Uniós püspökszervezet elnöksége hálálkodott az Ukrajnának adott támogatásért – a katonaiért is
Szeretnénk kifejezni hálánkat az Európai Unió döntéshozóinak, amiért az elmúlt években példátlan humanitárius, politikai, gazdasági, pénzügyi és katonai támogatást nyújtottak Ukrajnának és népének, közölte az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Bizottsága (COMECE) az elnöksége nevében, amit a 24 vett észre.
A COMECE 1980-ban jött létre a Vatikán jóváhagyásával, hogy az EU intézményeinél képviselje az uniós püspökök konferenciáját, az elnökségében is püspökök vagy érsekek ülnek.
A testület elnöksége nevében kiadott közlemény szerint szeretnék megerősíteni az EU püspökeinek szívből jövő szolidaritását Ukrajna népével, ami több mint három éve szenved Oroszország indokolatlan, teljes körű inváziójától. Nagyra értékelik a civilek, köztük vallási alapú szervezetek erőfeszítéseit, amikkel szolidaritásukat mutatták az ukránokkal. Az ország „küzdelme a békéért és a területi egysége védelméért nem csak a saját jövőjéért folytatott harc. A végkimenetele döntő lesz az egész európai földrész, a szabad és demokratikus világ sorsára nézve is.”
Az Ukrajna elleni orosz invázió „a nemzetközi jog kirívó megsértése”. Az erő használata a határok megváltoztatására és a polgárok elleni atrocitások nem csak indokolatlanok, hanem megkövetelik, hogy következetesen törekedjenek az igazságosságra és elszámoltathatóságra.
Egy átfogó, igazságos és tartós békéhez tárgyalás kell. A hiteles és őszinte párbeszédhez be kell vonni az agresszió áldozatát: Ukrajnát. „Határozottan visszautasítunk bármiféle kísérletet ezen agresszió valóságosságának eltorzítására.” A békéhez olyan feltételek kellenek, amelyek újraegyesítik az ukrán családokat, és lehetővé teszik, hogy szabadon éljenek a szuverén és független hazájukban.
Az EU-t arra szólítják fel, hogy haladjon a tagjelölt ország csatlakozási folyamatával időszerű és méltányos módon.