és a nemzetközi segélyszervezetek között heves vita folyik a segélyezés leggördülékenyebb, legbiztonságosabb és legemberségesebb formájáról – Fotó: Eyad Baba / AFP

682

Izrael kiterjeszti a Gázai övezetben folytatott katonai műveleteit, melyek célja már nem pusztán az övezetet – a megszakításokat beleszámolva – nagyjából 16 hónapos offenzíva után is ellenőrző Hamász megsemmisítése, hanem a terület „meghódítása” és „tartós jelenlét kialakítása” – azaz Gáza izraeli megszállása.

Kormányzati illetékesek egy „új és intenzív offenzíva” indítását harangozták be, méghozzá Gáza hagyományosan a Hamász bázisterületének számító északi régióiban, ugyanis innen a teljes lakosságot délre telepítenék ki.

Az új stratégiai célokról vasárnap este egyhangúan döntött az izraeli nemzetbiztonsági kabinet (a kormány nemzetbiztonsági ügyekben illetékes tárcavezetőinek testülete); a döntést megelőlegezve az IDF a hétvégén több tízezer tartalékosnak kézbesítette a behívót. Ez a döntés újabb lökést adhat a kormányellenes tiltakozásoknak, melynek résztvevői egy éve vádolják azzal a Netanjahu-kormányzatot, hogy a háború belpolitikai érdekek által vezérelt elnyújtása miatt elhanyagolja a Gázában raboskodó túszokat.

Ezzel szemben a jelenleg is komoly belpolitikai válsággal viaskodó kormány 2023. október 7-e óta állítja, hogy katonai nyomással fogja elérni a túszok szabadon bocsátását, azonban eddig összesen csak nyolc túszt sikerült titkosszolgálati-katonai eszközökkel kiszabadítania. A januárban megkötött, március közepén összeomlott tűzszüneti megállapodás során Gázából 33 túsz került haza – 1800 palesztin fogolyért cserébe. Az izraeli hírszerzés szerint még 59 túsz van a palesztin terrorszervezetek fogságában, de közülük alig 24-en lehetnek életben – az elmúlt másfél hónap alatt egyetlen Izraelből elrabolt túsz sem került haza.

Benjámin Netanjahu március végén még csak a Gázai övezet feletti „biztonsági ellenőrzés” átvételéről beszélt, azonban kormánypárti politikusok nyilatkozataiból már ekkor is egyértelmű volt, hogy ez az eufemizmus az enklávé katonai megszállását és a Donald Trump által bejelentett, a Gázai övezetnek a palesztinok kitelepítésével járó ingatlanfejlesztési projektjének valamilyen formában történő megvalósítását takarja – a „Trump-terv” támogatására a biztonsági kabinet határozata külön is kitért.

Az izraeli hadsereg (IDF) már jelenleg is Gáza jelentős részét tartja megszállva; az övezet határain bufferzónát kialakítva, magát a területet pedig a megszállást és csapatfelvonulást elősegítő korridorokkal felszabdalva. A háborúban eddig több mint 52 ezer gázai palesztin vesztette életét (a fegyveresek és civilek arányát a helyi adatszolgáltatás miatt nem tudni), a 2,3 milliós lakosság körében általános az éhezés, az egészségügyi rendszer folyamatosan az összeomlás szélén tántorog. Az izraeli bombázások lényegében megsemmisítették a civil infrastruktúrát, a lakóházak és középületek többségét, de a zöldfelületeket, szántóföldeket, olajfaligeteket és üvegházakat is.

(via Guardian)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!